Kirde-Eestis Vaivara vallas Sinimägedes peetakse igal aastal SS-veteranide kokkutulekuid

Euroopa Komisjonile tehakse ettepanek karistada Balti riike

285
(Uuendatud 18:19 01.08.2017)
Rühm eurosaadikuid kavatseb kaasata Euroopa Komisjoni võitluseks neonatslike meeleolude leviku vastu Balti riikides

TALLINN, 1. august — Sputnik. Rühm eurosaadikuid eesotsas Euroopa Parlamendi Euroopa Liidu ja Venemaa vaheliste suhete komisjoni aseesimehe Jiří Maštálkaga kavatseb taotleda karistusi – nüüd juba Euroopa Komisjonilt – Balti riikidele, kus võimud ei takista neonatslike meeleolude levimist, teatab ajaleht Izvestija.

Patrušev: Balti riikides kultiveeritakse russofoobiat >>

Maštálka sõnul esines sellise algatusega Euroopa Parlamendi Euroopa Ühendatud Vasakpoolsete ja Põhjala Vasak-Roheliste (GUE/NGL) fraktsioon. Pöördumine saadetakse Euroopa Komisjoni 2017. aasta sügisel.

Izvestijat teavitanud Euroopa Parlamendi kõrgest riigiametnikust allika sõnul, kes on kursis algatuse ettevalmistuste käiguga, pakuvad pöördumise autorid piirangumeetmetena välja mitte ainult personaalseid sanktsioone, vaid ka karistuslikke piiranguid riikide suhtes.

Europarlament algatab sanktsioonid Balti riikidele >>

"Nendeks võivad olla nii personaalsed kui ka kollektiivsed sanktsioonid Baltikumi parlamendisaadikute ja valitsusliikmete vastu. Lisaks sellele saab võib-olla kehtestada piirangud EL-i poolt nende riikide suhtes tervikuna, kelle valitsused ei rakenda adekvaatseid meetmeid võitluseks fašistliku ideoloogiaga. Poliitilistel jõududel, kes ühel või teisel määral soosivad fašistlikku ideoloogiat, on kõige tugevamad positsioonid Lätis. Mis puudutab isikupõhiseid karistusi, siis neid võidakse rakendada nende poliitikute suhtes, kes aitavad kaasa SS-veteranide ja "metsavendade" rongkäikude korraldamisele, lausus väljaande allikas.

Varem on seesama saadikuterühm pöördunud Euroopa Parlamendi poole resolutsiooniga, mis mõistab hukka fašistlike meeleolude kasvu Balti riikides. Kuid kujunenud raskuste tõttu dokumendi menetlemisel kavatsevad eurosaadikud minna nüüd otse Euroopa Komisjoni kui EL-i täitevvõimuorgani ette, millele ei ole vahetut sõltuvust parlamendist.

SS-veteranide kokkutulekud ja rongkäigud Baltimaades

Kirde-Eestis Vaivara vallas Sinimägedes peetakse igal aastal SS-veteranide kokkutulekuid. Neil kokkusaamistel asetavad osavõtjad pärgi hitlerlike vägede koosseisu kuulunud 20. relvagrenaderide SS-diviisis hukkunud sõdurite mälestuskivile, aga ka Taani, Hollandi, Norra SS-leegionäride mälestusmärkidele.

SS-diviisi veteranide kokkutulek Sinimägedes
© Sputnik / Евгений Ашихмин

SS-diviisi veteranide kokkutulek Sinimägedes >>

Riias korraldatakse samuti igal aasta endiste Läti Waffen-SS leegionäride ja nende poolehoidjate rongkäike. Tänavu osales selles üle 2000 inimese.

Venemaal on korduvalt juhitud Euroopa tähelepanu mitmete riikide katsetele "sulgeda silmad tugevnevate neonatslike suundumuste ees ning süstemaatiliste vandalismiaktide suhtes Teise maailmasõja mälestusmärkide ja matusepaikade vastu".

"Selle üldtuntud hala taustal ohtudest liberaalsetele euroopalikele väärtustele näeme me seoses riikliku toetusega Läti neonatside regulaarsetele rongkäikudele niiöelda "voonakeste vaikimist". See on häbi Euroopa Liidule ja NATO-le. See on tegevus, mis sisuliselt õigustab miljonite hukkunute mälestuse solvamist, eirab Nürnbergi sõjakohtu otsuseid ja ÜRO Peaassamblee resolutsiooni natsismi heroiseerimise lubamatusest," teatas Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Kiviõlis rüvetati nõukogude lendurite mälestuskivi >>

285
Tagid:
SS-veteranid, neonatsism, 20. Eesti Relvagrenaderide SS-diviis, Euroopa Komisjon, Jiří Maštálka, Sinimäed, Läti, Balti riigid
Teema:
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega