OSCE Parlamentaarse Assamblee iga-aastane istungjärk toimub Minskis

ОSСЕ PA ei kiitnud heaks Valgevene tuumaelektrijaama puudutava otsuse projekti

12
Leedu poolt ettevalmistatud resolutsioon vastuväidetega Valgevene tuumaelektrijaama ehitamiseks lükati Minskis juba OSCE PA istungi algul tagasi

TALLINN, 06. juuli — Sputnik. Esinedes Minskis OSCE PA istungjärgu avamisel, kommenteeris Valgevene president Valgevene tuumaelektrijaamaga seonduvat.

"See küsimus on istungjärgu päevakorrast tänu terve mõistuse võidulepääsule kustutatud ning tuumajaama BelAES-i vastane otsus on jäänud heakskiiduta," teatas Aleksandr Lukašenka.

Lukašenka esitas Euroopa parlamendisaadikutele küsimuse: miks esitatakse vabariigile pretensioone, kui sugugi mitte ainult Valgevene ei ehita Euroopas tuumaelektrijaamu, vahendab Sputnik Belarus. Ta märkis ka, et Valgevene tuumaelektrijaama küsimuse tõstatab pidevalt Leedu pool, nimetades elektrijaama ohtlikuks.

"Me leiame, et see küsimus on politiseeritud. Olge lahked, istume läbirääkimiste laua taha, räägime asjad sirgeks ja võtame selle küsimuse nüüd ja igaveseks päevakorrast maha. Meile, Valgevenele, Leedule ja Lätile on seda jaama tarvis." Ta rõhutas, et Valgevene ja Balti riigid võiksid selle jaama koos ehitada.

Lukašenka teatas ühtlasi, et vaatamata kõigile protsessimistele BelAES-i ümber on kavas jaam paikapandud ajakava kohaselt valmis ehitada, järgides kõrvalekaldumatult Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri (IAEA) nõudeid.

Varem on poliitikaekspert Aleksandr Špakovski intervjuus Valgevene Sputniku raadiole juhtinud tähelepanu Leedu poole kavatsusele viia oma rahvuslikke huve puudutav küsimus rahvusvahelisele tasandile, et Valgevene uue tuumaelektrijaama rajamist mitte lubada.

"Leedul ei ole õnnestunud oma rahvuslike huvide kaitseks suuremaid osalisi kaasata ning vaidlus tuumaelektrijaama üle jääb endiselt Valgevene ja Leedu vaheliseks vaidluseks," leiab Špakovski.

Lisaks sellele toimus Minskis kolmapäeval ümarlaud teemal "Valgevene tuumaenergeetika ohutuse ökoloogilised aspektid", kus energeetikaministeeriumi esindajad väljendasid valmidust istuda läbirääkimiste laua taha ükskõik milliste tuumaprojekti vastastega.

"Me püüame järgida rahumeelsid põhimõtteid – näitame üles avatust ja läbipaistvust, me tegeleme pidevalt avalikkusega," teatas energeetikaministeeriumi tuumaenergeetika osakonna direktori asetäitja Lilia Dulinets.

OSCE Parlamentaarse Assamblee iga-aastane istungjärk toimub Minskis 5. kuni 9. juulini deviisi all "Vastastikuse usalduse ja koostöö tugevdamine rahu ja õitsengu nimel OSCE

12
Tagid:
tuumaenergeetika, Aatomienergia Agentuur, OSCE, BelAEJ, AEJ, Aleksandr Lukašenka, Leedu, Valgevene
Teema:
Minskis toimub OSCE PA suveistung (6)