Riigikontroll avaldas seni piiratud ligipääsuga õigusarvamuse Rail Balticu riikidevahelise lepinguga Eestile võetavate kohustuste kohta, illustratiivne foto

Rail Baltic: avaldati seni piiratud ligipääsuga dokument

92
(Uuendatud 13:48 17.06.2017)
Riigikontroll avaldas reedel advokaadibüroolt RASK tellitud mahuka õigusarvamuse Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkuleppega Eesti Vabariigile võetavate kohustuste kohta

TALLINN, 17. juuni — Sputnik. Dokumendile kehtis seni majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist sõltuvatel põhjustel juurdepääsupiirang, teatas Riigikontroll. 

Rail Balticu üldrahvalik meeleavaldus Vabaduse väljakul
© Sputnik / Вадим Анцупов

Siiski jääb juurdepääsupiirang kehtima õigusarvamuse V peatükis „Aktsionäride leping" punktides 191-204 oleva teabe suhtes, mis majandus-ja taristuministri hinnangul sisaldab ärisaladusena käsitletavaid viiteid ühisettevõtte RB Rail AS aktsionäride lepingule. Mitteavaldatav osa hõlmab 43-leheküljelisest õigusarvamusest umbes 4,5 lk, põhitekstist kõrvaldatud punktide asukoht on eraldi märgistatud.

Riigikontrolör Alar Karis edastas 24. mail 2017 Riigikogu liikmetele ülevaate, mis käsitleb parlamendis ratifitseerimisel olevat Eesti, Leedu ja Läti vahel sõlmitud Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkulepet. Ülevaates analüüsib Riigikontroll küsimuste-vastuste vormis kokkuleppe sisu ja toob välja peamised riskid, mida Riigikogul oleks riigi kõrgeima auditiorganisatsiooni arvates oluline teadvustada ja võimalikult hästi maandada.

Ülavaatele on lisatud Rail Balticu rajamist puudutavaid otsuseid ja sündmusi käsitlev kronoloogia alates aastast 1994 ning info projektiga seotud kulude kohta perioodil 2010-2017.

Kuigi Riigikontrolli ülevaade oli avalik 24. maist, oli selle lisaks olev õigusarvamus juurdepääsupiiranguga „asutusesiseseks kasutamiseks", sest majandus- ja kommunikatsiooniministeerium oli õigusanalüüsis käsitletud dokumentidele kehtestanud juurdepääsupiirangu. 

Riigikontroll teatas ülevaate avaldamisel, et õigusarvamusele kehtestatud piirang kehtib seni, kuni majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on teavitanud Riigikontrolli asjaoludest, mis võimaldavad tühistada õigusanalüüsile kehtestatud juurdepääsupiirangu.

Reedel ehk 16. juunil 2017 teavitas majandus-ja taristuminister Riigikontrolli sellest, millises osas pole juurdepääsupiirangut enam vaja ja millises on see jätkuvalt vajalik. 

Advokaadibüroo RASK koostatud õigusarvamus on nüüd kättesaadav Riigikontrolli veebilehel.

Rail Balticut hädavajalikuks pidav endine EL-i transpordivolinik Siim Kallas ütleb, et projekti vastaste tõttu näeb Eesti Brüsselist vaadatuna rumal välja, vahendas ERR.

Siiani Brüsselis kontakte omav Kallas ütleb vestlustele tuginedes, et Brüssel ei suhtu Eestisse hästi, sest kui alguses oli Rail Baltic n-ö Eesti projekt ja lätlaste-leedululastega oli probleeme, siis täna on olukord vastupidine. Mis teil seal toimub, küsitakse Kallase sõnul Brüsselist.

Kallas ütles intervjuus Vikerraadiole, et näeb Rail Balticu vastaste hulgas inimesi, keda on juba viimased 25 aastat näinud millegi vastu olemas ja mitte kunagi millegi poolt olemas.

22. aprillil toimus Tallinnas Vabaduse väljakul suur meeleavaldus nn joonlauatrassi vastu ja parema Rail Balticu poolt. Korraldajate sõnul ei ole riigikogu ja valitsus võtnud kuulda kodanikuühiskonna muret Rail Balticu "joonlauatrassi" riskide pärast.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimees Martin Helme nimetas teisipäeval piinlikuks minister Kadri Simsoni vastuseid Rail Balticu tasuvusuuringut puudutavale arupärimisele, vahendas Sputnik Eesti.

Helme sõnul valetatakse Riigikogu liikmetele ja avalikkusele silmagi pilgutamata, et Rail Baltic hakkab Eestit ühendama Berliiniga. „Tegelikult sumbub see Leedu piirile sohu ja on Balti riikide vaheline siseraudtee. Samuti ei ole Ernst & Young´i tasuvusuuring tõsiseltvõetav, sest paljud selle lähteandmed on ebaõiged," märgib Helme. 

Tallinnas avaldati meelt Rail Balticu vastu
© Sputnik / Вадим Анцупов

„Meile räägitakse, et Rail Baltic on majanduslikult kasumlik, sest heitgaasid vähenevad. Samas andmed heitgaaside kohta, mida on kasumlikkuse arvutamiseks kasutatud, kuuluvad 90-ndatesse. Praegu on normid 25 korda karmimad. Tänaste normide alusel ei saa Rail Balticu pakutud kasumit kätte," sõnas Helme.

Helme sõnul ei saanud saadikud ka vastust küsimusele, kust tuleb Rail Balticu jaoks raha: "Vastus oli: raha tuleb eelarvest! Tõesti või? Raha tuleb eelarvest! Aga kust ta eelarvesse saab? No seda enam vasakpoolsed ei tea, sest ta tuleb lihtsalt eelarvest," ironiseerib Helme.

Rail Balticu projekt hõlmab kiire rahvusvahelise raudtee ehitust Tallinnast Leedu-Poola piirini. Rööpme laius on 1435 millimeetrit ehk Euroopa standard ja reisirongid sõidavad kiirusega kuni 240 kilomeetrit tunnis, samas kui kaubarongid sõidavad kiirusega kuni 120 kilomeetrit tunnis.

Esialgse ajakava kohaselt peaks raudtee valmis saama aastatel 2024-2025.

92
Tagid:
õigusarvamus, kohustus, RASK, riigikontroll, Rail Baltic, Eesti, Balti riigid
Teema:
Rail Baltic: vastuoluline raudtee (51)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega