Balti riikide ülemkohtud kogunevad Eestis

Balti riikide ülemkohtud kogunevad Eestis

7
(Uuendatud 10:13 16.06.2017)
Pärnus Balti kõrgemate kohtu kohtunike iga-aastane kohtumine, kus keskendutakse kohtuhaldusega seotud küsimustele nagu näiteks juurdepääs õigusemõistmisele ja kohtuhaldusreformid kolmes riigis

TALLINN, 16. juuni — Sputnik. „Head isiklikud ja tööalased suhted naabritega on üliolulised. Püüame vähemalt kord aastas Balti kolleegidega kohtuda, et kogemusi vahetada. Sel korral on arutlusel kohtute haldamine, mis on kõigis kolmes riigis isemoodi," märkis Riigikohtu esimees Priit Pikamäe.

Eestis saab täna üheks kohtute haldamisega seonduvaks väljakutseks Pikamäe hinnangul pidada kohtunike töökoormuse võrdsustamist, vahendab Riigikohus.

„Viimased aastad on näidanud, et kohtutel oleks hädasti vaja mehhanismi, mis võimaldaks kohtusüsteemi sees koormust võrdsustada ja seeläbi tagada kohtuasjade arutamine mõistliku aja jooksul," ütles Pikamäe. 

Eestis on Euroopa Liidu kõige digitaalsem kohtumenetlus, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

On olnud näiteid, kus mõne konkreetse kohtu koormus tõuseb kohtuasjade suurenemise või kohtuniku lahkumise tõttu hüppeliselt. Et kohtusüsteemil oleks sellistes olukordades võimalik kiiresti ja paindlikult reageerida, oleme välja töötamas asenduskohtuniku kontseptsiooni," lisas Pikamäe.

Kohtumisel osalevad Eesti, Läti ja Leedu kõrgemate kohtute esimehed ja kolleegiumite esindajad. Kohtumine toimub neljapäeval ja reedel. 

Eestis on EL-i kõige digitaalsem kohtumenetlus, vahendas Sputnik Eesti aprillis. Eesti kohtusüsteem on mitme näitaja põhjal Euroopa Liidu tõhusamate seas, selgus värskest Euroopa justiitssüsteemide võrdlustabelist Justice Scoreboard.

Esikohal ollakse digitaalse suhtluse ning teisel kohal kohtumenetluse kiiruse poolest. Euroopa Komisjon võrdles liikmeriikide õigusmõistmise tõhusust, kvaliteeti ja sõltumatust.

2017. aasta tabel sisaldab ka andmeid kodanike õigusemõistmisele ligipääsu ja kohtutega suhtlemise kanalite kohta. Selgub, et olulisim tõhususe näitaja — kohtumenetluse pikkus — on Eestis väga hea. Meie esimese astme kohtutes lahendatakse asju Euroopa keskmisega võrreldes tunduvalt kiiremini ning Eesti on tsiviil- ja haldusasjade lahendamisel Taani järel teisel kohal.

7
Tagid:
kohtunik, kohtumine, ülemkohus, Pärnu, Leedu, Läti, Eesti, Balti riigid