Armeenia pealinn Jerevan

Mikser on ametlikul visiidil Armeenias

15
(Uuendatud 10:25 13.06.2017)
13. juunil viibib välisminister Sven Mikser ametlikul visiidil Armeenias, esmaspäeval viibis välisminister ametlikul visiidil Aserbaidžaanis

TALLINN, 13. juuni — Sputnik. Mikser kohtub Jerevanis president Serzh Sargsyani, peaminister Karen Karapetyani, välisminister Edward Nalbandiani ning parlamendi spiiker Ara Babloyaniga, vahendas välisministeerium.

Peaminister Jüri Ratas külastas täna Eesti Idapartnerluse Keskust
© Foto : Riigikantselei / Ave Tampere

Kohtumistel arutatakse Eesti ja Armeenia suhteid, Eesti EL-i Nõukogu eesistumist, sealhulgas idapartnerluse tippkohtumist, Armeenia ja Euroopa Liidu suhteid ning regiooni arenguid ja väljakutseid. Välisministrid annavad ka ühise pressikonverentsi. 

Visiidi raames allkirjastatakse Armeenia Vabariigi valitsuse ja Eesti Vabariigi valitsuse Euroopa Liidu ja Armeenia Vabariigi vahelise riigis ebaseaduslikult elavate isikute tagasivõtmise lepingu rakendamise protokoll.

Välisminister Mikser asetab pärja Armeenia genotsiidi ohvritele pühendatud mälestusmärgi juurde ja kohtub Armeenia Diplomaatia Akadeemia tudengitega.

Esmaspäeval viibis välisminister ametlikul visiidil Aserbaidžaanis

Mikser kinnitas Bakuus toimunud kohtumisel Aserbaidžaani välisministri Elmar Mammadyaroviga kahe riigi häid suhteid, soovi teha koostööd nii kahepoolselt kui ka Euroopa Liidu idapartnerluse raames ning arutasid Aserbaidžaani ja EL-i suhete tulevikku.

„Käesoleval aastal diplomaatiliste suhete sõlmimise 25. aastapäeva tähistavate Eesti ja Aserbaidžaani suhted on head, kuid meil on kasutamata potentsiaali," rõhutas Mikser tuues esmajoones välja majandussuhete arendamise. „Meil on hea perspektiiv logistika ja transiidi valdkonnas, kuid samuti võiksime tihendada sidemeid hariduses, põllumajanduses ja IT-sektoris," ütles ta.

EL-i Nõukogu eesistumisest rääkides rõhutas Mikser Euroopa Liidu idapartnerluse prioriteetsust. „Tippkohtumisel saab teha kokkuvõtteid seni saavutatust, aga ka heita pilgu tulevikku," ütles välisminister. „Meie eesmärgiks on, et novembris toimuva Idapartnerluse tippkohtumise tulemused oleksid käegakatsutavad ja motiveerivad kõikidele idapartneritele koostööks ja reformideks," kinnitas Mikser.

„Samuti on oluline, et Aserbaidžaani ja Euroopa Liidu suhetes tehtaks järgmine samm," ütles välisminister viidates Aserbaidžaani ja ELi vahelise uue leppe läbirääkimistele. „Näeme, et uus lepe annaks positiivse tõuke kahe osapoole partnerlusele, poliitilisele dialoogile ja majanduskoostööle," ütles ta ning avaldas lootust, et läbirääkimised õnnestub viia lõpuni enne idapartnerluse tippkohtumist.

Bakuu.
© Sputnik / Мурад Оруджев

Mägi-Karabahhi konfliktist rääkides rõhutas Mikser, et olukord vajab rahumeelset lahendust ning avaldas toetust OSCE Minski grupi tegevusele. „Loodame mõlema poole valmidust kõneluste jätkamiseks. Soovime regiooni rahu ja stabiilsust," sõnas ta. Välisminister kutsus konflikti osapooli hoiduma mistahes sammudest, mis võiksid pingeid suurendada.

Visiidi raames kohtus välisminister lisaks peaminister Artur Rasizadega ja transpordi, kommunikatsiooni ja kõrgtehnoloogia minister Ramin Guluzadega, kellega arutati Eesti ELi eesistumist ning koostöö arendamist, sealhulgas e-valitsemise valdkonnas. Välisminister Mikser kohtus ka Euroopa Liidu delegatsiooni juhi Malena Mardiga.

15
Tagid:
pressikonverents, eesistumine, visiit, Serzh Sargsyan, Sven Mikser, Jerevan, Aserbaidžaan, Armeenia