President Kersti Kaljulaid kandis fašistide ilmumise Eestis Vene propaganda arvele

Kaljulaid: fašistid toodi Eestisse Venemaalt antud käsu korras

440
(Uuendatud 16:27 05.06.2017)
President Kersti Kaljulaid kandis fašistide ilmumise Eestis "Vene propaganda" arvele

TALLINN, 2. juuni — Sputnik. President Kersti Kaljulaid süüdistas telekanalis "Dožd" "Vene propagandat" soovis näidata, et Balti riigis on fašistid ja selleks tuli nad kusagilt sisse "tuua".

Kreml
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Saate "Inimene vihma käes" juht Konstantin Eggert märkis, et Eesti piirilinnas Narvas, mille elanikkonna enamus on venekeelne, nägi ta rohkesti tundemärke ametliku Venemaa suurest populaarsusest. Kusjuures just ametliku, mitte "Tšaikovski Venemaa" ("Tšaikovski Venemaa" — sõnaühend, millega liberaalsete venelaste kõnepruugis tähistatakse haritud, edumeelseid võimust eraldi olevaid venemaalasi, vrd Eestis levinud mõisted "Teine Eesti", "Tädi Maali" jms. — toim.) populaarsusest.

Saatejuht rääkis Vene lippude ja Venemaa president Vladimir Putini piltidega ehitud kallitest autodest ja palus Eesti presidendil olukorda kommenteerida.

President Kersti Kaljulaid
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kaljulaid teatas, et inimeste arvamused Eestis võivad olla erinevad, kuid ühes ollakse ühel meelel: "keegi ei taha ärgata ja avastada end Vene Föderatsiooni elanikuna." „Kõik tahavad elada Euroopa standardite järgi. See puudutab elu, vabadusi, väärtusi, et iga inimene võiks kinnitada oma auto külge mingi oma lipu ja ei saaks seejuures karistatud selle eest, et ei toeta ametlikku seisukohta," rõhutas Kaljulaid.

Ta lisas, et liberaalset demokraatiat hindavad Eestis kõik. „Loomulikult on olnud juhtumeid, kui kellelegi on olnud vajalik näidata, et Eestis on fašistid. Ja neid on tulnud kuskilt sisse tuua, sest Eestist ei suudetud neid leida. Me mõistame hästi, kust see tuleb — see on Vene propaganda," teatas Kaljulaid.

Presidendi sõnul "kannatab Eesti propaganda mõju all teiste riikidega võrreldes veel vähe".

Kaljulaidi avaldus fašistide väljast Eestisse sissetoomisest paistab seda enam imelik, et Sinimäel toimub igal aastal SS veteranide kokkutulek. Sellel osalejad asetavad pärgi hitlerliku sõjaväe koosseisu kuulunud 20. Waffen-SS Grenaderidiviisi, samuti Taani, Hollandi ja Norra langenud SS-leegionäride haudadele.

Сбор ветеранов 20-й гренадерской дивизии СС в Эстонии.
© Sputnik / Алексей Олисько
Sinimäel toimub igal aastal SS veteranide kokkutulek

Lisaks osalevad Eesti esindajad endiste Waffen-SS Läti leegionäride ja nende poolehoidjate rongkäigus Riias, mida korraldatakse samuti igal aastal. Sel aastal oli Eestist pärit ratastoolis vanur-leegionär rongkäigu kõige tähelepanuväärsem osaleja. Eestlane šokeeris fotograafe oma natsitervituseks tõstetud käega.

Мероприятия Дня легионеров в Риге 16 марта 2017 года
© Sputnik / Sergey Melkonov
Eestist pärit ratastoolis vanur-leegionär oli endiste Waffen-SS Läti leegionäride ja nende poolehoidjate rongkäigu kõige tähelepanuväärsem osaleja

Venemaal on Euroopa tähelepanu korduvalt juhitud mõningate riikide katsetele "sulgeda silmad üha tugevnevate neonatsitendentside ja Teises maailmasõjas hukkunute ausammaste ning matmispaikade suhtes toimepandavate süstemaatiliste vandalismiaktidele".

"Euroopa liberaalsete väärtuste ohustamisest jutlustamise foonil näeme me niinimetatud "voonakeste vaikimist" riikliku toetuse osutamisel Läti neonatsidele. See on häbiks Euroopa Liidule ja NATO-le. Selline tegevus mahitab sisuliselt miljonite hukkunute mälestuse rüvetamist ja ignoreerib Nürnbergi tribunali otsust ning ÜRO Peaassamblee resolutsiooni natsismi heroiseerimise lubamatusest," ütles Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Mis puutub president Kaljulaidi sõnu igaühe õiguse kohta kinnitada Eestis karistust kartmata autole "mingi oma lipp", siis unustab president ilmselt, kuidas Eestis ja teistes Balti riikides, samuti Ukrainas, reageeritakse Georgi lintidele ja nõukogude sümboolikale.

Üks selline juhtum toimus alles hiljuti, Suures Isamaasõjas saavutatud võidu aastapäeva eel. MTÜ "Добросвѣтъ" (Dobrosvet) liikmel Elina Jessakovalt ja tema abikaasalt võeti Vene-Eesti piiri ületamisel tollikontrollis ära kera Georgi linti ja Venemaa trikoloori ning kümmekond võidupäevale pühendatud kujundusega ümbrispaberis šokolaadi. Oma tegu põhjendas toll sellega, et Jessakovalt äravõetud esemed on äritegevusele viitavas koguses.

Eelmisel aastal leidis laia kajastamist juhtum, kus liiklusmühakas ei lubanud parkimisalale noort naist, sest autole oli kinnitatud Georgi lindike.

440
Tagid:
fašist, intervjuu, propaganda, Dožd, Kersti Kaljulaid, Narva, Eesti, Venemaa
Teema:
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega