Eesti peamine ülesanne eesistujana on hoida EL ühtse ja otsustusvõimelisena

Eesti eesistumine on Euroopale määrava tähtsusega ajal

34
(Uuendatud 14:00 31.05.2017)
Vabariigi valitsuse liikmed kohtusid täna Brüsselis Euroopa Komisjoniga valmistamaks ette Eesti eelseistvat Euroopa Liidu Nõukogu eesistumist

TALLINN, 3. mai — Sputnik. Valitsuse liikmed tutvustasid komisjonile Eesti eesistumise prioriteete ning üheskoos arutati Eesti eesistumise sündmuseid ja ühiseid väljakutseid, vahendas valitususe kommunikatsioonibüroo.

"Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumine langeb ajale, mis on Euroopa Liidule määrava tähtsusega," ütles peaminister Jüri Ratas. "Euroopa Liit ei pea mitte ainult rääkima ühtsusest, vaid tegutsema ühtselt, sest vaid tegudega näitame ühtsuse tõelist väärtust," ütles Ratas.

Valitsus kiitis heaks Eesti EL eesistumise programmi põhimõtted
© AFP 2019 / SERGEI SUPINSKY

Peaministri sõnul on Euroopa Liidu üks põhimõttelisemaid väljakutseid selgitada kodanikele järjepidevalt Euroopa Liidu väärtust nende elus ja näidata, et EL toimib. "Peame tõestama, et oleme valmis ja suutelised tegema raskeid otsuseid ja näitama reaalseid tulemusi. Euroopa Liit suudab lahendada või vähemalt leevendada kriise, leiab vastused uutele väljakutsetele ning töötab positiivse muutuse nimel." Ratas lisas, et nii liikmesriigid kui ka Euroopa Liidu institutsioonid peavad töötama eelkõige inimeste heaolu nimel.

Eesti peamine ülesanne eesistujana on hoida EL ühtse ja otsustusvõimelisena. "Euroopa Liit toetub neljale põhivabadusele ning ühisele arusaamale rahust ja heaolust," rõhutas Ratas. "Seda silmas pidades on Eesti eesistumise eesmärgiks töötada teemadega, mis aitavad ehitada ja toetada avatud ja uuendusmeelse majandusega Euroopat, hoida Euroopat turvalisena, edendada digitaalset Euroopat ning andmete vaba liikumist ja tagada, et EL-i tegevus oleks kaasav ja kestlik."

"Euroopa Liidu eesistujana soovib Eesti hoida ühtsust tasakaalu kaudu. Näiteks peab Euroopa kaasa minema tehnoloogilise arenguga, mis muudab meie kõigi igapäevaelu, kuid samas tuleb leida tasakaal uue tehnoloogia tulekuga kaasnevate väljakutsete ja võimaluste ning inimese suhestumisega meid ümbritsevasse looduskeskkonda," tõi peaminister Ratas näite. "Tasakaal on oluline ka otsuste tegemisel Euroopa Liidus, vaid nii suudame säilitada ühtsuse 27 liikmesriigi vahel."

"Eesistuja roll on vastutusrikas, sest Euroopa Liit on muutunud meie igapäevaelu lahutamatuks osaks. Ligi 80% eestlastest toetavad järjepidevalt meie liikmelisust ning ühisraha," rääkis Ratas. "Eesistujana peame töötama selle nimel, et tulevikus saame olla vaid tugevamad, et meie inimesed elaksid paremini ja et EL hüved jõuaksid igasse riiki, linna, valda ja leibkonda".

Ministrid andsid kohtumisel Euroopa Komisjoniga ka ülevaate oma valdkonna olulisematest tegevustest Eesti eesitumise prioriteetide ja EL-i päevakajaliste küsimuste teemal. Tervise- ja tööminister tutvustas kaasava ja kestliku Euroopa peamisi teemasid. Majandus- ja taristuminister Kadri Simson tutvustas avatud ja uuendusmeelse majanduse teemat, ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo digitaalse Euroopa ning andmete vaba liikumise teemat. Välisminister Sven Mikser kõneles Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise teemal ning Idapartnerlusest.

Peaminister Jüri Ratas kohtub Brüsselis ka Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuskiga, et panna paika aasta teise poole tööplaanid ja sündmused.

34
Tagid:
määrav, eesmärk, ühtsus, eesistumine, Euroopa Liidu Nõukogu, Euroopa Komisjon, Jüri Ratas, Brüssel, Eesti
Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega