Korporatsioon Google käivitas internetis avaldatud teadaannete kontrollimise mehhanismi (niinimetatud fact-checking)

Välismaa meediakanalid „ei tee vahet libauudiste ja omaenda emagi vahel"

49
(Uuendatud 17:40 11.04.2017)
Sputniku ja RT peatoimetaja Margarita Simonjan teatas Google´i uut kontrollimisfunktsiooni kommenteerides, et mõned välismaa meediakanalid „ei tee vahet libauudiste ja omaenda emagi vahel"

TALLINN, 11. aprill — Sputnik. Korporatsioon Google käivitas internetis avaldatud teadaannete kontrollimise mehhanismi (niinimetatud fact-checking). Vastav rakendus loodi lähtuvalt paljude riikide valitsuste ja netikasutajate avaldustest suure hulga valeandmete ja võltsuudiste kohta internetis. Uuendust kommenteeriti nii Venemaal kui USA-s.

Uue rakenduse käivitamine sai teatavaks 7. aprillil, kusjuures korporatsiooni pressiteenistusest toonitati, et andmete tõesust Google´i otsingumootorites ja uudistevoogudes saavad kontrollida kõik erinõuetele vastavad võrguväljaanded, sealhulgas Venemaa portaalid, edastab RIA Novosti.

Suhtlusvõrgustik Facebook võtab kasutusele libauudiste märgistamise mehhanismi
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Selleks, et fact-checking-programmis osaleda, tuleb vastavatele veebilehtedele paigaldada seadistus märkega ClaimReview. Lisaks peab teave olema esitatud nii, et kasutajatele oleks arusaadav, mida nimelt kontrollitakse ja milline järeldus tehakse.

Analüüs peab selgelt ära näitama, milliste allikate ja meetodite alusel kontrolli teostatakse ja ühtlasi peab olema antud otseviide algallikatele, teatab ettevõte. Samas on nõudmised teabe algallikate osas jäetud täpsustamata.

Uudiste autentsuse „hindajate" nimekirja on juba lülitatud BBC, CNN, The Guardian, The New York Times ja veel 111 ettevõtet. Sputniku ja RT peatoimetaja Margarita Simonjan kommenteeris irooniaga paljude välismaiste meediakanalite poolset abiosutamist Google´i võitlusele võltsuudistega.

„Need inimesed (CNN, BBC, The Guardian) ei suuda libauudistel ja omaenda emalgi vahet teha. Aga tulevad Google´ile appi võltsuudiste vastu võitlema," kirjutas Simonjan oma Twitteri-postituses.

Libateabest ohtlikum

Google´i ja Facebooki poolt rakendatav uudiste tõesuse kontrollimehhanism on potentsiaalselt ohtlikum kui libauudised ise, leiab USA tehnoloogia- ja käitumisuuringute instituudi (California) vanemteadur psühholoog Robert Epstein. "See tõepoolest hirmutab mind, kuna mõte, et Google´i- ja Facebooki-sugused kasuahned ettevõtted on nõuks võtnud otsustada, milline uudis nimelt on "libauudis". Otsustada, milline lugu mahub nende kriteeriumite alla ja seejärel kas tähistada need lood kui kaheldavad või siis äärmisel juhul saavutada see, et need üldse kustuksid," ütles Epstein.

Teadlane küsib, kui suur protsent teadaandest peab sisaldama uudist, et lugeda see „vääraks", või kuidas toimida tõeste lugudega, mis ilmuvad „libauudiste" veebilehtedel. Ühtlasi tunneb ta huvi, kas uudis loetakse „võlsituks" juhul, kui see on poliitiliselt kallutatud.

„Kas tõepärane lugu on võlts või lubatud, kui see on avaldatud uudisteportaali (nagu näiteks Sputniku) poolt, mida seostatakse vastasmeelse välismaa valitsusega? Ma küsin, kuivõrd viimasel korral, kui ma avaldasin oma artikli Sputnikus, tähistasid kõik USA peamised uudisteagentuurid viivitamatult minu artikli eelmainitud märkega, ehkki ma teavitasin selles täpipealt uuest uurimusest, mille Google automaattäitmise teemal läbi viis," lisas ta.

Eelnevalt oli USA-s puhkenud skandaal korporatsiooni Google ja 1916. aasta presidendivalimistel Demokraatliku Partei poolt kandideerinud Hillary Clintoni vahelise arvatava koostöö ümber.

Uurimisrühm eesotsas Epsteiniga töötas läbi hulgaliselt päringuid Hillary Clintoni ja tema oponentide kohta, nagu Donald Trump, Ted Cruz ja Bernie Sanders. Tulemused osutusid hämmastavaks — negatiivse tonaalsusega sõnad Hillary Clintoni kohta ei olnud Google´i algoritmi poolt väljavalitud variantide hulka sattunud, mida ei saa aga öelda teiste kandidaatide puhul.

Ja seda kõigis, erinevates arvutites uuritud sõnaühendites. Teised otsingumootorid nagu Yahoo ja Bing reageerisid Clintonite perekonnanimele hoopis teisiti: "Clinton on valevorst", "Clinton on kurjategija", "Clinton on paha" ja nii edasi. Google´i esindaja väitis Sputnikule, et korporatsioon ei toeta otseselt ühtegi USA presidendikandidaati.

49
Tagid:
fact-checking, kontrollimisfunktsioon, libauudis, kontroll, Facebook, Google, Robert Epstein, Margarita Simonjan, maailm
Teema:
Meedialahingud (266)