Välisminister Sven Mikser ja Rumeenia välisminister Teodor Meleșcanu avasid Rumeenia saatkonna Tallinnas

Välisministrid avasid Tallinnas Rumeenia saatkonna

46
(Uuendatud 12:25 11.04.2017)
Välisminister Sven Mikser ja Rumeenia välisminister Teodor Meleșcanu avasid Rumeenia saatkonna Tallinnas

TALLINN, 11. aprill — Sputnik. Saatkonna avamisele eelnenud kohtumisel kinnitasid ministrid kahe riigi häid suhteid ning avaldasid toetust koostööle NATO-s ja Euroopa Liidus, vahendas välisministeerium.

„Eesti ja Rumeenia vaated eesseisvatele väljakutsetele on väga sarnased. Oleme paljudes küsimustes, eelkõige Euroopa julgeolekus ning NATO ja Euroopa Liidu koostöös, ühistel seisukohtadel," ütles Mikser. „Nüüd, kui Eestil on Bukarestis ja Rumeenial Tallinnas saatkond, saame koostööd veelgi tugevdada ning ühiselt kaitsta meile olulisi väärtusi."

Kohtumisel kinnitas Mikser Rumeenia kolleegile, et Euroopa julgeolek on Eesti EL-i nõukogu eesistumise üks prioriteet. „Vaid ühiselt tegutsedes ja välispoliitilist ühtsust hoides suudab liit tagada oma elanike turvalisust ning täita oma rolli rahvusvahelisel areenil," ütles Mikser.

Lisaks kinnitasid ministrit kahepoolset huvi küberkaitsekoostöö arendamisele, milles Eesti saab olla oluliseks partneriks kogemuste ja oskuste poolest.

Kohtumisel arutati ka Lähis-Ida rahuprotsessi, olukorda Süürias ning Idapartnerluse ja Ukraina teemasid.

Eesti ja Rumeenia leppisid juba 2014. aasta lõpus kokku, et avavad mõlemas riigis saatkonnad. Eesti suursaatkond Bukarestis juba töötab. Eesti suursaadik Rumeenias on Ants Frosch.

Rumeenia on jõuliselt suurendamas riigi kaitsekulutusi ning sel aastal on nende eelarve saavutanud 2% piiri majanduse koguproduktist. Muuhulgas viib riik hetkel läbi suurhankeid nii maaväe kui ka mereväe varustuse moderniseerimiseks. 

Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras kohtus kuu alguses Rumeenias oma kolleegi kindral Nicolae Ionel Ciucăga, vahendas Sputnik Eesti.

Kohtumisel andis Rumeenia kaitseväe juhataja ülevaate julgeolekuolukorrast käsitledes muuhulgas olukorda Mustal merel.

"Ma näen antud olukorras paralleele sellega, mis toimub Läänemerel. Mistõttu leppisime kokku, et hakkame vahetama julgeolekupildi informatsiooni kaitsevägede tasemel," ütles kaitseväe juhataja.

„Rumeenia kaitsejõud on läbi teinud arvestatava arengu ja nende näol on meil olemas tugev liitlane NATO lõunatiival, nende pühendumus kaitsta oma riiki ja panustada laiemalt liitlassuhetesse on muljetavaldav," sõnas Terras.

Rumeenia on samuti valmis ühinema NATO küberkaitse kompetentsikeskusega Tallinnas.

46
Tagid:
avamine, saatkond, Teodor Meleșcanu, Sven Mikser, Rumeenia, Eesti, Tallinn