Eesti on ökoinnovatsiooni arengu poolest Euroopas esirinnas, illustratiivne foto

Eesti on ökoinnovatsiooni arengu poolest Euroopas esirinnas

22
(Uuendatud 00:25 29.03.2017)
Eesti keskkonnapoliitika rakendamise hindamise tulemustest selgub, et Eestis täidetakse keskkonnanõudeid võrdlemisi hästi ning eriti kiirelt on arenenud ökoinnovatsiooni valdkond, kuid probleeme on jäätmekäitluse ning tööstuse ressursimahukusega

TALLINN, 28. märts — Sputnik. „Märtsikuud alustasime OECD keskkonnaülevaate tutvustamisega ning on sattunud nii, et märtsis lõpetame Euroopa Komisjoni ülevaatega Eesti keskkonnapoliitika ja —õiguse rakendamisest. Mõlemad eksperthinnangud ja soovitused on meie jaoks väga väärtuslikud, sest saame neist oma edaspidises töös juhinduda," selgitas keskkonnaminister Marko Pomerants ning lisas, et kuna ülevaade tehakse ühel ajal kõikide liikmesriikide kohta, annab see ka võimaluse võrdlemiseks ning kogemuste vahetamiseks teiste riikidega. Pomerantsi sõnul on Euroopa keskkonnaministrid lõunalauas esimesed muljed juba vahetanud.

Positiivsete aspektidena toob Euroopa Komisjon välja, et Eesti õhu- ja veekvaliteet on hea ning kvaliteetne joogivesi on kättesaadav. Samuti on Eestile omane suur bioloogiline mitmekesisus, mistõttu peab komisjon Eesti üheks tippsaavutusteks asjaolu, et üle 50% elupaikade ja liikide kaitsestaatus on hinnatud soodsaks. Eriti edukaks peab komisjon Eesti Natura 2000 alade rahastamist Euroopa Liidu eri rahastamisvahenditest, mis on eraldi välja toodud kui hea praktika, millest teistel liikmeriikidel oleks õppida.

Euroopa Komisjoni hinnangul on Eestis kiirelt arenenud ka ökoinnovatsiooni valdkond, kus on tugev idufirmade kultuur ja starditoetust pakkuvad tugistruktuurid. Samuti teevad ülikoolid, avalik sektor ning ettevõtted järjest rohkem koostööd ökoinnovatsiooni valdkonnas.

„Ökoinnovatsioon on üks lähiaastate kuumimaid keskkonnateemasid ja mitte ainult meil. Selleks, et tõsta nii enda kui keskkonna elukvaliteeti, tuleb senised dogmad ja harjumused tagurpidi keerata ning uued idanema panna. Öko-eesliiteliste asjade peale nina kirtsutamine ei ole enam moes, seega soovitan näha ja kasutada nende taga olevaid suurepäraseid võimalusi," ütles Pomerants.

Kahe peamise probleemina toob Euroopa Komisjon välja tööstuse ressursimahukuse ning jäätmemajandusega seonduva. Nimelt on Eesti üks ressursimahukamaid riike Euroopa Liidus ning peab oluliselt nägema vaeva, et parandada oma tööstuse vastupidavust kasvavatele ressursikuludele. Jäätmemajanduses on tekkinud olukord, kus võimalusi jäätmete põletamiseks ja mehhaanilis-bioloogiliseks töötlemiseks on rohkem kui Eestis segaolmejäätmeid tekib. See võib aga mõjutada olmejäätmete ringlussevõtu eesmärgi saavutamist.

„Oleme küll astunud samme ringmajanduse arendamiseks ja ressursitõhususe suurendamiseks, kuid on selge, et need valdkonnad vajavad veelgi suuremat tähelepanu ja mõtteviisi muutust nii kodudes kui ka tööstuses. Näiteks peab prügiveo teenus olema märgatavalt odavam neile, kes jäätmeid liigiti koguvad kui neile, kes seda ei tee. Ettevõtetel tuleb oma tootmisprotsessid üle vaadata ning leida lahendusi, mis annaksid väiksemate kulutustega parema tulemuse," tõi Pomerants mõned näited. Ettevõtete ressursitõhusamaks muutmiseks on avatud ka energia- ja ressursitõhususe meede, mille kaudu investeeritakse kokku 111 miljonit eurot Euroopa Liidu toetusi.

Euroopa Komisjon hindas kõikide Euroopa Liidu liikmesriikide keskkonnapoliitika rakendamist esmakordselt. Hindamine hakkab edaspidi toimuma iga kahe aasta tagant. Aruannete eesmärk on edendada positiivset debatti nii Euroopa Liidu ühiste keskkonnaalaste probleemide teemal kui ka selle üle, kuidas iga liikmesriik saaks kõige tõhusamalt kõrvaldada põhilised rakenduslüngad ja parandada keskkonnaga seotud tulemusi. Eesti korraldas keskkonnapoliitika rakendamise tutvustusürituse liikmesriikidest kõige esimesena.

22
Tagid:
ökoinnovatsioon, keskkond, areng, Keskkonnaministeerium, Marko Pomerants, Euroopa, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega