USA eriteenistused on kaotanud oma arvutiviiruste ja –usside üle kontrolli

Häkkeri "käekirja" matkimine on käkitegu

72
(Uuendatud 17:40 10.03.2017)
Euroopa väljaanded kirjutavad oma arvutiviiruste ja –usside üle kontrolli kaotanud Ameerika ja Ühendkuningriigi eriteenistuste skandaalsest paljastamisest

TALLINN, 8. märts — Sputnik. Ühendkuningriigi eriteenistused aitasid Ameerika Ühendriikidel luua küberrelva, millega on võimalik sisse murda mobiiltelefonidesse, teleritesse ja arvutitesse, teatab The Times viitega võrguväljaandele WikiLeaks, mis võimaldanud juurdepääsu USA Luure keskagentuuri (CIA) ligi 9 tuhandele salajasele dokumendile.

Autoriteetse Briti väljaande teatel kujutavad seekord avalikustatud dokumendid Lääne eriteenistuste suurimat teabeleket Edward Snowdeni 2013. aastal tehtud paljastustest saadik. Tuleb välja, et CIA moodustas ja arendas viimase nelja aasta jooksul viie tuhande töötajaga küberüksust. Avalikustatud 8761 dokumenti kujutavad endast väidetavalt vaid osa hoopis mahukamast arhiivist, mille WikiLeaks kavatseb järk-järgult avalikustada edaspidi. Nendes dokumentidest nähtub muuhulgas ka Ühendkuningriigi eriteenistuste GCHQ ja MI5 tihe koostöö kolleegidega USA CIA-st.

CIA häkkeritele meeldib seriaal "Doctor Who"

Võrguväljaande WikiLeaks toimetaja Julian Assange, kes varjab end vahistamise eest Ecuadori saatkonnas Londonis, väidab, et CIA "on kaotanud kontrolli enamiku oma häkkimisarsenali kuuluvate tööriistade üle". Endine Briti ametnik, kellel on sidemeid luureteenistustes, rääkis, et avalikustatud dokumendid paistavad autentsed ja kujutavad endast "algaja küberterroristi käsiraamatut" ehk materjalide kogumikku, mis "erutab kõiki häkkereid".

Dokumentidest nähtub muuhulgas, et MI5 (Briti vastuluure) aitas välja töötada "tagaust" Samsungi hääleeristusprogrammile, mis võimaldab kasutada toodetavaid nutitelereid varjatud pealtkuulamisseadmetena. Projektile pandi nimeks "Nuttev ingel", mis viitab populaarsele teleseriaalile "Doctor Who".

Kõige järgi otsustades olid GCHQ ja MI5 kaasatud ka "Viha taltsutamise" programmi arendusse, mis loodi miljonites nutitelefonides kasutatavasse Androidi operatsioonisüsteemi sissemuukimiseks. Lisaks töötas GCHQ koostöös USA Rahvusliku julgeoleku agentuuriga (NSA) välja ligipääsu Google Chrome andmesüsteemile.

Sissehäkkimine Vene häkkerite kujul

Nagu märgib The Times, langes USA ja Ühendkuningriigi eriteenistuste häkkimist puutuvate salajaste materjalide lekkimine ajaliselt kokku USA presidendi Donald Trumpi ja tema eriteenistuste juhtide vahelise arveteklaarimisega, muuhulgas ka Vene häkkerite süüdistuste pärast, nagu oleksid nood aidanud Trumpil presidendivalimised võita.

WikiLeaks üritas skandaalitulle õli valada väitega, et CIA kaust, pealkirjaga Umbrage, mis sisaldab häkkeritööriistade raamatukogu ja kõikide tuntud häkkerite "käekirjanäidiseid", võimaldas Ameerika luurajatel küberrünnakuid läbi viia nii, et sündmuskohale jääksid valejäljed globaalvõrgustikus tuntud teiste "kiskjate" tegutsemisest. Üks toimikus olevatest failidest sisaldab materjale "kasutajakoodi kasutamise paindlikkuse ja lihtsuse" teemal, teatab WikiLeaks, lisades, et raamatukogu sisaldab ka Venemaal arendatud häkkimistehnoloogiaid.

Mõnedes Euroopa eriteenistustes ollakse veendunud, et WikiLeaks on nende Vene kolleegide tööriist teabe levitamiseks, muuhulgas Angela Merkeli positsiooni õõnestamiseks eelseisvatel, septembris toimuvatel Saksamaa parlamendivalimistel.

Briti eriteenistused ei salga häkkerite kasutamist, kuid väidavad, et nende oskusi ja spetsiifilisi eriteadmisi ei kasutata mitte elanikkonna järele nuhkimiseks, vaid terrorismivastaseks võitluseks. CIA-st vastati järelepärimisele, et nad ei kommenteeri luuretegevusega seotud dokumentide autentsust ega nende sisu.

Edward Snowden kirjutas Twitteris, et avalikustatud dokumendid paistavad ehtsad ja tõestavad, et USA valitsus maksab salaja selle eest, et Ameerika tarkavara poleks kasutajatele ohutu. "Kirjeldamatu rumalus," kirjutab Snowden.

72
Tagid:
MI5, CIA, Samsung, Snowden, häkker, Ühendkuningriik, USA
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega