Kurjategijate välismaale põgenemine on suurenev probleem, illustratiivne foto

Kurjategijate välismaale põgenemine on suurenev probleem

25
Põhja ringkonnaprokuratuuri juhtivprokuröri Taavi Perni hinnangul on välismaale põgenemine suurenev probleem nii sagedasema reisimise kui ka rahvusvahelisemaks muutuvate tutvusringkondade tõttu

TALLINN, 22. veebruar — Sputnik. On olnud juhtumeid, kus inimesed põgenevad Eestist isegi pärast kohtuotsuse kuulmist. Kuigi Euroopa Liidus on õiguskaitseorganite koostöö kiirem ja tõhusam, ei pruugi kurjategija väljaandmine ka siin käia päris üleöö, vahendas BNS viitega Eesti Päevalehele.

Neil, kes põgenevad lootuses veeta välismaal nii kaua aega, et kuritegu aegub, tasub teada, et kõrvalehoidmise ajaks pannakse piltlikult öeldes stopper pausile.

"Inimene võib kasvõi kümme aastat pingutada ja end välismaal peita, kuid see ei tähenda, et ta karistusest pääseb," märkis Pern ja lisas, et põgenemist võidakse arvestada hoopis raskendava asjaoluna ja see võib tuua rangema karistuse.

Teada tasub ka seda, et välismaal viibides seadusega pahuksisse sattunul, näiteks purjuspäi sõitjal, ei ole kodumaal karistusest pääsemist loota. Kui juhtunu on Eestis kuritegu, võivad riigid piltlikult öeldes lihtsalt kriminaaltoimikuid vahetada. Pern tõi näiteks Tšehhi ja Rumeenia, kust on Eestile antud mitugi toimikut, et Eesti oma kodanike üle ise õigust mõistaks.

Keerulisemad juhtumid puudutavad Eestis elanud Venemaa kodanikke, kes põgenevad karistuse eest üle idapiiri.

"Venemaa ei anna vastavalt oma põhiseadusele ühtegi oma riigi kodanikku välisriikidele välja. Ükskõik kui raskes kuriteos neid inimesi teistes riikides kahtlustatakse," selgitas Pern Eesti Päevalehele.

25
Tagid:
kurjategija, põgenemine, Taavi Pern, välismaa, Eesti