Vangidevahetuslepe Indiaga läbis riigikogus esimese lugemise

Vangidevahetuslepe Indiaga läbis esimese lugemise

17
(Uuendatud 12:55 14.02.2017)
Indiaga sõlmitud kohtulikult karistatud isikute üleandmise kokkuleppe ratifitseerimine läbis teisipäeval riigikogus esimese lugemise

TALLINN, 14. veebruar — Sputnik. Neljapäeval on lepe uuesti arutusel riigikogu õiguskomisjonis, selgub parlamendi infosüsteemist ning järgmisel nädalal saab riigikogu lepingu seega lõplikult heaks kiita. Välislepingute ratifitseerimiseks on riigikogus vaja kahte lugemist, vahendas BNS.

Õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid on varasemalt BNS-ile öelnud, et teeb kõik endast oleneva, et leping, mille alusel oleks võimalik Indias vangi mõistetud Eesti laevakaitsjad kodumaale tuua, ratifitseeritaks nii kiiresti kui võimalik. Eeldatavasti toimuks eelnõu teine lugemine ehk lõpphääletus juba 22. veebruaril.

India Tamil Nadu osariigi politsei arreteeris 2013. aasta 18. oktoobril piraaditõrjelaeva Seaman Guard Ohio 35 meeskonnaliiget, kelle hulgas oli indialaste, brittide ja ukrainlaste kõrval ka 14 Eesti kodanikku. Sama aasta detsembris esitati kogu kinnipeetud meeskonnale süüdistus ebaseaduslikus kütuse tankimises, ebaseaduslikus relvade käitlemises ja ebaseaduslikus territoriaalvetesse sisenemises.

Vahepeal mitu kohtuastet läbinud kohtuasja saatis India ülemkohus tagasi alama astme Tuticorini kohtusse, mis tegi oma otsuse 2016. aasta 11. jaanuaril, määrates süüalustele relvadega riiki sisenemise eest viieaastase vanglakaristuse.

Eelmise aasta jaanuari lõpus otsustasid laevakaitsjad kohtuotsuse edasi kaevata ning samas taotlesid ka kautsjoni vastu vabastamist. Kohus lükkas kautsjonitaotluse 29. veebruaril tagasi, kuid otsustas jätkata laevakaitsjate edasikaebuse menetlemist. Kohtuistungid kaebuse osas algasid India kohtus alles oktoobris ning kohus lõpetas Eesti laevakaitsjate apellatsioonikaebuse kuulamised 30. novembril. Millal kohus otsuse teeb, ei ole teada.

Eesti ja India sõlmisid kohtulikult karistatud isikute üleandmise kokkuleppe, mille alusel saavad teises riigis süüdi mõistetud India või Eesti kodanikud õiguse kanda neile mõistetud karistust oma kodumaal, 15. novembril.

Lepingut ei saa siiski rakendada enne, kui laevakaitsjate kohtuotsus on jõustunud, mis tähendab nende poolt edasikaebamisest loobumist.

Leppe kohaselt saavad Eesti või India üle anda kodaniku, keda pole karistatud surmanuhtlusega ja kes pole süüdi mõistetud sõjakuriteos. Inimese suhtes tehtud kohtuotsus peab olema lõplik. Üheks üleandmise tingimuseks on see, et tegu, mille eest kohapeal karistus määrati, peab olema kuriteona karistatav ka vastasriigis. Üleandmine on lubatud, kui karistust on jäänud kanda rohkem kui kuus kuud.

Pärast üleandmist peab inimene jätkama mõistetud karistuse kandmist. Riikidel on õigus anda armu, amnestiat või kergendada karistust kooskõlas oma riigi põhiseadusega.

Kokkulepe jõustub pärast viimase lepinguosalise riigi õigustoimingute lõpuleviimise teavitamisest, täpsemalt teavitamisele järgneva kuu esimesest päevast.

India on leppe juba ratifitseerinud.

17
Tagid:
välisleping, lugemine, kokkulepe, esimene, ratifitseerimine, Riigikogu, laevakaitsja, India, Eesti
Samal teemal
Kohus otsustas laevakaitsjaid kautsjoni vastu mitte vabastada
Indias lükkus kohus laevakaitsjate üle taas edasi
India kohtus toimus istung Eesti laevakaitsjate edasikaebuse arutamiseks.
Eesti laevakaitsjad võivad Indiast kodumaale naasta
Eesti konsul Indias kohtub laevakaitsjatega
Valitsus arutab Indiaga sõlmitud üleandmislepingu ratifitseerimist