NATO sõjalise komitee tšehhist esimees kindral Petr Pavel

NATO kindral: allianss on täna sama asjakohane kui loomise ajal

48
NATO on praegu sama asjakohane kui loomise hetkel külma sõja alguses, ütles alliansi sõjalise komitee esimees

TALLINN, 18. jaanuar — Sputnik. NATO on praegu sama asjakohane kui loomise hetkel külma sõja alguses, ütles alliansi sõjalise komitee tšehhist esimees kindral Petr Pavel kolmapäeval vastuseks USA presidendiks valitud Donald Trumpi väitele, et NATO on oma aja ära elanud.

"Ma olen kindlalt veendunud, et NATO on täna sama asjakohane kui varem, sest ta kohaneb uue olukorraga," vahendas BNS Paveli sõnu.

"Me võime loomulikult vaielda kohanemise ulatuse, sügavuse ja viisi üle, aga NATO asjakohasus on minu arvates väljaspool kahtlust," sõnas ta.

Vastuseks küsimusele Trumpi leebema suhtumise kohta Venemaasse ütles Pavel, et "sõjaväes püütakse anda hinnanguid poliitika, mitte üksikavalduste põhjal". "Mina isiklikult ootaksin ära," lisas ta.

Trumpi märkused NATO ja Venemaa kohta ärritavad Euroopat, kus liitlastel on vastuseks Venemaa tegevusele Ukrainas ja Krimmis käsil suurim vägede koondamine pärast külma sõja lõppu.

Trump ütles esmaspäeval usutluses ajalehtedele Times ja Bild, et NATO on iganenud organisatsioon, millel on suured probleemid.

"Ma olen juba kaua aega rääkinud, et NATO on iganenud, sest see loodi väga palju aastaid tagasi ja hoopis teiste probleemide lahendamiseks," rääkis Trump, lisades, et umbes 70 protsenti NATO kõigist kuludest maksab USA.

Trump kritiseeris ka neid, kes on vastu suhete parandamisele Moskvaga. "Head suhted Venemaaga on hea asi," ütles Trump laupäeval Twitteris. "Ainult "rumalad" inimesed või tobud arvavad, et see on halb."

"Kui mina olen president, siis Venemaa austab meid praegusest palju rohkem ning võib-olla teevad mõlemad riigid koostööd, et lahendada mitmed suured ja pakilised probleemid ja küsimused maailmas." 

Pavel ütles pärast kohtumist NATO liikmesriikide kõrgete sõjaväelaste, seal hulgas alliansi Euroopa vägede ülemjuhataja kindral Curtis Scaparrottiga, et NATO on püüdnud korduvalt edutult Venemaaga dialoogi astuda.

NATO katkestas Ukraina kriisi tõttu igasuguse praktilise koostöö Venemaaga, kuid jättis suhtluskanalid avatuks, et vältida pineval ajal arusaamatuste tekkimist.

Tegelikkuses sõjavägede vahel kontakte ei ole, ehkki mõned liikmesriigid nagu Saksamaa peavad neid vajalikuks.

Pavel ütles, et tema on kontakteerunud oma Vene kolleegidega Brüsselis vähemalt viis korda, viimati eelmisel nädalal, et luua dialoog läbipaistvuse suurendamiseks ja ohtude vähendamiseks.

Paveli sõnul ei saa olla nõus Venemaa väitega, et NATO on see, kes "pidurit paneb". "Me peame esmalt taastama kontakti, taastama algelisegi usalduse ja siis päevakorra paika panema."

"See pakkumine on laual ja me ootame Moskva vastest," sõnas Pavel.

48
Tagid:
kindral, esimees, asjakohane, allianss, NATO, Donald Trump, Petr Pavel