ÜRO lapse õiguste komitee arutab teisipäeval laste olukorda Eestis

ÜRO-s arutatakse laste olukorda Eestis

42
ÜRO lapse õiguste komitee arutab teisipäeval laste olukorda Eestis.

TALLINN, 17. jaanuar — Sputnik. ÜRO lapse õiguste komitee 18-liikmeline ekspertide kogu alustab teisipäeval kahenädalast sessiooni, mille raames arutatakse laste olukorda Eestis, Saint Vincentis ja Grenadinidel, Antigua ja Barbudas, Barbadosel, Kongo Demokraatlikus Vabariigis, Kesk-Aafrika Vabariigis, Serbias, Gruusias ja Malawis, teatas maailmaorganisatsiooni pressiteenistus.

"Eesti esitas riikliku raporti ÜRO laste õiguste komiteele 2014. aastal. Kodanikuühendused ja õiguskantsler esitasid oma variraportid 2015. aastal. Teisipäeval küsib komitee Eesti delegatsioonilt veel täiendavaid küsimusi ning pärast kohtumist esitatakse uued soovitused," ütles sotsiaalministeeriumi laste ja perede osakonna peaspetsialist Elise Nikonov BNS-ile.

Laste õiguste olukorda käsitlevate raportite perioodilise esitamise nõue sisaldub ÜRO lapse õiguste konventsioonis, millega Eesti ühines juba 1991. aastal.

"Riik peab raportis näitama, kuidas on täidetud konventsiooniga võetud kohustused lapse õiguste tagamisel: laste vaesuse vähendamine, juurdepääs haridus-, tervishoiu- ja sotsiaalteenustele, laste ja perekonna kaitse tagamine ja paljud muud küsimused," selgitas Nikonov.

Viimati kaitses Eesti lapse õiguste konventsiooni raportit 2001. aastal. Olulisemad ÜRO soovitused siis olid valdkondadeülese koostöö tugevdamine ning lastekaitse valdkonna koordineerimise eest vastutaja määramine.

"Riik on teinud olulisi edusamme — lastekaitseseadusega pandi osapooltele selged kohustused ja ülesanded: valdkonna koordineerimise roll anti sotsiaalministeeriumile, pandi alus lastekaitse nõukogu loomisele ning lapse ja pere kaitseks sätestati, et hädaolukorras võib lapse ilma kohtumääruseta perest eraldada maksimaalselt 72 tunniks," märkis sotsiaalministeeriumi esindaja Nikonov.

Tema hinnangul valmivad uued Eestile tehtavad soovitused tõenäoliselt veebruari keskpaigaks.

Eesti delegatsiooni juht Genfis toimuval kuulamisel on sotsiaalministeeriumi sotsiaalala asekantsler Rait Kuuse ning liikmed sotsiaalministeeriumist ja justiitsministeeriumist.

42
Tagid:
õigused, ÜRO, laps, Eesti