Moskvas kommenteeriti USA valitud presidendi Donald Trumpi mõtet Venemaa-vastaste sanktsioonide tühistamisest vastutasuna tuumarelvastuse vähendamise kahepoolse kokkuleppe eest

Kauplemist ei tule. Venemaa ei näe seost desarmeerimise ja sanktsioonide lõpetamise vahel

145
(Uuendatud 19:18 16.01.2017)
Moskvas kommenteeriti USA valitud presidendi Donald Trumpi mõtet Venemaa-vastaste sanktsioonide tühistamisest vastutasuna tuumarelvastuse vähendamise kahepoolse kokkuleppe eest.

TALLINN, 16. jaanuar — Sputnik. Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov kutsus üles Trumpi ametisseastumise ära ootama, samas aga märkis, et Venemaa ei käsitle käesoleval ajal oma tuumarelvastuse vähendamise võimalust vastutasuna sanktsioonide lõpetamise eest, teatas RIA Novosti.

Sanktsioonide tühistamine ei ole omaette eesmärk

Ameerika ametisoleva presidendi Barack Obama administratsioon sidus Venemaa vastu kehtestatud piirangumeetmed täiel määral Minski kokkulepete täitmisega. Reedel riigi kõrgeimasse ametisse astuv Trump on Timesile ja Bildile antud intervjuus esitanud ettepaneku eemalduda oma eelkäija sõnastatud põhimõtetest.

Moskvas tõlgendati USA valitud presidendi initsiatiivi väga vaoshoitult. Peskov märkis, et Venemaa-vastased sanktsioonid ei ole Venemaa jaoks päevakorraline küsimus ei sisepoliitilises plaanis ega ka suhtluses välispartneritega. 

Vastates küsimusele, kas ehk Moskva seisukoht tuumarelvastuse piiramise suhtes ei muutu, rõhutas Peskov, et seda teemat saab hakata arutama alles pärast Trumpi kui presidendi ametisseastumist.

Föderatsiooninõukogust selgitati: Venemaa jaoks ei ole sanktsioonide lõpetamine omaette eesmärk, mille nimel tuleks midagi ohverdada, liiatigi julgeoleku valdkonnas.

Parlamendi ülemkoja väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov kutsus üles mitte kiirustama „USA valitud presidendi Donald Trumpi sõnadele sanktsioonide lõpetamisest teatud võimaliku „vastutasuna" tuumadesarmeerimise eest ametliku ettepaneku tähenduse omistamisega".

Senaator tuletas meelde, et kõik see oli intervjuus lausutud mõttekäiguna, võimalusena. Tema arvates peab Trump hoolikalt uurima põhjuseid, mille tõttu oluline desarmeerimine ei ole selles valdkonnas siiski tegelikkuseks saanud.

Riigiduumas omakorda kutsuti üles mitte siduma omavahel USA sanktsioonide ja tuumaohutuse küsimusi.

„Sanktsioonid kujutavad endast vastastikust protsessi, mis on teatud määral avaldanud oma negatiivset mõju ka Lääneriikide majandusele. Seetõttu tuleb seda tingimata arutada konstruktiivse ja pragmaatilise dialoogi taastamise kontekstis, nii keeruline kui see ka ei oleks," leiab välisasjade komisjoni juht Leonid Slutski.

Kuid mingit kauplemist selles küsimuses Venemaa ei luba, on veendunud Föderatsiooninõukogu kaitsekomitee esimehe esimene asetäitja Jevgeni Serebrennikov. Poliitiku hinnangul on võimalik jõuda kokkuleppele tuumaohutuse potentsiaali reguleerimises — see on järjepidev, samm-sammuline protsess, „mida ei tohi seostada sanktsioonide teemaga".

Ebaloogiline seos

Vene ekspertide seltskonnas on Trumpi initsiatiiv pälvinud pigem negatiivse hinnangu. Venemaa Rahvusvaheliste Suhete Nõukogu (RIAC) peadirektor Andrei Kortunov peab sanktsioonide tühistamise sidumist tuumarelvastuse piiramist käsitleva dialoogi taaselustamisega ebaloogiliseks.

„Ma näen Trumpi avalduses kaht küsitavust ja vähemalt kaht ebamäärasust. Esiteks, sanktsioone ei kehtestatud seostatuna Venemaa läbirääkimistega strateegilise relvastuse küsimustes. See tähendab, et sanktsioonid kehtestati esmalt seoses Krimmiga ja seejärel valdkondlikud sanktsioonid seoses olukorraga Ida-Ukrainas. Seetõttu paistab sanktsioonide sidumine Venema-USA strateegilise relvastuse teemalise dialoogi taaselustamisega üksjagu ebaloogiline," väitis ta RIA Novostile.

Tema arvates oleks loogilisem asetada see küsimus Ukraina kriisi lahendamise konteksti. Geopoliitiliste probleemide akadeemia president Konstantin Sivkov väljendus karmimalt. Tema sõnul ei ole tuumarelv tänasel päeval ainsaks tagatiseks Venemaa julgeolekule ning tuumaarsenali vähendamine vastutasuks USA majandussanktsioonide lõpetamise eest on vastuvõetamatu.

„Võimalik majanduslik kasu sanktsioonide tühistamisest kõrvuti riigi kaitsevõimega on lihtsalt võrreldamatu," on ekspert veendunud. 

Ta usub, et Venemaa, kelle tuumapotentsiaal on täna „kriitiliselt madalal tasemel", edasine desarmeerimine oleks äärmiselt ohtlik, arvestades, et teised tuumariigid ei kavatse oma arsenali vähendada. Sivkovi arvates oleks kolmandate riikide kaasamine, milleks Washington võib perspektiivis ettepaneku teha, praegusel ajal võimatu, eriti kui jutt käib Hiinast, kes oma tuumapotsentsiaali hoopis suurendab.

„See, et Trump selliseid avaldusi teeb, kõneleb sellest, et ta jätkab Obama kurssi edaspidiseks Venemaa desarmeerimiseks ja see on väga kahetsusväärne eriti seetõttu, et ta selle teema Venemaa-vastaste sanktsioonide tühistamisega kokku seob," resümeeris ekspert.

Seevastu endine kaitseministeeriumi rahvusvaheliste lepingute osakonna ülem kindralleitnant Jevgeni Bužinski usub, et Venemaa võiks Trumpi ettepaneku vastu võtta ja vähendada lõhkepeade arvu 1550-lt tuhandeni, kuid seda ainult juhul, kui lepingusse kantakse punktid, mis ei luba USA-l raketikaitse ja kosmosejõudude rakendamise läbi saada strateegilist eelisseisundit.

Ta lisas, et Trumpi initsiatiivile hinnangu andmiseks on tingimata vaja „sisulist arutelu", mille käigus pakutakse välja võimaliku kokkuleppe parameetrid. Seejuures märkis ekspert, et Venemaa ei tohi lubada ameeriklastele vastutasuks sanktsioonide tühistamise eest stateegilist eelisseisundit.

145
Tagid:
kauplemine, ebaloogiline, vastutasu, desarmeerimine, tühistamine, sanktsioonid, relvastus, Leonid Slutski, Dmitri Peskov, Donald Trump, USA, Venemaa
Teema:
Diplomaatiline skandaal (37)