Kapitoolium superkuu valguses, illustratiivne foto

Kübersõjad, uus episood ja uus hoop. Venemaa pihta

48
Washingtoni süüdistused Moskva aadressil ei sisalda, nagu tavaliselt mingeid tõendeid. Ning neid pole vajagi. On ju tõendite puudumine peamine süütõend, mida on võimatu mis tahes faktidega ümber lükata.

TALLINN, 10. jaanuar — Sputnik. Ameeriklaste uus kassahitt: venelaste Jedid hävitavad oma valgusmõõkadega ameeriklaste süsteemi, ameeriklaste Harry Potterid aga annavad vene Voldemortile vastulöögi sanktsioonide läbi. Palavikulistes ajudes on kõik juba ammugi segi paisatud: „Tähtede sõjad" ja Joanne Rowlingi kangelased, uni ja tõelisus. Seetõttu leiab ka virtuaalne rünnak ameeriklaste serveritele tõelise vaenlase kere vaevaga üles, teatas Raadio Sputnik.

Ameeriklaste aruanne häkkerirünnetest ei tähenda muud kui absoluutselt mitte millegagi kinnitatud tühisõnalisi süüdistusi, ütleb Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov. Sest endiselt on teadmata, millistele andmetele tuginevad need, kes neid süüdistusi esitavad — s. t. ameeriklaste eriteenistused.

Andmeid aga pole üldse tarviski! Me elame juba ammu kellegi irreaalses tegelikkuses. Keegi on midagi öelnud (McLaren), keegi midagi kuulnud (vene häkkerid) — ning vastumeetmed on juba kasutusele võetud. Ja süüdlased kindlaks määratud.

USA-le osaks saanud häkkeriründeid käsitleva aruande avalikkusele kättesaadav osa ei sisalda tõendeid Venemaa osalusest selles rünnakus, ütleb Peskov. Ning paistab, et neid ei ole kellelgi tarviski. Tõendite puudumine on juba ammuilma saanud põhiliseks aluseks süüdimõistvale kohtuotsusele. Tõendite puudumine on peamine süütõend, mida on võimatu mis tahes faktidega ümber lükata.

Nii saavad „Tähtede sõjad" ja „Harry Potter" tõeliseks tegelikkuseks. Ja sellel ulmesaagal ei ole lõppu näha. 2016. aasta — „Rogue One: Tähesõdade lugu", „Fantastilised elukad ja kust neid leida". 2017 — „Star Wars: Episood VIII", 2018 — „Han Solo. Tähesõdade lood", „Fantastilised elukad ja kust neid leida. 2. osa". Ja nii edasi…

Alles äsja asusid USA eriteenistused pühendama Donald Trumpi vene häkkerite õõnestustöö saatanlikesse salasepitsustesse, vabariiklastest senaatorid John McCain ja Lindsey Graham aga nõuavad uute Venemaa-vastaste sanktsioonide kehtestamist. Ja teavad, mille eest! Valmistavad juba ette oma seaduseelnõu. Ning kui Kongressi mõlemad kojad selle vastu võtavad, ei saa Trumpil kerge olema. Liiatigi arvestades Washingtoni võimuladvikus ammust ajast valitsevat Venemaa-vastast meelsust. Ja Trumpil läheb raskeks nendega võidelda. Isegi kui ta ei mineta soovi ameeriklaste Olümposel midagi muuta.

Häkeri näokate
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ja veel üks huvitav tähelepanek. Trump reageerib Obama viimastele tõmblevatele sammudele ja otsustele täiesti rahulikult. Nii Venemaa diplomaatide väljasaatmisele kui tiibrakette puudutavatele lepingutele Poolaga kui ka raportile küberrünnakutest. Kas siis tulev ja lahkuv ei ole oma teatud tegevusi omavahel kooskõlastanud? Ütleme, et Obama langetab nüüd kiirkorras terve hulga ebapopulaarseid ja ebameeldivaid otsuseid — ja lahkub. Mooramaa mees, nagu öeldakse, on oma töö teinud…

Trump aga jääb käsi laiutama: mina ei saa midagi parata. Ütle nüüd, kes võis arvata, et Obamas tärkab tema viimasel kuul presidendiametis kohutav kihk seadusloomeks ja poliitiliseks agaruseks? Minult, Trumpilt, pole aga midagi sisse nõuda. No kehtestab Obama Moskva vastu uued sanktsioonid, aga mina, Trump, avaldan hiljem vestluses Venemaa presidendiga kaastunnet oma eelkäija halastamatu käitumise pärast. Asub suurriikide vahel sõprust arendama, aga sanktsioonid ja igasugu raketikaitse-küsimused jätame tähele panemata. Tegemist pole ju millegi enama kui kahetsusväärse eksitusega.

Inimkonna verine ajalugu tunneb hulganisti traagilisi eksitusi — neid ei jõua kokku lugedagi! Ühele kohtulikult süüdimõistetule põletati tulise rauaga laubale sõna „VARAS" (pole midagi parata, säärased olid XVIII sajandi „kenad kombed"!). Hiljem aga selgus, et süüdi mõistetud vaeseke ei olnud milleski süüdi. Mida teha? Häbimärk on häbi kogu eluks. Tookord leidis üks karistajatest väljapääsu: pani ette põletada sõna „VARAS" ette veel kaks sõna: „EI OLE". Tuleb ju oma eelkäija eksitus kuidagiviisi ära parandada…

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

48
Tagid:
häkkimisskandaal, süüdistus, kübersõjad, Harry Potter, Tähtede sõjad, Barack Obama, Donald Trump, Venemaa, USA
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega