USA sõjaväelased Eestis

Ameerika ranger'id Leedus: avalik sõjasaladus

84
(Uuendatud 15:49 06.01.2017)
Ameerika ranger'ite luure-diversiooni allüksuste viibimine Balti riikides ei kujuta endast ei sõjasaladust ega täiendavat ohtu, räägib sõjaline ekspert, analüütik Villem Rooda.

TALLLINN, 6. jaanuar — Sputnik. Balti riikidesse USA luure-diversiooni allüksuste ilmumist ei maksa pidada Venemaaga suhete edasise halvenemise märgiks ega juhusliku konflikti puhkemise ohu suurenemiseks, leiab sõjaline ekspert Villem Rooda.

Nagu varem teatatud, oli Leedu kaitseministeerium sunnitud kinnitama USA erioperatsioonide väejuhatusele alluva üksuse paiknemist riigis, millest teatas ajaleht The New York Times.

Pole tavaks avalikult rääkida

Portaali Sputnik Eesti rahvusvahelise julgeoleku eksperdi, sõjaväeluure kõrgema ohvitseri erus Villem Rooda arvates ei kujuta eriväelaste allüksuse olemasolu fakt ja ligikaudne paiknemispiirkond sõjaväelastele endile mingit saladust. Kuid sellest avalikult rääkida pole kombeks.

Rooda arvates teab Venemaa kahtlemata umbes neljakümne Ameerika rangeri viibimisest piirkonnas ega pea seada fakti tõenäoliselt ohuks enda julgeolekule.

Ekspert usub, et Venemaal endalgi on kusagil läheduses mõned samasugused luure-diversiooniüksused. Sellised erioperatsioonide läbiviimiseks ette nähtud üksused, millise riigi sõjaväe koosseisu nad ka ei kuuluks, on ette nähtud vaid erioperatsioonide läbiviimiseks vaenlase tagalas ja ainult sõjaajal.

Nad võivad kanda mistahes sõjaväe vormi või üldse vormi mitte kanda, mis võimaldab neil tsiviilelanikkonna hulka sulanduda. Lisaks valdab osa selliste allüksuste sõjaväelastest potentsiaalse vastase keelt, see tähendab, antud juhul vene keelt. Vastase luure-diversiooniüksuste vastutegevuseks neid reeglina ei kasutata.

Nad on väga mobiilseid ja needsamad Ameerika rangerid, kellest Leeduga seonduvalt räägitakse, võivad täna viibida juba näiteks Eestis.

Täiendavat ohtu endast ei kujuta

Ei maksa karta, seletab Rooda, et Ameerika rangerite või Vene eriväelaste viibimine piirkonnas tähendab juhusliku konflikti puhkemise tõenäosuse suurenemist või üldse midagi erakordset.

Jämedalt öeldes ei hakka keegi nendest ööpimeduse kattevarjus üle riigipiiri hiilima ega muid rumalusi tegema.

Villem Rooda arvates ei eksinud Leedu kaitseväelased, kui teatasid, et Leedus paiknevad rangerid aitasid kohalikke kolleege välja õpetada ja tegelevad enesetäiendamisega. Kohalik maastik ja kliima sarnaneb Loode-Venemaa omale ja seepärast ei lase ameeriklased käest võimalust just nendes tingimustes harjutada ja vene keelt praktiseerida.

Leedu poliitikud aga vastupidi, ajasid jama, kui teatasid sisseharjunud moel, et rangerid on kujutavad endast heidutust ja on "jõuliseks vastuseks" "agressiivsele" Venemaale. Nelikümmend võitlejat, kui kogenud ja suurepäraselt välja õpetatud nad ka poleks, pole ette nähtud kellegi heidutamiseks, räägib Villem Rooda.

Tervitusi senaator McCainilt

Leedu üldsus on kõige järgi otsustades mures mitte niivõrd riigi territooriumil oma peamise NATO-liitlese luure-diversiooniüksuse viibimise, kuivõrd sellest faktist teadasaamise pärast Ameerika väljaandest.

Ja mitte mingist tavalisest, vaid Ameerika neokonservatiivide põhiväljaandest. Nende neokonservatiivide üheks esindajaks on ka Balti riikide sage külaline senaator McCain.

Tuleb välja, et liitlased lõid mingitel ainult neile teadaolevatel eesmärkidel tanki Leedu valitsuse ja avalikkuse, keda nad ise ilmselt kohustasid Ameerika eriüksuse riigisviibimist saladuses hoidma.

84
Tagid:
luure, diversioon, erioperatsioon, ranger, Villem Rooda, Leedu, USA, Balti riigid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega