USA president Barack Obama ja USA presidendiks kandideerinud Hillary Clinton, illustratiivne foto

The Nation: USA-d ei ohusta mitte Venemaa, vaid russofoobia

86
(Uuendatud 18:17 02.01.2017)
Need, kes räägivad USA ees seisvast ohust, on tõele üsna lähedal, ainult et tegemist ei ole müstilise ähvardusega Venemaa poolt, vaid täiesti reaalse ohuga, mida kannavad endas patriotismi sildi alla varjuvad russofoobid, kirjutab kolumnist Patrick Laurence ajakirjas The Nation.

TALLINN, 2. jaanuar — Sputnik. Ameerika ühiskonda on haaranud „russofoobia kramp", mis on tugevaim alates 1960. aastaist, mil oli küpsemas Kariibi mere kriis, kirjutab RIA Novosti viitega ajakirjale The Nation.

Tuntud russofoobid, nagu näiteks senaator John McCain, kirjutavad harjumusest valetajate kilda kõik need, kes julgevad venevastaste meeleolude põhjendatuses kahelda, sedasorti ajakirjandus aga nagu New York Times ei tagane sammugi neist võimude seisukohtadest, mida võis näha kõige hullematel külma sõja aegadel. Samal ajal üritab hulk madalamat järku "nõiajahi"-pidajaid leida aina uusi ja uusi jälgi "Kremli karvasest käest".

Tuntud itaalia ajakirjanik ja publitsist Giulietto Chiesa
© Sputnik / Владимир Трефилов

Külma sõja kummituse naasmise oht ei piirdu silmanähtava tuumariikide konflikti eskaleerumise ohuga. Hüsteeria õhutamine Venemaa aadressil täiesti põhjendamatute süüdistuste pideva kordamise ja lihtlabase desinformatsiooni levitamise näol kujundab moonutatud, ebaadekvaatse maailmapildi, meelepetted aga ei too kunagi midagi head kaasa, rõhutab ajakirjanik.

Pealegi ähvardab russofoobia ülemvõim Ameerika Ühendriikide poliitikas suurendada USA kasvavat isolatsiooni maailmas, osutab autor. Poliitika jätkamine Bush-noorema ajast kehtiva deviisi all „kes ei ole meiega, on meie vastu" viib selleni, et ülemaailmsel areenil ei jää toetusest ilma mitte Venemaa, vaid Ameerika Ühendriigid.

Selle eredaks näiteks võib tuua Süüria, kus USA, toetades „mõõdukat opositsiooni", kes, nagu pärast Aleppo vabastamist on selgunud, on seotud massiliste tapmistega, jäi lõppude lõpuks lahendusprotsessi ukse taha. Selline on tegelik hind selle eest, et Washington keeldus koostööst Moskvaga suhtudes temasse kui piirkondlikku suurriiki ja jättes kahe riigi ühised huvid arvesse võtmata, kirjutab The Nation.

Lisaks sellele tasub ameeriklastest russofoobidel ja nende mõttekaaslastel lõpetada iseenese petmine, kujutades Vladimir Putinit „saatanana inimese nahas". Kas Putinit armastada või mitte, see on igaühe enda asi, kuid igaüks, kes suudab ratsionaalselt mõelda, ei saa jätta tunnistamata, et Venemaa president on suur riigimees, kes mõistab hästi ajaloo käiku, öeldakse artiklis. Venemaal on probleeme, kuid nende lahendamine tasub jätta venelaste endi hooleks, keskendudes koostööle USA jaoks tõesti olulistes küsimustes.

Praegusaegne russofoobia puhang ei ole midagi muud kui pärand külma sõja aegadest koos oma makartismi ja „nõiajahiga". Just sellepärast peavad ameeriklased minevikust üle saama ja jätma selja taha viljatu võitluse kummitusega „Venemaa agressioonist", nendib The Nation kokkuvõtteks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

86
Tagid:
arvamus, oht, russofoobia, The Nation, Patrick Laurence, USA, Venemaa
Teema:
Meedialahingud (135)