Venemaal mõisteti teravalt hukka ajakirjas Charlie Hebdo avaldatud karikatuur Sotšis lennukiga Ту-154 toimunud lennukatastroofi kohtaб illustrtiivne foto

Charlie Hebdo Ту-154 hukkumisest tehtud karikatuur lõhnab paragrahvi järele

130
(Uuendatud 12:58 30.12.2016)
Venemaal mõisteti teravalt hukka ajakirjas Charlie Hebdo avaldatud karikatuur Sotšis lennukiga Ту-154 toimunud lennukatastroofi kohta. Jurist Maria Jarmuš nimetas raadio Sputnik eetris ajakirja toimetuse tegevust irvitamiseks kogu Venemaa üle.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Venemaal mõisteti teravalt hukka ajakirjas Charlie Hebdo avaldatud karikatuur Venemaa lennukiga Ту-154 Musta mere kohal toimunud lennuõnnetuse kohta, vahendas RIA Novosti

Kaitseministeeriumis nimetati seda "pingutatud jälkuseks" (vene keeles — "натужной гадостью", toim). Ametkonna ametlik esindaja Igor Konošenkov kommenteeris, et kui seda pidada tõeliste "läänelike väärtuste" ilminguks, siis on nende väärtuste kandjad ja kaitsjad määratud äärmisel juhul üksindusele.

Senaator Aleksei Puškov teatas, et väljaandel ei ole midagi ühist sõnavabadusega. Riigiduuma asespiikeri Irina Jarovaja arvates ei mahu see karikatuur inimliku moraali ega seaduse raamidesse, see on ekstremism, millel ei ole mingit pistmist ajakirjandusega. 

Venemaa ajakirjanike liidus märgiti, et murele tuleb kaasa tunda, mitte selle üle rõõmustada.

Charlie Hebdo avaldab regulaarselt provokatiivseid karikatuure erinevatest sündmustest. Maailma avalikkusele varem tundmatu ajakiri sai tuntuks pärast 2015. aasta jaanuaris toimunud terroriakte, kui ajakirja toimetust ründasid islamistid. 

Rahvusvahelisele õigusele spetsialiseerunud advokaat Maria Jarmuš nimetas raadio Sputnik eetris Prantsusmaa ajakirja toimetuse tegevust vastuvõetamatuks.

"Need inimesed on oma äri ja läbimüügi rajanud inimese verele, valule ja leinale. Nad irvitavad inimeste ja ühiskonna kõige pühamate tunnete üle ja see on vastuvõetamatu. Prantsusmaa seadusandlus näeb vihkamise ja vaenu õhutamise eest ette kriminaalvastutuse. See juhtum käibki just selle paragrahvi alla. 

Saatkonna hoone juurde Tallinnas toodi lilli ja küünlaid
© Sputnik / Виталий Белоусов

See on irvitamine lennukatastroofi ohvriks langenud Venemaa kodanike üle. Lisaks rüvetab see irvitamine meie kaasmaalaste üle mitte ainult nende ja nende lähedaste mälestust, see puudutab iga õnnetusele kaasa tundvat Venemaa kodanikku. See on kogu Venemaa mõnitamine ja sellepärast on Charlie Hebdo toimetuse tegevus kahtlemata kriminaalkorras karistatav," ütles Maria Jarmuš. 

Ta märkis, et Prantsusmaa võimud ja õiguskaitseorganid peaksid sellise tegevuse tõkestama.

"Prantsusmaa võimud ja õiguskaitseorganid ei ole varem sedalaadi asjades menetlust alustanud viidates väidetavalt sõna- ja ajakirjandusvabaduse piiramise lubamatusele. Tegelikult on see vaid labasus ja seaduserikkumine. Riigi võimud peaksid sellised satiiriajakirja toime pandud kriminaalselt karistatavad teod tõkestama ja võtma tarvitusele kriminaalseaduses ettenähtud abinõud," ütles jurist.

Lennukatastroof võttis Mustal merel 92 elu

Süüriasse teel olnud lennukiga Ту-154 toimus 25. detsembri hommikul, mõni minut pärast Sotši lennuväljalt õhkutõusmist lennukatastroof. Lennuki pardal oli 92 inimest: kaheksa meeskonnaliiget, 64 Aleksandrovi-nimelise laulu- ja tantsuansambli artisti, üheksa ajakirjanikku, heategevusfondi "Õiglane abi" juht Jelizaveta Glinka, keda tuntakse Doktor Lizana ja kaks föderaalametnikku.

Prantsusmaa satiiriajakiri Charie Hebdo avaldas võrgulehel Venemaa lennuki Ту-154 allakukkumise kohta tehtud karikatuuri.

Karikatuur kujutab allakukkuva lennuki taustal Aleksandrovi-nimelise ansambli solisti karjumas "а-а-а-а-а-а-а". Karikatuuri allkiri on: "Punaarmee koori repertuaar laieneb."

130
Tagid:
karikatuur, kriitika, lennukatastroof, Charlie Hebdo, Must meri, Prantsusmaa, Venemaa
Teema:
Lennukatastroof võttis Mustal merel 92 elu (12)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega