Donald Trump

Pole presidendi asi: Trump keeldus vestlusest Junckeriga

160
(Uuendatud 19:53 20.12.2016)
USA presidendiks valitud Donald Trump volitas diplomaatilisi reegleid rikkudes telefonivestlust Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga pidama oma asetäitja.

TALLINN, 15. detsember — Sputnik. USA presidendiks valitud Donald Trump ei hakanud kõnelema Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga. Ta volitas telefonivestlust pidama oma tulevase asepresidendi Mike Pence´i.

Donald Trump ja Mike Pence tegid teatavaks ametliku avalduse, kus mainitakse telefonivestlust Euroopa Komisjoni presidendiga, mis mõistagi ei saanud Euroopa ajakirjanikke huvitamata jätta.

Junckeri pressisekretär, vastates ajakirjanike küsimustele Euroopa Komisjoni presidendi vestluse kohta USA vastvalitud juhtkonnaga, esitas kõneluste sisu suhtes küllaltki vasturääkivaid hinnanguid. Nagu kirjutab, näiteks, Euractiv, üritas Junckeri esindaja Alexander Winterstein küsimusele tema ülemuse vestluse kohta Washingtoniga vastamast hoiduda.

„On täiesti ilmne, et leidub terve hulk arutlusteemasid, mis pakuvad poliitilistele liidritele vastastikust huvi," vastas Winterstein diplomaatiliselt. „Ma ei lasku detailidesse, kuid võin teile öelda, et president on Ameerika Ühendriikide uute juhtidega ühendust võtnud.

„Täiesti tülgastav" kampaania

Donald Trump ei ole pärast oma presidendikssaamist Euroopa Komisjoni juhiga kordagi rääkinud, andes selle ülesande üle oma asetäitjale, nagu kirjutab agentuur AFP osundusega anonüümseks jäetud ametiisikule moodustamisel olevas USA administratsioonis. Asepresidendiks valitud Mike Pence vestles Jean-Claude Junckeriga 7. detsembril, teatab agentuur.

Väljaütlemistes äkiline ja oma sünge huumoriga ajakirjanike seas armastatud Juncker on varem avalikult kõnelnud Trumpi valimiskampaaniast kui „täiesti tülgastavast". Sellest ei kujunenud USA demokraatia triumfi," väitis Juncker.

Tõsiasja, et Trump andis oma vestlusepidamise ühega Euroopa kõrgema võimuešeloni liidritest üle oma asetäitjale, tõlgendatakse paljude Brüsseli vaatlejate poolt kui teatud diplomaatilisel viisil väljendatud põlgust Euroopa suhtes. USA tulevase presidendi suhtumine atlandiülesesse koostöösse paneb Euroopa poliitikud vägagi närveerima. Ilmselt on neil igati põhjust rahutust tunda, kui meenutada, et möödunud aastal nimetas Trump Brüsselit „põrguauguks". Raske öelda, kas ta pidas silmas Belgia pealinna tänavate seisundit või siis EL-i valitsemissüsteemi.

EL-i võimud ootavad Trumpiga kohtumist

Võimalik, et Juncker ei kuulugi ülemaailmselt tuntud poliitikategelaste hulka, arutavad Euroopa vaatlejad, kuid EL-i jaoks kujutab ta endast võtmefiguuri, kes mõjutab ülemaailmseid rahvusvahelisi suhteid, aga ka selliste USA suurimate korporatsioonide tegevust nagu Microsoft, Google või Apple. Nimelt nende ettevõtete meenutamine, keda EL on varem konkurentsireeglite rikkumise eest suurte summade ulatuses trahvinud, peaks idee järgi midagi tähendama.

Euroopa Komisjoni president Juncker tegi koos Euroopa Nõukogu presidendi Donald Tuskiga kohe pärast USA presidendivalimiste tulemuste väljakuulutamist Trumpile ettepaneku korraldada EL-USA tippkohtumine, et täpsustada Euroopa ja Ameerika Ühendriikide vastastikuste suhete perspektiive järgmiseks neljaks aastaks.

160
Tagid:
president, Jean-Claude Juncker, Donald Trump, EL, USA
Teema:
USA presidendivalimised 2016 (101)