Rahvakoosolek Narva-Jõesuus

Vaivara ja Narva-Jõesuu uusasukad loodavad saada maasturi

65
(Uuendatud 15:17 16.12.2016)
Vahetada elukoht auto vastu – sellise ettepaneku „äkilise pöörde“ sooritamiseks tegid Vaivara ja Narva-Jõesuu vallavalitsused neile, kes vormstavad sissekirjutuse emba-kumba haldusülksusesse. Superauhinnaks dokumentide ümbervormistamise eest on – uus jaapani maastur Subaru Forester.

ТАLLINN, 16. detsember — Sputnik, Jevgeni Ašihmin. „Naaber, aita!" — sellise hüüdlause all on käimas kampaania, mis peab motiveerima riigi teiste piirkodade elanikke end kuni 31. detsembrini Vaivarasse või Narva-Jõesuusse sisse kirjutama.

Puudu on viissada hinge

Novembrikuu viimasel päeval võtsid mõlema omavalitsuse saadikud ühisistungil vastu otsuse Vaivara valla ja Narva-Jõesuu linna ühendamise kohta ühtseks haldusüksuseks.
Riigis läbiviidava haldusreformi kriteeriumide kohaselt peab igas uues omavalitsuses elama vähemalt viis tuhat inimest, tänaseks aga on Vaivara ja Narva-Jõesuu territooriumil registreeritud pisut üle 4500 elaniku.

Puuduolevad ligi 500 sissekirjutust on otsustatud saada uusasukate ligimeelitamisega umbes kolmkümend tuhat eurot maksva maasturi väljaloosimise läbi. Kampaaniat korraldab üks äriühing, ettevõtmise tellijaks on Vaivara vallavalitsus. Loosimises ei tohi osaleda Vaivara vallavalitsuse ja Narva-Jõesuu linnavalitsuse töötajad ega nende lähedased. Lisaks peaauhinnale, uuele maasturile, loositakse välja ka kaubanduskeskuste ja spaahotellide kinkekaarte.

Auto pole luksus, vaid võimalus elukoha vahetamiseks

Vaivara vallavanema Veikko Luhalaidi arvates võib autoloos, millest saavad osa võtta kõik eestimaalased, osutuda heaks stiimuliks uute elanike juurdemeelitamisel. Vestluses Eesti Sputniku ajakirjanikuga nentis ta ühtlasi, et kampaania ei ole vastuolus seadusandlusega.

Isegi kui uues omavalitsuses tekib elanike „puudujääk", siis vallavanema arvamuse kohaselt toetab valitsus igal juhul Vaivara ühendamist mereäärse suvituslinnaga.

Eelnevalt kogusid ligikaudu nelisada Narva-Jõesuu elanikku allkirju selle kuurortlinna poolt valitsusele adresseeritud pöördumisele alustada läbirääkimisi ühinemiseks Narva linnaga. Sedasama soovis ka rahvakoosolek, mis tugines enamuse arvamusele. Sellegipoolest otsustasid kohalikud saadikud „sõlmida liidu" mitte Eesti suuruselt kolmanda linnaga, vaid naabervalla Vaivaraga.

Vallas seevastu on enamik elanikke kuurortlinnaga ühinemise poolt — nemad on ühtlasi nõus sellega, et uus haldusüksus saab nimeks Narva-Jõesuu. Uus moodustis saab päranduseks kuurorti lipu ja Vaivara valla vapi.

Kõik sellesse piirkonda sisse kirjutatud, nii põliselanikud kui ka uusasukad, saavad võimaluse võita „maasturist superauhind" kohe pärast uue aasta saabumist — 10. jaanuaril.

Paide meelitas endale nädalaga juurde üle poolesaja elaniku

Paide linna elanikuks registreerimise kampaanias tehti möödunud reedel esimene vahekokkuvõte ja tulemus rahulolematust ei põhjusta — juurde on saanud üle poolesaja elaniku. Paide linna avalike suhete spetsialist Maarit Nõmm andis teada, et kampaania avanädal tõi kolme omavalitsusse juurde 51 elanikku, tehes neljapäevase seisuga koguarvuks 10 914 inimest. Nõutavast 11 000-st oli seega puudu 86 inimest, teatas Sputnik varem.

Kampaania algas 1. detsembril. Avapäeval tuli raekotta end linna elanikuks kirja panema viis inimest. Järgmisse hommikusse jäi veel kuus elukohateate menetlust. Seisuga 1. detsember 2016 oli Paide linnas 8146, Paide vallas 1658 ja Roosna-Alliku vallas 1059 elanikku, mis annab kokku 10 863 inimest ja tähendab, et nõutavast hulgast oli puudu 137 inimest.

Aasta lõpuni kestva kampaania eesmärk on saada 1. jaanuariks Paide linna ja valla ning Roosna-Alliku valla peale kokku 11 000 elanikku, et kasutada edaspidi eeliseid projektidele rahastuse taotlemisel ja ühinemistoetust 500 000 eurot.

Neile, kes kirjutavad end Paide elanikuks kampaania ajal, pakutakse 100 euro väärtuses kingitusi. Suured auhinnad, nagu auto ja tahvelarvutid, loositakse välja kõikide elanike vahel 13. jaanuaril. Toyota Auris leiab uue omaniku juhul, kui 1. jaanuari seisuga on kolme ühineva omavalitsusüksuse elanike arv kokku vähemalt 11 000 elanikku. 

Üle Eesti toimuvad praegu umbes 140 valla ja linna vahel liitumisläbirääkimised 40 piirkonnas ning riigihalduse minister Mihhail Korb kutsus omavalitsusi kavandatud ühinemistega veel sel aastal ise lõpuni minema, et mitte jääda valitsuse algatatud ühinemiste vooru, kus tingimused on ühinejate jaoks ebasoodsamad.

Rahandusministeeriumis ei peeta praegu kuigi tõenäoliseks, et riigikohus reformi sundühendamist puudutavad sätted tervikuna põhiseadusvastaseks tunnistaks.
© Sputnik / Сергей Субботин

„Kutsun kõiki omavalitsusi üles leidma ühiselt parim lahendus oma kodukandi jaoks," ütles Korb omavalitsustele saadetud kirjas. „Vaid teie ise teate, kellega koostöös saate kõige paremini edendada oma piirkonna arengut. Kohalike elanike huvides on, et võimalikult paljud kokkulepped, kellega ja mis tingimustel ühinetakse, sünniksid veel enne selle aasta lõppu ehk seaduses määratud omaalgatuslike ühinemiste tähtaega," ütles Korb.

Veel sel aastal volikogude endi algatusel toimuvaid ühinemisi toetab ka haldusreformi seaduse kohaselt ühinemistoetus, mis on olenevalt elanike arvust vahemikus 300 000-800 000 eurot iga ühineva omavalitsuse kohta, kui ühinemise järgses omavalitsuses elab vähemalt 5000 inimest. Lisaks kaasneb täiendav ühinemistoetus 500 000 eurot iga enam kui 11 000 elanikuga uue omavalitsuse sünniga. Seevastu valitsuse algatatud ühinemiste vooru jäädes kaetakse ühinejatele ainult ühinemisega seotud otsesed kulud.

Eestis on praegu 213 omavalitsust, eeldatavalt väheneb see arv käsilolevate ühinemiste tulemusena haldusreformi käigus kuni kolm korda ning tekivad kõikjal üle Eesti oluliselt ühtlasema võimekusega omavalitsused.

Kunagise justiitsministri Paul Varuli juhitud meeskonnal valmis kolmenädalase töö tulemusena ligi 50-leheküljeline analüüs, milles leitakse, et liigne põhiseaduse riive ei kaasne mitte ainult 5000 elaniku alampiiri ja valdade sundliitmisega, vaid ka ebavõrdsete ühinemistoetuste maksmise ja kiirustamisest tekkinud liialt lühikeste tähtaegadega.

65
Tagid:
elanikkond, maastur, elukoht, kampaania, kingitus, meelitamine, haldusreform, omavalitus, KOV, Eesti