Rahvakoosolek Narva-Jõesuus

Vaivara ja Narva-Jõesuu uusasukad loodavad saada maasturi

66
(Uuendatud 15:17 16.12.2016)
Vahetada elukoht auto vastu – sellise ettepaneku „äkilise pöörde“ sooritamiseks tegid Vaivara ja Narva-Jõesuu vallavalitsused neile, kes vormstavad sissekirjutuse emba-kumba haldusülksusesse. Superauhinnaks dokumentide ümbervormistamise eest on – uus jaapani maastur Subaru Forester.

ТАLLINN, 16. detsember — Sputnik, Jevgeni Ašihmin. „Naaber, aita!" — sellise hüüdlause all on käimas kampaania, mis peab motiveerima riigi teiste piirkodade elanikke end kuni 31. detsembrini Vaivarasse või Narva-Jõesuusse sisse kirjutama.

Puudu on viissada hinge

Novembrikuu viimasel päeval võtsid mõlema omavalitsuse saadikud ühisistungil vastu otsuse Vaivara valla ja Narva-Jõesuu linna ühendamise kohta ühtseks haldusüksuseks.
Riigis läbiviidava haldusreformi kriteeriumide kohaselt peab igas uues omavalitsuses elama vähemalt viis tuhat inimest, tänaseks aga on Vaivara ja Narva-Jõesuu territooriumil registreeritud pisut üle 4500 elaniku.

Puuduolevad ligi 500 sissekirjutust on otsustatud saada uusasukate ligimeelitamisega umbes kolmkümend tuhat eurot maksva maasturi väljaloosimise läbi. Kampaaniat korraldab üks äriühing, ettevõtmise tellijaks on Vaivara vallavalitsus. Loosimises ei tohi osaleda Vaivara vallavalitsuse ja Narva-Jõesuu linnavalitsuse töötajad ega nende lähedased. Lisaks peaauhinnale, uuele maasturile, loositakse välja ka kaubanduskeskuste ja spaahotellide kinkekaarte.

Auto pole luksus, vaid võimalus elukoha vahetamiseks

Vaivara vallavanema Veikko Luhalaidi arvates võib autoloos, millest saavad osa võtta kõik eestimaalased, osutuda heaks stiimuliks uute elanike juurdemeelitamisel. Vestluses Eesti Sputniku ajakirjanikuga nentis ta ühtlasi, et kampaania ei ole vastuolus seadusandlusega.

Isegi kui uues omavalitsuses tekib elanike „puudujääk", siis vallavanema arvamuse kohaselt toetab valitsus igal juhul Vaivara ühendamist mereäärse suvituslinnaga.

Eelnevalt kogusid ligikaudu nelisada Narva-Jõesuu elanikku allkirju selle kuurortlinna poolt valitsusele adresseeritud pöördumisele alustada läbirääkimisi ühinemiseks Narva linnaga. Sedasama soovis ka rahvakoosolek, mis tugines enamuse arvamusele. Sellegipoolest otsustasid kohalikud saadikud „sõlmida liidu" mitte Eesti suuruselt kolmanda linnaga, vaid naabervalla Vaivaraga.

Vallas seevastu on enamik elanikke kuurortlinnaga ühinemise poolt — nemad on ühtlasi nõus sellega, et uus haldusüksus saab nimeks Narva-Jõesuu. Uus moodustis saab päranduseks kuurorti lipu ja Vaivara valla vapi.

Kõik sellesse piirkonda sisse kirjutatud, nii põliselanikud kui ka uusasukad, saavad võimaluse võita „maasturist superauhind" kohe pärast uue aasta saabumist — 10. jaanuaril.

Paide meelitas endale nädalaga juurde üle poolesaja elaniku

Paide linna elanikuks registreerimise kampaanias tehti möödunud reedel esimene vahekokkuvõte ja tulemus rahulolematust ei põhjusta — juurde on saanud üle poolesaja elaniku. Paide linna avalike suhete spetsialist Maarit Nõmm andis teada, et kampaania avanädal tõi kolme omavalitsusse juurde 51 elanikku, tehes neljapäevase seisuga koguarvuks 10 914 inimest. Nõutavast 11 000-st oli seega puudu 86 inimest, teatas Sputnik varem.

Kampaania algas 1. detsembril. Avapäeval tuli raekotta end linna elanikuks kirja panema viis inimest. Järgmisse hommikusse jäi veel kuus elukohateate menetlust. Seisuga 1. detsember 2016 oli Paide linnas 8146, Paide vallas 1658 ja Roosna-Alliku vallas 1059 elanikku, mis annab kokku 10 863 inimest ja tähendab, et nõutavast hulgast oli puudu 137 inimest.

Aasta lõpuni kestva kampaania eesmärk on saada 1. jaanuariks Paide linna ja valla ning Roosna-Alliku valla peale kokku 11 000 elanikku, et kasutada edaspidi eeliseid projektidele rahastuse taotlemisel ja ühinemistoetust 500 000 eurot.

Neile, kes kirjutavad end Paide elanikuks kampaania ajal, pakutakse 100 euro väärtuses kingitusi. Suured auhinnad, nagu auto ja tahvelarvutid, loositakse välja kõikide elanike vahel 13. jaanuaril. Toyota Auris leiab uue omaniku juhul, kui 1. jaanuari seisuga on kolme ühineva omavalitsusüksuse elanike arv kokku vähemalt 11 000 elanikku. 

Üle Eesti toimuvad praegu umbes 140 valla ja linna vahel liitumisläbirääkimised 40 piirkonnas ning riigihalduse minister Mihhail Korb kutsus omavalitsusi kavandatud ühinemistega veel sel aastal ise lõpuni minema, et mitte jääda valitsuse algatatud ühinemiste vooru, kus tingimused on ühinejate jaoks ebasoodsamad.

Rahandusministeeriumis ei peeta praegu kuigi tõenäoliseks, et riigikohus reformi sundühendamist puudutavad sätted tervikuna põhiseadusvastaseks tunnistaks.
© Sputnik / Сергей Субботин

„Kutsun kõiki omavalitsusi üles leidma ühiselt parim lahendus oma kodukandi jaoks," ütles Korb omavalitsustele saadetud kirjas. „Vaid teie ise teate, kellega koostöös saate kõige paremini edendada oma piirkonna arengut. Kohalike elanike huvides on, et võimalikult paljud kokkulepped, kellega ja mis tingimustel ühinetakse, sünniksid veel enne selle aasta lõppu ehk seaduses määratud omaalgatuslike ühinemiste tähtaega," ütles Korb.

Veel sel aastal volikogude endi algatusel toimuvaid ühinemisi toetab ka haldusreformi seaduse kohaselt ühinemistoetus, mis on olenevalt elanike arvust vahemikus 300 000-800 000 eurot iga ühineva omavalitsuse kohta, kui ühinemise järgses omavalitsuses elab vähemalt 5000 inimest. Lisaks kaasneb täiendav ühinemistoetus 500 000 eurot iga enam kui 11 000 elanikuga uue omavalitsuse sünniga. Seevastu valitsuse algatatud ühinemiste vooru jäädes kaetakse ühinejatele ainult ühinemisega seotud otsesed kulud.

Eestis on praegu 213 omavalitsust, eeldatavalt väheneb see arv käsilolevate ühinemiste tulemusena haldusreformi käigus kuni kolm korda ning tekivad kõikjal üle Eesti oluliselt ühtlasema võimekusega omavalitsused.

Kunagise justiitsministri Paul Varuli juhitud meeskonnal valmis kolmenädalase töö tulemusena ligi 50-leheküljeline analüüs, milles leitakse, et liigne põhiseaduse riive ei kaasne mitte ainult 5000 elaniku alampiiri ja valdade sundliitmisega, vaid ka ebavõrdsete ühinemistoetuste maksmise ja kiirustamisest tekkinud liialt lühikeste tähtaegadega.

66
Tagid:
elanikkond, maastur, elukoht, kampaania, kingitus, meelitamine, haldusreform, omavalitus, KOV, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega