Valitsuse heakskiidetud eelnõu ähvardab e-sigareti kaubanduse põranda alla viia

Piirangud ähvardavad e-sigareti kaubanduse põranda alla viia

185
(Uuendatud 13:41 16.12.2016)
Valitsuse heakskiidetud tubakaseaduse muutmise seaduse eelnõuga kehtestatakse e-sigarettidele nii karmid reeglid, et enamus e-sigareti poode peab uksed sulgema ja tarbijaid peavad hakkama lahendusi otsima mustalt turult.

TALLINN, 16. detsember — Sputnik. "Praegu oleme olukorras, kus e-sigarettidele kehtestatakse samad reeglid nagu tubakatoodetel, jättes kõrvale teaduslikult tõestatud fakti, et e-sigaretid on 95% vähem kahjulikud kui tavalised tubakatooted," ütles Ingmar Kurg E-sigareti müüjate ja kasutajate liidust. Kure sõnul peaks keskustest kaugemal elavatele inimestele alles jääma võimalus tellida e-poest tavasigaretiga võrreldes ohutumat alternatiivi, e-sigaretti, teatas E-sigareti müüjate ja kasutajate liit MTÜ pressiteate vahendusel.

Valitsus plaanib keelata poodides tubakatoodete väljapaneku
© Sputnik / Вадим Анцупов

Sama eelnõuga surutakse veipijad koos tubakasuitsetajatega suitsuruumi, eirates asjaolu, et e-sigareti tarvitamisel ei eraldu keskkonda suits, vaid kahjutu aur. Samuti tahetakse e-sigarettidele rakendada tubakatoodetega võrdselt väljapanekukeeldu ning tarbijalt võetakse ära igasugune võimalus enda vajadustele sobiv e-sigaret valida.

"Maitsestatud täitevedelike keelustamine on aga lausa ohtlik tervisele, sest vedelikku saab ka ise maitsestada, kuid selline ise kokkusegamine ei pruugi olla ohutu," selgitas Kurg. Maitsete keelustamisega võtab riik ära võimaluse kontrollida kvaliteeti vastavalt tubakaseadusele.

Eelnõud koostades ei ole sotsiaalministeerium konsulteerinud ei turuosalistega ega tarbijatega, eirates nõnda head seaduseloome tava. E-sigareti müüjate ja kasutajate liit on korduvalt juhtinud tähelepanu sellele, et e-sigarettide teema on keerulisem ja vajab põhjalikumat analüüsi, kuna ka terviseeksperdid on e-sigareti suhtes kardinaalselt erinevatel seisukohtadel. 

E-sigareti müüjate ja kasutajate liit on alaealistele e-sigarettide kättesaadavuse piiramiseks välja pakkunud lahenduse, mis jätaks alles e-sigareti e-poed, aga täidaks alaealiste suhtes sama eesmärki, mida hetkel üritatakse saavutada e-sigareti e-poodide täieliku keelustamisega. E-sigareti e-poodi sisenemisel tuleks panna poodidele kohustus kontrollida isiku vanust ID-kaardi või mobiili-ID abil.  

Käesoleva eelnõuga soovib riik kehtestada regulatsioone, mis ületavad oluliselt Euroopa tubakadirektiivi nõudeid. Aeg oleks mõista, et selline ülereguleerimine ei soodusta tubakast loobumist!

Valitsus kiitis heaks täiendavad tubakatoodete piirangud

Valitsus kiitis eile heaks tubakaseaduse muutmise seaduse eelnõu. Sellega karmistatakse tubakatoodete müügipiiranguid, keelatakse riigisisene kaugmüük ja piiratakse tubakatoodete väljapanekut, vahendas BNS.

Illustratiivne foto
© Sputnik / Владимир Астапкович

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul on muudatuste peamine eesmärk kaitsta rahva, eriti alaealiste tervist. „Suitsetamisest tingitud surmade arv on Eestis poolteist korda suurem kui mujal Euroopas. Suitsetamine on sõltuvus, mille ennetamiseks ja vähendamiseks on vaja tugevat regulatiivset keskkonda. On hea meel, et varasemad sammud — täielik reklaamikeeld, siseruumides suitsetamise keeld ning järjepidev aktsiisitõus — on vähendanud suitsetajate osakaalu ühiskonnas. Siiski on suitsetamine üldlevinud ning selle poolt tekitatud tervisekahju üüratu. On aeg astuda järgmised sammud."

Müügikohtades tubakatoodete väljapaneku ja kaubamärkide esitlemise piiramisega soovib riik ennetada suitsetamise alustamist alaealiste seas ning aidata neid, kel plaanis sellest loobuda. „Seaduse karmistamise eesmärk on, et noortel ei tekiks suitsetamiseks ahvatlust või huvi. Lisaks, tubakatoodete väljapaneku piiramine aitab neil, kes soovivad suitsetamisest loobuda, vältida emotsioonioste. Need, kes juba suitsetavad, saavad oma paki nagunii kätte," selgitas minister.

Eelnõuga laiendatakse praegu ainult suitsetamisele kehtivaid keelde ja piiranguid ka elektroonilise sigareti tarvitamisele. Nikotiinisisalduseta vedelikule kehtestatakse koostise ja puhtuse nõuded. Lisaks keelustatakse e-sigarettides tubakast erinevad maitsed. 

Seaduseelnõu järgi kehtestatakse lisaks piiriülesele kaugmüügile ka tubakatoodete ja tubakatootega seonduvate toodete riigisisese kaugmüügi keeld. Samuti tuleb seaduse vastuvõtmisel müüjatel edaspidi küsida kõikidelt ostjatelt dokumenti, kui pole ilmselge, et tegemist on täisealisega. Praegu peab seda tegema vaid kahtluse korral.

E-sigarettide turgu ootab suurpuhastus

E-sigarettide turgu ootab suurpuhastus, teatas BNS viitega Postimehe artklile. Samal ajal kui suitsupakke "ehivad" kolepildid, valitseb e-sigaretiturul mõnus vabadus. Massiivne internetikaubandus, peened piibud ning energiajoogi- ja koolamaitselised vedelikud — e-sigarettidest on saanud elustiiliäri, mille tagantjärele kontrolli alla saamine kujuneb keeruliseks.

Piirangud käivad muuhulgas ka vesipiibubaaride kohta.
© Sputnik / Илья Питалев

Tasapisi hakkavad e-sigaretiturul kehtima ühtsed mängureeglid. 20. novembriks pidid kõik e-sigarettide müüjad esitama terviseametile aruande müüdava kraami, sealhulgas täitevedelike koostise kohta. Seda infot koguvad kõik liikmesriigid Euroopa Liidu ühisesse andmebaasi. Möödunud nädala seisuga oli terviseamet saanud infot 7455 toote ning 66 ettevõtte kohta, kes Eestimaal e-suitsuga äri teevad. Ainult et kellelgi pole päris täpset aimu, mida selle teadmisega peale hakata.

Seaduse järgi tuleb hakata kontrollima, kas Eestis müüdavad vedelikud ja e-sigaretid vastavad euronormidele. Tuleva aasta 20. maist ei tohi direktiivile mittevastavat kraami enam müüa, näiteks täitevedelikke, mis on suuremas kui kümnemilliliitrises pudelis. Sisuliselt on kaupmeestel lubatud seni oma ladu EL-i reeglite vastastest toodetest tühjaks müüa. Aega on viis kuud.

"20. mail 2017 saab "vana" toodangu realiseerimiseks antud üleminekuaeg läbi ning sellest kuupäevast alates peavad kõik tooted vastama uutele nõuetele," kinnitas sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna peaspetsialist Kärt Sõber.

Ent siin tekib probleem. Terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri ütleb, et tuhandete vedelike kohta tehtud teavituste kontrollimine võtab aega rohkem kui aasta.

"Terviseamet peab hakkama iga toote toimikut eraldi analüüsima, aga mis ulatuses, see on esialgu veel arutamisel," kõneles Saluri. Ta lisas, et kuna toimikutele pääsevad ligi väga vähesed inimesed, ja amet ei ole suutnud neid veel analüüsida, siis pole ka võimalik neist kokkuvõtet teha.

185
Tagid:
e-sigaret, seadusmuudatus, suitsetajad, eelnõu, E-sigareti müüjate ja kasutajate liit, Ingmar Kurg, Eesti
Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)