FSB peakontor

Susi kohtuprotsess algab ilmselt lähikuudel

178
(Uuendatud 14:51 10.12.2016)
Venemaal saladuslikus spioneerimises süüdistatava ärimehe Raivo Susi eeluurimine on FSB käe all lõppemas, hiljemalt veebruaris saadetakse materjalid suure tõenäosusega kohtusse, ütles Susi advokaat Arkadi Tolpegin Postimehele.

TALLINN, 10. detsember — Sputnik. "Ma arvan, et see oli viimane kord, kui pikendati tema vahi all hoidmist eeluurimise ajal. Järgmine kord tehakse seda juba siis, kui ta on kohtu ees,» rääkis Tolpegin Postimehele Moskva Lefortovo rajooni kohtus, kus neljapäeval anti Susi kriminaalasja uurivale Venemaa julgeolekuteenistusele FSB-le luba hoida eestlast edasi vahi all kuni 11. veebruarini. Just siis möödub täpselt aasta endise NSV Liidu territooriumil nõukogudeaegsete lennukite ja nende varuosadega äri ajanud 52-aastase Susi vahistamisest Moskvas, vahendas BNS.

Ühtlasi lõpeb siis ka Susi suhtes algatatud kriminaalasja uurimise tähtaeg ning advokaadi sõnul paistab, et FSB ei kavatse seda pikendada. See tähendab, et jaanuari alguses peaksid Susi ja tema advokaat saama tutvumiseks süüdistuskokkuvõtte ning nägema esimest korda, mis tõendid FSB tema vastu kogunud on, et süüdistada teda spioneerimises.

Venemaal võib spioneerimise eest karistuseks mõista 10-20 aastat vangistust. Kuna Susi kriminaalasi on kaetud riigisaladusega, siis ei tea ka Susi ega tema advokaat seni süüdistuse kohta mingeid üksikasju. Nende ainus võimalus saada mingitki aimu eestlase kohta kogutud materjalist on kord kahe kuu tagant toimuvad vahi all pidamise pikendamise istungid, kus FSB uurija peab kohtunikule esitama osa toimiku materjalidest.

Venemaa eriteenistused uurivad Moskvas kinni peetud eestlasest lennundusärimehe Raivo Susi spionaažiasja
© Sputnik / Виталий Белоусов

Sel neljapäeval näiteks lasi Lefortovo kohtu kohtunik Susil ja tema advokaadil ligi kaks tundi toimikut lugeda ja märkmeid teha. Riigisaladuste tõttu aga võisid nad kirjutada ainult spetsiaalsesse märkmikku, mis tuli pärast istungi lõppu anda kohtusse hoiule. Märkmeid kaasa võtta pole kummalgi õigust. Uuesti saavad nad oma märkmikke näha alles algaval kohtuprotsessil.

2014. aasta sügisel FSB haardesse sattunud ja samuti spioneerimises süüdistatud kaitsepolitseiniku Eston Kohvri kriminaalasi jõudis kohtusse üheksa kuud pärast eestlase kinnipidamist. Seejärel saatis kohus Kohvri toimiku korraks tagasi FSB-sse puuduste kõrvaldamiseks, ent kui toimik oli augustis kohtusse tagasi jõudnud, peeti protsess kinniste uste taga maha kahe nädalaga. Ilmselt tuleb ka Susil kiire kohtuprotsess ning otsust kuuleme juba kevade alguses, kui FSB muidugi mingil põhjusel ei pikenda eeluurimist.

Kohver mõisteti Venemaal 15 aastaks vangi, kuid juba viis nädalat hiljem vahetati ta välja Eestis Venemaa kasuks spioneerimises süüdistatud endise kaitsepolitseiniku Aleksei Dresseni vastu.

FSB on seni kiivalt varjanud, milles seisneb Susi väidetav spioneerimine. Samuti on FSB uurija võtnud Susi advokaadilt allkirja, et ta ei räägi midagi süüdistuse sisust. Advokaat Tolpegin on öelnud vaid, et väidetavad teod, milles FSB Susit süüdistab, toimusid juba nii ammu kui 2004.-2007. aastal.

Kriminaalasi algatati alles selle aasta algul. Seejuures on Susi kõik need vahepealsed aastad vabalt Venemaal käinud. Susi ise on mis tahes spioneerimist kategooriliselt eitanud. Postimehel on Moskvas õnnestunud teada saada vaid seda, et süüdistus võib puudutada «seadmeid», mida Susi vahendas.

Tõenäoliselt on tegu mingite lennukite varuosadega. Susi tegeles nõukogude ajast kõikjale endistesse liiduvabariikidesse maha jäänud ja kasutuseta lennukite ning nende varuosade ostu-müügiga, kuid teadaolevalt ei vahendanud ta sõjalennukeid, mida võiks tõlgendada keelatud tegevusena.

Susi ise kirjutas kevadel advokaadi vahendusel Postimehele, et tal oli litsents teenindamaks selliseid lennukeid nagu L-29, L-39, Jak-12, Jak-52 ja An-2. Neist Tšehhi päritolu L-29 ja L-39 olid küll hävitajad, kuid õppeotstarbelised ning ilma igasuguse relvastuseta.

Postimehel õnnestus välja selgitada, kuhu oli Raivo Susi teel, kui FSB ohvitserid ja eriüksuse võitlejad ta tänavu 10. veebruaril Moskvas Šeremetjevo lennujaamas kinni pidasid. Tallinnast saabunud Susi pidi Moskvast äri asjus lendama edasi Tadžikistani.

Susi peeti kinni Seremetjevo lennujaama transiittsoonis 11. veebruaril.

178
Tagid:
eeluurimine, kohus, süüdistus, kriminaalmenetlus, Lefortovo, FSB, Arkadi Tolpegin, Raivo Susi, Eesti, Venemaa