Eesti peaminister Jüri Ratas

Ratas: koostöö annab Eesti ja Soome majandusele hoogu juurde

18
(Uuendatud 19:46 07.12.2016)
Head suhted Soomega on Eestile olulised ning nende raames tuleb jätkata mõlema riigi jaoks oluliste projektidega, ütles peaminister Jüri Ratas oma esimesel välisvisiidil.

TALLINN, 7. detsember — Sputnik. Kohtumisel Soome peaministri Juha Sipiläga rõhutas Ratas, et Eesti ja Soome peavad jätkama tihedat koostööd, et tugevdada mõlema riigi majandust ja leida uusi turge meie toodetele, teatas BNS-le valitsuse pressiesindaja.

"Eesti ja Soome majandused on tihedalt põimunud. Soome on Eesti üks olulisemaid majanduspartnereid. Selleks, et mõlema riigi inimesed ja ettevõtted saaksid osa majanduskasvust, peame leidma veelgi rohkem koostöövõimalusi," ütles Ratas. "Kui ühel meist läheb hästi, läheb hästi ka teisel ning tihe koostöö saab mõlema riigi majandusele hoogu juurde anda."

Ratase sõnul on IKT-koostöö Eesti ja Soome vahel hea näide sellest, kuidas ühise eesmärgi nimel pingutades saab olla teerajajaks kogu Euroopas. Ühistes taristuprojektidest sai BalticConnectori rahastamisleping Brüsselis allkirja 21.oktoobril ning teine leping allkirjastatakse nädala pärast. Ratas tänas Soome kolleegi isikliku panuse eest nende projektide edasi viimisel ja lisas, et ametnike tasandil peab edasi minema.

Peaministrid arutasid lisaks majandusküsimustele ka järgmise nädala Euroopa Ülemkogu kohtumise teemasid ning regionaalse julgeoleku küsimusi.

"Eesti ja Soome arusaam meid ümbritsevast julgeolekukeskkonnast on sarnane," ütles Ratas ja lisas, et Eesti hindab Soome panust turvalisuse suurendamisel niihästi maailmas — näiteks Eesti ja Soome ühisel missioonil Liibanonis — kui ka Läänemere piirkonnas.

"Euroopa Liidu poliitika Venemaa suhtes saab olla tõhus vaid siis, kui oleme ühtsed. Ootame Venemaalt Minski lepingute täitmist ja naabrite iseseisvuse ja iseolemise respekteerimist," ütles Ratas.

Reedel kohtub Ratas Riias Balti peaministrite kohtumisel oma Läti ja Leedu kolleegidega, kus on fookuses kolme Balti riigi koostööprojektid.

Moskva loodab, et Soome muudab sanktsioonide osas meelt

Moskva tajub, et Soome ärimehed survestavad valitsust võtma Euroopa Liidus (EL) aktiivsemat seisukohta Venemaa-vastaste sanktsioonide tühistamiseks, väitis Vene valitsusallikas, vahendas BNS.

"Teame hästi, et nad mõjutavad oma valitsust võtma selles küsimuses EL-is tasakaalukamat ja tegusamat seisukohta. Millised on selle töö tulemused, ma ei tea," ütles ta ajakirjanikele. Allika sõnul ei ole veel kindel, et Helsingi on valmis oma seisukohta sanktsioonide osas muutma.

"Soome võimud muidugi järgivad joont, mille poolt nad Brüsselis hääletasid, kuid tahaks loota selle mõningasele muutumisele. Me ei hakka neid kunstlikult selle poole lükkama, nemad on sellest rohkem huvitatud," ütles allikas.

Tema väitel kannatavad Soome ärimehed sanktsioonide käes rohkem kui Venemaa. Allikas ütles ka, et Venemaa näeb "Soome elavnemist koostöö tegemises Venemaaga", kuigi hoidub ennustamast, millega see päädib.

18
Tagid:
välisvisiit, koostöö, julgeolek, Juha Sipilä, Jüri Ratas, Soome, Eesti, Venemaa
Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)