NSV Liidu endine president Mihhail Gorbatšov

Gorbatšov: NSV Liidu hävitasid Białowieżasse kogunenud

90
(Uuendatud 11:29 09.12.2016)
NSV Liidu endine president Mihhail Gorbatšov avaldas arvamust, et liidu lagundasid isikliku võimuhimu kihutusel Białowieża lepete osalised, eelkõige toonane Venemaa juhtkond.

TALLINN, 7. detsember — Sputnik. 8. detsembril 1991 allkirjastati Viskulis Białowieża lepped. Neis oli juttu NSV Liidu kui rahvusvahelise õiguse subjekti ja geopoliitilise tegelikkuse olemasolu lõpetamisest ning teatati SRÜ (Sõltumatute Riikide Ühenduse) loomisest. Lepingule kirjutasid alla kolme liiduvabariigi kõrgeimad ametiisikud ja valitsusjuhid Boris Jeltsin ja Gennadi Burbulis (Vene NSFV), Stanislav Šuškevitš ja Vjatšeslav Kebitš (Valgevene NSV), Leonid Kravtšuk ja Vitold Fokin (Ukraina NSV).

"Selle kurva sündmuse juurde naasevad veel korduvalt need, kes on kaotanud mälu ja südametunnistuse, selliseid on aga palju, väga palju. Liidu võis toona veel ju säilitada," ütles Gorbatšov kolmapäeval usutluses Interfaxile, vahendas BNS.

"Oleks tulnud viia läbi detsentraliseerimine, sest uued vabariigid olid nii majanduslikult kui ka sotsiaalselt tugevasti kasvanud, muutunud tegelikult iseseisvateks riikideks, mitte suure riigi vabariikideks. Seda tulnuks arvestada," ütles endine president.

Tema sõnutsi ei õnnestunud taltsutada neid, kes püüdlesid riigi lõhkumisele. "Tahaksin esimest korda valu ja kibedusega meenutada: Liitu hävitati meie silme ees. Vaht suunurkades, nagu öeldakse, räägiti kõikjal ja kutsuti üles säilitama NSV Liitu. Haritlaskond mõistis kõike, kuid vaikis. Miks? Uskusid seda, et SRÜ on ka riikide liit, kuid riikide suuremate õigustega," märkis Gorbatšov.

"Kuid kõige tähtsam ja kõige solvavam on muu —liit hävitati, et vabaneda Gorbatšovist. See seltskond, kes riigi hävitas, hoolis ainult võimust, pürgis ahnelt selle poole," väitis Gorbatšov.

"Nad tahtsid olla presidendid. See ei ole normaalne seisund. Hävitamist juhtis Venemaa juhtkond, neist ei jäänud maha ukrainlased, kes püüdsid samuti riiki lammutada," lisas Gorbatšov.

Küsimusele lääneriikide osast NSV Liidu lagundamises vastas ta: "Ei maksa süüdistada NSV Liidu lagunemises läänt. Loomulikult, nähes mis toimub, hõõruti läänes mõnuga käsi. Ja loomulikult mitte ainult ei vaadatud, vaid ka osaleti. Ja sellegipoolest on meil püüdlus, mingi joon kõik hädad kellegi kaela veeretada. Häbiasi. Oleks pidanud minema tänavatele ja toetama NSV Liitu ja Gorbatšovi. Arvan, et see oli mingi meelesegadus."

Ta ütles, et Venemaa, Ukraina, Valgevene ja Kasahstani majandusliidu loomise dokumendid olid 70 protsendi ulatuses valmis. Need neli vabariiki andsid 80 protsenti NSV Liidu tööstuspotentsiaalist, nendega oleks liitunud teisedki.

"Kahjuks ei viidud majandusliidu loomist lõpule. Liiga himukalt pürgisid võimule need, kes lagundasid riigi. Ja peoperemeheks oli Venemaa," ütles Gorbatšov.

Тema sõnutsi ehmus toonane Venemaa juhtkond, et "kaval Gorbatšov võtab neil augustiputšis saavutatud võidu, aga seda, et Gorbatšov seisis NSV Liidu säilitamise eest, püüdles demokratiseerimise ja detsentraliseerimise poole, uue, majanduslikult võimsa liidu poole, ei pööranud toonane Venemaa juhtkond tähelepanu."

90
Tagid:
lagunemine, lõhkumine, võimutulek, SRÜ, Gennadi Burbulis, Boris Jeltsin, Mihhail Gorbatšov, NSVL, Venemaa
Teema:
Veerand sajandit ilma NSV Liiduta (21)
Samal teemal
Gorbatšov: maailm on jõudnud ohtlikku punkti
Gorbatšov: maailm elab praegu ohtlikul ajal
NSVL ekspresident Mihhail Gorbatšov tähistab juubelit
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega