Venemaa välisminister Sergei Lavrov

Moskva süüdistab USA-d Aleppo kõneluste venitamises

58
(Uuendatud 15:22 06.12.2016)
Vene välisminister Sergei Lavrov süüdistas teisipäeval Ühendriike taganemises kavandatud kõnelustest mässuliste lahkumise üle Aleppost, et "osta aega" Süüria presidendi Bashar al-Assadi vastu võitlevatele jõududele.

TALLINN, 6. detsember — Sputnik. "Eile õhtul saime järsku USA-lt teate, et kahjuks ei saa nad homme meiega Genfis kohtuda, sest mõtlesid ümber, võtavad oma dokumendi tagasi ja neil on nüüd uus dokument, mis pärast esimest läbilugemist näib kõik endisesse olukorda tagasi viivat. See kõik näeb välja nagu katse osta aega selleks, et sissid saaks hinge tõmmata ja varusid täiendada," ütles Lavrov Moskvas pressikonverentsil.

"Hakkame uurima, milles asi on, seda enam, et eile ÜRO julgeolekunõukogu istungil, kui Venemaa, Hiina ja Venezuela hääletasid vastu otsusele, mis andis sissidele hingetõmbeaega, võttis USA esindaja sõna ja ütles, et meiega ei ole sootuks võimalik kokkuleppele jõuda. See oli veel enne, kui USA võttis tagasi oma dokumendi, mida John Kerry pooldas," vahendas BNS ministri sõnu.

"Mul on mulje, et USA esindaja ÜRO-s tegi USA välisministrile ära," lisas Lavrov. Minister nimetas olukorda USA-Vene Genfi asjatundjakonsultatsioonide algusega "põnevuslooks".

"2. detsembril Roomas palus John Kerry Roomas mind toetada konkreetset dokumenti, mille USA meile esitas. Ütlesime, et see on meie lähenemistega samas sängis. Järgmisel päeval, 3. detsembril, tegime USA-le avalikult ettepaneku ükskõik millisel päeval koguneda, nemad kooskõlastasid 7. detsembri, homse. Me kinnitasime taas mitu korda avalikult, sest see on väga õige mõte, mis võimaldab lahendada Aleppo küsimuse," meenutas Lavrov.

Venemaa ja Hiina panid veto ÜRO JN-i Aleppo relvarahu resolutsioonile

Venemaa ja Hiina panid esmaspäeval veto ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonile, milles nõuti seitse päeva kestvat relvarahu Süüria suuruselt teises linnas Aleppos.

Hispaania, Egiptuse ja Uus-Meremaa esitatud resolutsioonikava vastu hääletas ka Venezuela. Angola jäi erapooletuks. Julgeolekunõukogu ülejäänud 11 liiget toetasid resolutsiooni.

Tegemist oli kuuenda korraga, kui Venemaa blokeeeris Süüriat puudutava resolutsiooni alates sealse konflikti algusest 2011. aasta mais. Hiina on kasutanud vetoõigust viis korda.

Venemaa, kes on Süüria presidendi Bashar al-Assadi kindel toetaja, püüdis lükata hääletust edasi teisipäevani, mil Vene ja USA esindajad pidid kohtuma Genfis arutamaks olukorda Süürias.

Prantsusmaa, Suurbritannia ja USA aga otsustasid panna teksti hääletusele.

Resolutsioonikavandis nõuti, et "Süüria konflikti kõik osapooled peataksid kõik rünnakud Aleppos" ning võimaldaksid humanitaarabi toimetamist mässuliste kontrolli all olevatesse linnaosadesse, kus on piiramisrõngas kümneid tuhandeid elanikke.

Damaskus: Aleppo vaherahuga peab kaasnema mässuliste lahkumine

Süüria valitsus teatas teisipäeval, et ei nõustu vaherahuga Aleppos, kui sellega ei kaasne mässuliste täielik lahkumine linna idaosast.

Süüria välisministeerium teatas riikliku uudisteagentuuri SANA vahendusel, et valitsus ei anna mässulistele võimalust "ümber grupeeruda ja oma kuritegusid korrata".

Süüria Inimõiguste Vaatluskeskuse andmetel hukkus viimase kolme nädala jooksul Aleppo valitsuse kontrolli all olevates linnaosades mässuliste rünnakutes 81 tsiviilisikut. Valitsuse pealetungis Aleppo idaosa hõivamiseks sai samal perioodil surma 341 tsiviilisikut.

Aleppos sai esmaspäeval surma kaks Vene meedikut

Esmaspäeval toimunud Süüria mässuliste rünnakus Vene välihaiglale Aleppos sai surma kaks meedikut, kes olid Juudi autonoomse oblasti pealinnast Birobidžanist pärit halastajaõed, teatas Vene haigla haldusülem teisipäeval.

"Hukkus kaks Birbidžani sõjaväehaigla halastajaõde," ütles Interfaxile haigla haldusülem Vitali Krasovski. Ta täpsustas, et need naised ja veel kaks teist saadeti Süüriasse 30. novembril. See meedikute rühm töötas Süürias juba 2016. aastal ja naasis pärast kolmekuulist teenistust kodumaale.

Krasovski lisas, et mõlemad naised olid umbes 40-aastased, mõlemast jäid maha lapsed.

"Haiglaülem lendas Moskvasse kehade järgi, 8.-9. detsembril korraldatakse matused, lahendatakse kalmistukoha, leinatalituse, auvahtkonna küsimust," märkis Krasovski. Ta ütles ka, et kaks ülejäänud Birobidžani haigla meedikut jäid Süüriasse oma ülesandeid täitma.

Teadupoolest ründasid sissid Aleppos Vene välihaiglat esmaspäeval. Vastuvõtuosakonda tabanud miin tappis ühe sõjaväemeediku ja veel kaks said raskelt haavata, üks neist suri hiljem. Kannatada said ka kohalikud elanikud, kes olid tulnud arsti vastuvõtule.

58
Tagid:
kõnelused, süüdistus, mässulised, relvarahu, ÜRO, Bashar al-Assad, Sergei Lavrov, Genf, Aleppo, USA, Venemaa, Süüria
Teema:
Kas USA toodab Gruusias bakterioloogilist relva (7)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega