Illustratiivne foto

Putini kolmanda maailmasõja avangurelv

171
(Uuendatud 16:46 29.11.2016)
Külma sõja lõpul loodi Venemaal "tuumarongid", millele paigaldati tuumalõhkepeadega kontinentidevahelised ballistilised raketid.

TALLINN, 29. november — Sputnik. Nüüd on see relvasüsteem uues kuues naasmas: relva laskeulatust ja mobiilsust on suurendatud, samuti on parandatud moondamist, mis teeb ta raskesti jälgitavaks ja avastatavaks. Läänes kardetakse, et need rongid annavad Kolmandale maailmasõja avalöögi.

Venemaa arendab "tuumaronge", mis suudavad läbida 2400 kilomeetrit ööpäevas ja toimetad termotuumarakettide arsenali nähtamatult Putini vaenlaste poole. Tuumarakettidega rongid maskeeritakse reisi- või kaubarongideks ja neid pole võimalik õhust eristada. Ka maapealt vaadatuna näivad nad välja täiesti süütud, kirjutab Inosmi

Sel nädalal avalikustatud videosalvestis näitab selle toote kogu hävituspotentsiaali. Rong võib peatuda rööbastel kus iganes kohas ja mõne minutiga raketi väljutada. Videolt on näha, et toode on reaalselt rakendamiskõlbulik. Katsetused salvestati Plesetski kosmosejaamas, mis oli algselt mõeldud ballistiliste rakettide väljalaskmiseks ja ehitati hiljem ümber kosmoserakettide ja satelliitide kosmosesse lennutamise tarbeks. Plesetski linnast kosmodroomile ehitati raudtee, väidetavalt katsetuste vajadusteks. Tööde algusest teatati kaks aastat tagasi, nagu selgub 2014. aasta detsembris tehtud videosalvestusest.

Iga uue raketikompleksiga rongikoosseis "Barguzin" on varustatud kuue tuumalõhkepeaga kontinentidevahelise ballistilise raketiga PC-24 "Jars". Selliste rakettide tuumalõhkepea võimsus on 250 kilotonni ja tegevusraadius 10 900 kilomeetrit, arvestades loomulikult rongi asukohta.

Hinnangute kohaselt võetakse "tuumarong" relvastusse aastatel 2018-2020. Läänes kardetakse, et selle relvaga antakse kolmanda maailmasõja esimene löök. Venelased ei kiirusta neid kartusi hajutama. Venemaa julgeolekuekspert Viktor Markovski ütles agentuurile Sputnik, et projektist "Barguzin" saab Lääne luureteenistuste õudusunenägu. Tema sõnul võivad viimastes katsetustes kasutatud rakettidega vagunid liikuda tavalisel raudteel ja neid tavalisest külmutusvagunitest eristada on võimatu.

Markovski märkis, et ameeriklased arendasid külma sõja ajal oma tuumaronge, kuid loobusid. Ta lisas, et ameeriklased kavatsesid ehitada maa-aluste raudteede võrgu, mis viiksid raketid vertikaalšahtides asuvate laskeseadeldiste juurde, kuid raiskasid vaid ilmaasjata hulga raha, suutmata luua midagi ligilähedaseltki võrdväärset nõukogude projektile.

Markovski meenutas originaalset nõukogude projekti 12 tuumarakettidega rongist. Igas rongis oli kolm raketti. Need mobiilsed raketikompleksid, mis kandsid nime "Molodets" (v.k. — Täitsamees) sõitsid välja kolmest depoost: Kostromas, Permis ja Krasnojarskis.

Projekt "Molodets" arendati kuni operatiivse kasutuseni, kuid see toimus juba 1987. aastal, kui Idablokk hakkas lagunema. Läänes suhtuti sellesse projekti ükskõikselt ja "Molodetse" nimetati viirastusrongideks. Venemaal loobuti projektist lõplikult eelmisel kümnendil, kuid paistab, et nüüd on see äratatud uuele elule. Lisaks kasutatakse tuumarongides nüüd uue tehnoloogiaga ballistilisi rakette. Nõukogudeaegsed raketid kaalusid umbes 100 tonni, "Jars" kaalub palju vähem, kõigest 47 tonni.

Markovski sõnul ei ole uuel süsteemil mingeid väliseid tunnuseid, mille järgi teda eristada. Selles kasutatakse uut laskeplatvormi ja uut digitaalset krüpteeritud sidesüsteemi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

171
Tagid:
PC-24 "Jars", tuumarakett, tuumarong, "Barguzin", Plesetski kosmosejaam, Venemaa