Illustratiivne foto

Eestis registreeriti esimesed grippi haigestumise juhtumid

65
Eesti Terviseameti andmetel on gripihooaeg alanud tänavu tavapärasest märgatavalt varem, juba on registreeritud seitse gripitüvest H3N2 tingitud haigusjuhtu.

TALLINN, 29. november — Sputnik. Teisipäeval kõnelevad riikliku terviseameti spetsialistid Tallinna hotelli Sоkos Hotel Viru pressikeskuse ümarlauas ajakirjanikele gripirindel kujunenud olukorrast Eestis.

Nagu teatas Eesti Sputnikule terviseameti gripispetsialist Olga Sadikova, on tänaseks registreritud juba seitse laboratoorselt kinnitatud gripitüvest H3N2 põhjustatud haigestumisjuhtu. Täpset pilti gripi levikust paikkonniti veel ei ole, kuid ilmselt võib juba öelda, et gripihooaeg on alanud tavapärasest märgatavalt varem.

Algaval talveperioodil võivad Eestit tabada korraga kolme tüüpi gripiviirused
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Arstid ennustasid, et saabuval talvehooajal võib Eestit tabada korraga kolm gripiviiruse alamliiki, mille seas valdavaks kujuneb viirustüvi H3N2 (tuntud kui „hongkongi gripp"), mis kujutab endast ohtu ennekõike eakatele inimestele, kuivõrd sel viirusek on „eriti tugev kalduvus" põhjustada nende puhul raskeid tüsistusi. Seda gripitüve tuntakse möödunud sajandi kuuekümnendate aastate lõpust peale ja see on põhjalikult läbi uuritud.

Asjatundja ennustus osutus õigeks

Üheks gripiviiruse liigiks, mis sel aastal tõenäoliselt meie piirkonda külastab, on küllaltki „noor" viirus H1N1 pdm. Massimeedias on kombeks nimetada seda „seagripiks", ehkki, nagu ütlevad eksperdid, pole see nimetus asjakohane.

Grippi haigestumuse intensiivsus püsib keskmisel tasemel.
© Sputnik / Игорь Зарембо

Asjatundjad on ristinud selle panedeemiaks, kuna viimane pandeemiline gripipuhang 2009. aastal oli põhjustatud just selle viirustüve ilmumisest. Sellegipoolest on ta Eestile kahjuks juba vägagi tuttav, sealhulgas tema erilise „armastusega" laste ja noorukite vastu, aga ka haiguse raskekujulisema kulgemise poolest.

Nagu Sadikova eeldab, ei ole välistatud tõenäosus, et Eesti elanikke tuleb kimbutama, nagu ka eelmistel aastatel, veel kolmaski viirustüvi. Selleks osutub B-tüüpi gripiviirus, millel on vähem levikuvõimalust ja mis enamasti kahjustab vaid piiratud arvul inimesi, põhjustades niinimetatud lokaalseid puhanguid (perekonnas, kollektiivis).

Gripihooaeg saabus Eestisse varem kui tavaliselt. Reeglina hakatakse massiliselt grippi põdema jaanuaris.

65
Tagid:
H1N1 pdm, hongkongi gripp, H3N2, gripipuhang, liigid, gripispetsialist, Terviseamet, Olga Sadikova, Eesti