Illustratiivne foto

Meest kahtlustatakse tahtlikus HIV-i levitamises

42
(Uuendatud 10:57 29.11.2016)
Eelmise nädala kolmapäeval pidas politsei kinni 33-aastase Antoni, keda kahtlustatakse teadlikus HIV-i levitamises.

TALLINN, 29. november — Sputnik. Põhja Ringkonnaprokuratuur taotles reedel Antoni kohtueelse menetluse ajaks vahi alla võtmist, teatas Põhja ringkonnaprokuratuur BNS-ile. Kriminaalmenetlust viiakse läbi karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb raske tervisekahjustuse tekitamist.

Praegu on alust arvata, et Anton on oma tervislikust seisundist teadlik juba umbes 15 aastat ning on teadlikult loobunud talle määratud ravist. Esitatud kahtlustuse järgi kinnitas Anton ühele oma seksuaalpartnerile, et tal ei ole suguhaigusi, mistõttu nõustus naine temaga kaitsevahendeid kasutamata vahekorras olema ning nakatus ka ise HIV-i.

Augusti alguse seisuga on Eestis tänavu HIV diagnoositud 121 inimesel.
© Sputnik / Антон Денисов

Õiguskaitseasutustel on alust arvata, et ta võib olla oma haigust teadlikult varjates olnud seksuaalvahekorras teistegi naistega. Eeluurimise ajal kogutud informatsiooni järgi leidis mees sageli ohvreid ööklubidest.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo teenistuse vanema Rait Pikaro sõnul on hetkel politseile teada vaid ühest kannatanust. "Eeluurimise ajal kogutud andmed viitavad sellele, et mehel võib olla teisigi ohvreid, kes enese teadmata võivad haigust omakorda edasi kanda," sõnas Pikaro.

Ringkonnaprokurör Anneli Lumiste sõnul on praegu kriminaalmenetlus alles algusjärgus, mistõttu ei ole võimalik jagada detailsemat infot seni menetluse käigus kogutud tõendite kohta.

"Prokuratuur saab kinnitada, et on piisavalt alust arvata, et kahtlustatav võib jätkata uute kuritegude toimepanemist ning seetõttu taotlesime ta vahistamist. Samuti viitavad tõendid sellele, et Antonil võib olla ohvreid rohkem. Nende hulk on hetkel väljaselgitamisel, kuid suureks abiks oleks see, kui kannatanud ise politsei poole pöörduvad. Seda ka juhul, kui nad ise HIV-i nakatunud ei ole," sõnas Lumiste.

HIV testimisnädal

18.-25. novembrini toimus HIV testimisnädal, mille jooksul olid lisaks tavapärastele testimisvõimalustele koostöös Tervise Arengu Instituudiga avatud kaubanduskeskustes üle Eesti kiirtestimise kabinetid, teatasid testinädala korraldajad pressiteate vahendusel.

18.-20. novembrini sai HIV kiirtesti teha Tallinnas ja Tartus kaubanduskeskustes, nii Tallinnas kui Tartus HIV-positiivseid ei leitud. Tallinnas käis 3 päeva jooksul testimis 335 inimest. Tartus käis kahe päevaga testimas 146 inimest.

Illustratiivne foto
© Sputnik / Олег Золото

HIV kiirteste sai 2016. aasta HIV testimisnädala raames teha veel neljas linnas: 22.11 Kohtla-Järvel (Vironia), 23.11 Sillamäel (SK-market), 24.11 Rakveres (Krooni keskus), 25.11 Pärnus (Port Artur 2).

Uutest HIV infektsioonijuhtudest 90% avastatakse Ida-Virumaal ja Harjumaal, sealjuures on 80 protsendil uutest juhtudest nakatumine toimunud heteroseksuaalsel teel. Eestis saab rääkida epideemia levikust üldelanikkonda. Eesti jaoks on suur probleem HIV-positiivsete hiline testimine, arsti poole pöördumine ja sellest tingituna hiline ravi alustamine.

HIV testimisnädalat korraldasid Ravimitootjate Liit, Eesti Perearstide Selts, Sotsiaalministeerium, Tervise Arengu Instituut, Seksuaaltervise Liit, Eesti HIV-positiivsete võrgustik, Pimedate Ööde Filmifestival ja Balti Filmi- ja Meediakool.

HIV testimisnädal toimus üleeuroopalise HIV testimisnädala raames esimest korda 2015. aastal. HIV testimisnädala kampaania on selleks, et tõsta inimeste HIV-alast teadlikkust ja kutsuda inimesi üles end regulaarselt testima. Tallinnas ja Tartus saavad esimesed 800 testi tegijat kaasa PÖFFi 50%-lise sooduspileti.

42
Tagid:
testimine, testimisnädal, levitamine, HIV, vahistamine, kriminaalmenetlus, kahtlus, Põhja ringkonnaprokuratuur, Anneli Lumiste, Eesti