Eesti sõdur

Eestil võtmed väljapool aga Venemaa ei tule ega tule

239
(Uuendatud 19:03 03.12.2016)
Rostislav Ištšenko
Eesti värske välisminister Sven Mikser leiab, et Venemaa president Vladimir Putin võib korraldada provokatsiooni Balti riikides eesmärgiga testida USA uue administratsiooni närvikava. Sputnik Eesti jaoks kommenteeris teemat ekspert Rostislav Ištšenko.

TALLINN, 29. november — Sputnik. Mikser märkis intervjuus ajalehele Postimees, et ei välista Venemaa provokatsiooni olukorras, kus eelmine Ameerika administratsioon on lahkumas, kuid uus ei ole veel ametisse asunud.

Seda Eesti välisministri avaldust kommenteeris eksklusiivselt Sputnik Eesti tarvis Süsteemse analüüsi ja prognoosi keskuse president Rostislav Ištšenko:

"Minu suureks meelehärmiks hindab Eesti välisminister Sven Mikser täiesti ebaadekvaatselt kujunenud geopoliitilist reaalsust ja Venemaa tegevuse eesmärke, eriti viimastel aastatel.

Ta viitab pidevalt olukorrale Ukrainas ja räägib kartustest, nagu tahaks Putin tõmmata uusi "punaseid jooni" või piire Balti riikides ja sellest, et, hoidku jumal, liitlased võtavad kätte ja müüvad Eesti Putinile maha.

Ometi just olukord Ukrainas näitas, et nende, Eesti ja Ukraina ühised partnerid on Ukraina sõna otseses mõttes Venemaale kaela määrinud. See tähendab, et 2014. aasta esimesel kuudel, kohe pärast seda, kui Krimm Venemaaga liideti, räägiti Washingtonis ja Euroopa pealinnades kogu aeg: "Kui Venemaa liidab enda külge kogu Ukraina, siis meie sõdima ei hakka."

Ja muide, juba hiljem, 2016. aastal rääkisid nende partnerid umbes sama juttu Baltimaade kohta. Minu arvates on see nii partnerite, kui ka Venemaa piisavalt selge ja läbipaistev positsioon. Ei ennast kehtestada suutnud baltlasi ega seda mitte suutnud ukrainlasi ei ole laias laastus Euroopale ega Ameerikale vaja.

Nii USA-le, kui ka Euroopale on nad kiviks kaelas, keda tuleb muudkui rahaliselt ja majanduslikult imetada ja üleval pidada. Praeguse tõsise ja süsteemse rahandusliku, majandusliku ja poliitilise kriisi olukorras ei ole nende alimenteerimisel mõtet.

Seda enam, kui on selgeks saanud, et provotseerida Venemaad neile kallale tungima ja enda külge liitma — "need on ju teie põlised maad" — enam ei õnnestu. Ja see oli Lääne ainuke mõistlik kavatsus, nad oleksid lasknud mitu jänest korraga. 

Loodeti kogu see santlaagri Venemaale kaela sokutada, kuulutada ta agressoriks ja siis pikalt ja põhjalikult kaubelda: "Mida me saame sanktsioonide tühistamise eest, mille me teile kehtestasime sest, te olete agressor?" Kui Venemaa ütles, et need on teie partnerid, kantseldage nendega ise, sai selgeks, et see skeem ei tööta ja need riigid muutusid Läänele mittevajalikeks.

Mõni neist on väiksem, nagu Eesti, mõni suurem, nagu Ukraina, kuid milleks maksta mitte millegi eest. Sellepärast polegi kõikide limitroofide (riigid, mis tekkisid pärast 1917. aastat endise Vene Impeeriumi äärealadel — toim) tragöödia mitte selles, et keegi neid vallutada tahaks, vaid selles, et neid keegi vallutada ei taha.

Neil pole pääsu. Nad istuvad ja laiutavad käsi: "Kes meid nüüd üleval pidama hakkab?"

Seda enam, et transiidiküsimuse Euroopaga lahendas Venemaa iseseisvalt, jättes need riigid kõrvale. Ja nüüd ei teeni nad ei Venemaa ega Hiina transiidilt. Nende ülemäärasest venevaenulikkusest on Venemaa samuti üle saanud, ta ei pane neid lihtsalt tähele.

Aga olge lahked, tehke aga oma avaldusi, kuid me saame ju aru, et Eesti ei ründa Venemaad, milliseid avaldusi ta ka ei teeks, ega Ukraina. Jah, mingeid väikeseid provokatsioone võivad nad korraldada, kuid täiemahulist sõda ei suuda nad parimagi tahtmise korral pidada ja ega partnerid neil ei lasekski.

Seepärast arvan ma, et minister Mikseri avalduses on kaks osist. Esiteks, geopoliitilise olukorra ebaadekvaatne hinnang, keegi ei hakka ei ründama, ega rünnakut tõrjuma. Ja teiseks katse kuidagiviisi Lääne partnerite tähelepanu äratada ja sealt mingi abipaluke saada."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

239
Tagid:
provotseerimine, rünnak, Sven Mikser, Vladimir Putin, Euroopa, Eesti, USA, Ukraina, Balti riigid, Krimm, Venemaa