Narva ajalooline festival Narva lahing

Kolmas maailmasõda võib puhkeda siin

189
(Uuendatud 12:32 27.11.2016)
Venekeelse kõneleva elanikkonnaga Narva peavad mõned Eestis kohaks, kust võib alata Kolmas maailmasõda. Täna on elanike lootus seotud Donald Trumpiga.

TALLINN, 27. november — Sputnik. "Ta on kaval, kuid ikka parem, kui see kuri vanamutt Clinton," räägib 55-aastane Sergei.

Selles linnas võib tunduda, et Venemaa piir on juba ületatud, kuigi tegelikult on selleni veel tükk maad, kirjutab väljaanne Inosmi viitega Rootsi väljaandele Aftonbladet.

Sõjamälestusmärgid, korruselamud, ammu hüljatud tehasehooned, mis peaaegu sulavad ühte halli novembrimaastikuga.

Lisage siia juurde kohalike maailmatunnetus: tohutult erinev läänemeelse Tallinnaga võrreldes.

Sellele vaatamata oleme me endiselt Eesti ja Euroopa Liidu pinnal. Mustav jõesäng, mis eraldab Narvat Ivangorodist, on üks rahutumaid riigipiire maailmas.

Olukord on niivõrd pingeline, et paljudele tundub, nagu võiks just siin Kolmas maailmasõda puhkeda.

Sel vaiksel sügispäeval on raske uskuda endise NTAO peasekretäri Anders Fogh Rasmusseni sõnu, et Narva ja teised venekeelse elanikkonnaga Balti riikide piirkonnad võivad osutuda Vladimir Putini "raheliste mehikeste" (eraldusmärkideta eriüksuste sõjaväelased, kes 2014. aastal ilmusid äkki eikusagilt Krimmi) järgmisteks sihtmärkideks. Sellest võib puhkeda Venemaa ja NATO vaheline konflikt, mis halvemal juhul võib üle kasvada tuumasõjaks.

Njet

Tulevane Ameerika Ühendriikide president Donald Trump ajas Eestile hirmu nahka kõnega "väsinud" NATO-st. Hiljuti hoiatas Leedu välisminister, et Putin tahab tõenäoliselt katsetada Trumpi kavatsusi selles vallas, enne kui too 20. jaanuaril presidendi ametikohale asub.

Kuid Narva elanikud Putinit ei karda.

"Njet. Loomulikult mitte. Ma kardan hoopis rohkem Eestit," teatab venekeelne lasteaiakasvataja Natalja Konstantinova. Ta on 27-aastane ja ta on dekreetpuhkusel.

Ta räägib eestlaste ja venelaste vahelistest pingelistest suhetest, sellest, kui keeruliseks on läinud piiri ületamine, sugulastest endisel kodumaal, kellel nüüd ei ole enam võimalik siiasõiduks viisat saada.

"Mu õde sõitis ära, kuid minu jaoks on Venemaa liiga… suur. Mul on kahetised tunded, Narva on mu kodulinn, kuid Venemaa on mu kodumaa."

Venemaa mentaalne ja geograafiline lähedus

Jõe kaldal kõnnivad vaevaliselt mõned eakad naisterahvad. Kaubanduskeskuse juures on Moskva diskori kuulutused.

Kas NATO on valmis riskima kolmanda maailmasõjaga Narva pärast?

Trumpi pooldaja, vabariiklane Newt Gingrich külvas Eestis kahtlusi, kui nimetas Eestit "Sankt Peterburgi eeslinnaks".

Küllap läksid need sõnad eestlastele niivõrd hinge sellepärast, et osaliselt see nii ongi. Venemaa miljonilinn on Narvast kõigest 30 miili (tegelikult 159 km — toim.) kaugusel ja Tallinnasse on peaaegu kaks korda rohkem (tegelikult 210 km — toim). Inimesed vaatavad Venemaa telekanaleid, kust igal õhtul sisendatakse neile Kremli meelseid seisukohti. Seejuures näitavad küsitlused, et enamik venekeelsest elanikkonnast soovib jääda jõukamal järjel Eestisse.

Trumpi valimine Ameerika presidendiks andis Natalja Konstantinovale lootust, et temal valida ei tule.

"Kui minul oleks tulnud valida," oleksin ka mina tema poolt hääletanud. Ta parandab Venemaa ja Ameerika suhted ja meile, kes me elame nende kahe vahel, on see väga tähtis."

"Loodan, et raketid lendavad mööda"

Stalin ja Brežnev kutsusid inimesi Narva elama asuma, et Nõukogude Liitu "venestada". Rahvale räägiti, et siin on tööd, siin on tehased. Siin on tulevik.

Nüüd aga seda riiki, kus nad sündisid, enam ei ole. Amnesty International'i andmetel ei ole 80 tuhandel Eesti elanikul kodakondsust siiamaani.

Nagu 55-aastane Sergeigi, on nad kõik kodakondsuseta isikud.

"Vaadake," ta ulatab hallide kaantega passi, millel on kiri Alien citizen.

Ma tulin siia koos vanematega Sankti Peterbrurgist 1972. aastal. Nüüd aga nõutakse minult kodakondsust saamiseks, et ma eesti keele ära õpiksin. See on aga sellises vanuses inimesele nagu mina võimatu.

Sergei ei taha oma perekonnanime öelda. Nagu kõik teisedki, keda me Narvas kohtasime, loodab ta Trumpi peale.

"Ta on kaval, kuid ikkagi parem, kui too kuri vanamutt Clinton. Ta tahtis sõda Venemaaga. Kuid on selge, et ka Trump ja Putin võivad omavahel tülli pöörata. Siis saame me tõesti tormi keskel olema."

Naerdes näitab ta taeva poole.

"Loodame, et raketid lendavad meist mööda."

Kelle poolel te olete?

Eestis on probleem, millest ei räägita. See peitub keeleoskuses, kodakondsuses, piirimäärustes. See sunnib poliitikuid Tallinnas närvitsema ja hoolega oma sõnu valima.

Ma pean silmas venekeelset vähemust ja seda, kelle poole ta hoiab.

Kui vaenlane tuleb, kelle poolt te olete?

"Putin ei lase kolmandal maailmasõjal puhkeda"

Päris jõe ääres, kahe kindluse müüride varjus seisab 16-aastane Andrei Smirnov. Narva linnuse ehitasid taanlased XV sajandil ja pärast tugevdasid seda rootslased. Ivangorodi linnuse vanus on peaaegu sama auväärne.

"Kui Putin tahaks, siis vallutaks ta Eesti ühe hoobiga. Kuid ta ei lase Kolmandal maailma sõjal puhkeda."

Andrei embab oma 15-aastast tütarlast Anastasija Kuptsevat, vaatab jõevett ja Sõpruse silda, mis kaht kallast ühendab.

"Aga kui sõda ikkagi puhkeb,… siis oleme Venemaa poolt."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

189
Tagid:
maailmasõda, piir, konflikt, NATO, venekeelne elanikkond, Narva, Eesti, Venemaa