Illustratiivne foto

Trump lubas TPP-st taganeda esimesel tööpäeval

24
(Uuendatud 08:03 22.11.2016)
USA vastvalitud president Donald Trump lubas esmaspäeval Vaikse ookeani ülesest kaubandusleppest (TPP) taganeda esimesel tööpäeval riigipeana.

TALLINN, 22. november — Sputnik. "Ma olen oma üleminekumeeskonnalt palunud koostada nimekirja täidesaatvatest sammudest, mis me võime astuda esimesel päeval, et taastada oma seadused ja tuua tagasi töökohad," ütles vastvalitud president videopöördumises.

"Kaubanduse küsimuses väljastan avalduse meie kavatsuse kohta taanduda Vaikse ookeani ülesest kaubandusleppest, mis on meie riigi jaoks potentsiaalselt hävituslik. "Selle asemel peame läbirääkimisi ausate kahepoolsete kaubanduslepete üle, mis toovad töökohad ja tööstuse tagasi Ameerikasse," ütles ta.

TPP näol on tegemist ajaloo ühe suurima majandusalase partnerlusleppega. Sellega ühinenud riigid moodustavad maailmamajandusest umbes 40 protsenti.

Lepe katab kaht viiendikku maailma majandusest ja näeb riikide omavahelises kaubavahetuses enamiku tollimaksude kaotamise või vähendamise. Leppe eesmärk on kehtestada 21. sajandi reeglid kaubanduses ja investeeringute alal ja survestada leppe allkirjastajate ringi mitte kuuluvat Hiinat järgima TPP standardeid.

Kriitikute hinnangul õõnestab see USA tööliste tingimusi, sest suurendab konkurentsi madalama palgatasemega riikidega.

"TPP ei tähendaks midagi, kui USA ei ole üheks selle osapooleks," sõnas Jaapani peaminister Shinzo Abe teisipäeval.

Pärast Peruus toimunud Aasia ja Vaikse Ookeani Majanduskoostöö (APEC) foorumi tippkohtumist Argentinas kõnelenud Abe sõnul võidakse TPP-d korrigeerida, et see oleks vastuvõetavam USA uuele presidendile Donald Trumpile, kes lubas esmaspäeval tehtud avalduses leppest välja astuda.

Abe välistas leppe jõustumise ilma USA osaluseta. "TPP on ilma Ühendriikideta tähtsusetu", sõnas ta pressikonverentsil. Jaapani peaminister on võidelnud saareriigis TPP jõustamise poolt.

Abe Donald Trumpi tulevase administratsiooni võimalikku poliitikat kommenteerida ei soovinud. Peaminister kohtus Trumpiga ka reedel ja arutas Jaapani-USA julgeoleku- ning kaubandussuhteid.

Jaapan maksab USA-le kaks miljardit dollarit aastas USA väekontingendi kohalolu eest, mis moodustab saarel teeniva 50 000 Ühendriikide sõduri kulutustest umbes poole. Trump on ähvardanud Jaapani makstavat osa suurendada.

TPP näol on tegemist ajaloo ühe suurima majandusalase partnerlusleppega. Sellega ühinenud riigid moodustavad maailmamajandusest umbes 40 protsenti.

Jaapani peaminister külastas Argentinat viimati 57 aasta eest. Visiidi tegi 1959. aastal Abe vanaisa Nobusuke Kishi.

24
Tagid:
tollimaksud, Väikse ookeani kaubanduslepe, Shinzo Abe, Donald Trump, Aasia ja Vaikse ookeani regiooni riigid, USA