Vaade Aleppo linnale, Illustratiivne foto

Kagu-Aleppos kasutatakse relvana kloori ja valget fosfori

25
(Uuendatud 14:31 21.11.2016)
Vene radiatsiooni-, keemia-, ja biokaitsevägede teaduskeskuse asjatundjad tuvastasid, et terroristid kasutavad Kagu-Aleppos lahingumoonas kloori ja valget fosforit, teatas Vene kaitseministeerium esmaspäeval.

TALLINN, 21. november — Sputnik. "Kagu-Aleppo kvartalis 1070 samastasid Vene kaitseministeeriumi asjatundjad kiirkorras üheksa väljavalitud proovi (miinikillud, pinnaseproovid plahvatuslehtritest, miinide langemiskohtadest), mille tulemusel sai kinnitust, et terroristid kasutavad moonas kloori ja valget fosforit," ütles Venemaa kaitseministeeriumi ametlik esindaja Igor Konašenkov.

Samuti võeti tema sõnul neljal keemiarünnakus kannatada saanud süürlasel proovid ja saadeti uurimiseks Venemaale erilaboratooriumi. Vene eksperdid jätkavad tõendite kogumist terroristide poolt keemiarelva kasutamise kohta Põhja-Aleppos, vahendas BNS.

"Vaatamata ühistööle kutsumisele ei ole Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon (OPCW) siiamaani oma asjatundjaid Alepposse saatnud, kuid see ei takista üksikutel OPCW liikmesriikidel riputada eemalt silte ja mitte tunnustada keemiarelva kasutamist Aleppo rahumeelse elanikkonna vastu," lisas Konašenkov.

ÜRO lõi OPCW-ga ühise uurimismehhanismi (JIM) eelmisel aastal, et uurida võimalikke keemiarelvarünnakuid Süürias. Mehhanismi mandaati pikendati 18. novembril aasta võrra. Pikendamise kiitis heaks ka Süüria režiimi üks peamisi liitlasi Venemaa.

JIM on tuvastanud seitsmes linnas vähemalt üheksa keemiarelvade tõenäolise kasutamise juhtu, mille panid toime kas režiimiväed või äärmusrühmitus Islamiriik (IS). OPCW teatas 18. novembril, et IS-i džihadistid kasutasid Süürias ja Iraagis rünnakutes isevalmistatud sinepigaasi.

25
Tagid:
lahingumoon, valge fosfor, kloor, terrorism, Vene kaitseministeerium, IS, Igor Konašenkov, Kagu-Aleppo, Süüria