Koolitund, illustratiivne foto

Reedeks valmiva koalitsiooni lubadused hariduse valdkonnas

105
(Uuendatud 08:32 16.11.2016)
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimehe Jevgeni Ossinovski kinnitusel on reedeks SDE, Keskerakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) koalitsioon valmis.

"Selleks reedeks on meil uue valitsuse koalitsioonilepe koos," ütles Ossinovski teisipäeva õhtul rahvusringhaaäälingu uudistesaate otse-eetris, vahendas BNS.

"Jah, seda ma võin päris kindlasti väita," ütles Ossinovski vastuseks küsimusele, kas Keskerakonna esimehe Jüri Ratase ümber moodustatav koalitsioon saab teoks.

Panustatakse eesti keele õppesse

Valitsuskoalitsiooni loomise üle läbirääkimisi pidava kolme erakonna liidrid teatasid teisipäeva õhtul mitmetest sammudest eesti keele õppe parandamiseks.

"Oleme praeguseks etapiks kokku leppinud selles, et eesti keele õppele tuleb oluliselt rohkem tähelepanu pöörata, mis ei tähenda mitte ainult keelekursuste mahu suurendamist, vaid ka keeleõppe metoodika arendamist," ütles Ossinovski kõneluste vaheajal ajakirjanikele.

Tema sõnul leppisid SDE, Keskerakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) liidrid kokku ka selles, et eesti keele õpetamiseks neile, kelle jaoks see ei ole emakeel, luuakse metoodikakeskuste väljaarendamiseks eesti keele majad Narva ja Tallinnasse.

"Need on kohad, kus hakatakse praktilist eesti keele õpetamist välja arendama ja koha peal keeleõppe võimalusi tagama," märkis Ossinovski. Ta lisas siiski, et plaani detailid ei ole veel selged ja need vajavad täiendavalt arutelu.

Ossinovskit toetas ka IRL-i esimees Margus Tsahkna, kelle sõnul on väga tähtis, et eesti keelt võimalikult paljud Eesti inimesed reaalselt oskaksid. "Meil on küll väga suured programmid, mida ka täidetakse, aga pigem formaalselt," rääkis Tsahkna.

Tema sõnul arutati teisipäeval palju keeleõppe metoodika ja rahastamise ning eesti keele majade loomise mõtte üle. Need ei pruugi olla füüsilised majad, vaid tähtis on metoodika rakendamine nii Narvas kui Tallinnas, lisas Tsahkna. "Ja see leiab aset juba järgmisest aastast ja saab ka rahastatud," kinnitas IRL-i esimees.

"Me kõik jagame seda põhimõtet, et kõik soovijad, kes soovivad eesti keelt õppida, neil ka oleks võimalus eesti keele õpet saada," jätkas Ossinovski. "Aga samal ajal peame vajalikuks ka, et eesti keele õpe oleks kvaliteetne. Ehk see eeldabki suuremat rõhku metoodikale, et me tõesti suudaksime tagada interaktiivset, paindlikumat, rohkem suhtlusele orienteeritud keeleõpet, mida inimesed tegelikult ootavad," lisas SDE esimees.

"Mis seal salata — riik on aastate jooksul üsna palju rahalist ressurssi kulutanud keeleõppele ja mitte alati ei ole olnud need pingutused kõige efektiivsemad. Klassiruumides on veedetud väga palju tunde, aga keeleoskus sellest tingimata paranenud ei ole," tunnistas Ossinovski.

"Nüüd on meil jõustunud täiskasvanute koolituse seadus, mille alusel keeleinspektsioon kontrollib keelefirmasid, seal antava keeleõppe kvaliteeti, mis on esimene samm selleks, et tõepoolest need kursused, mida riik tellib avalikust rahast — et nad oleksid kvaliteetsed," sõnas Ossinovski.

Tema sõnul seda metoodikat on vaja kindlasti oluliselt arendada. "Ja sellest tulenevalt on täna meie poolt need otsused tehtud, et me sellesse jõulisemalt panustame ja loomulikult oleme valmis andma ka täiendavat rahalist ressurssi selleks, et tõepoolest inimesed soovi ja vajaduse korral saaksid tasuta eesti keelt suuremas mahus [õppida]," rääkis Ossinovski.

Lisaks lubab uus koalitsioon suurendada õpilaste toiduraha ning tugispetsialistide palkamiseks mõeldud vahendeid, parandada eesti keele õpet ning tagada, et iga põhikooli lõpetaja omandaks vähemalt mingi eriala.

Keskerakonna esimehe Jüri Ratase sõnul leppisid kolme erakonna liidrid ka kokku, et koolilõunaks makstav toetus kasvab seniselt 78 sendilt ühe euroni.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Jevgeni Ossinovski sõnul leppisid kol osapoolt kokku koolikohustuse süsteemi muutmises selliselt, et kõik haridussüsteemist väljuvad noored omandavad vähemalt mingi kutsekvalifikatsiooni.

Lubatakse tõsta õpetajate palku

"Oleme leppinud kokku, et tõstame Eesti õpetajate palga alammäära 120 protsendile. Oleme kokku leppinud mitte ainult põhimõttes, vaid ka rahastuses ja selles, et see juhtub selle valitsuskoalitsiooni ajal," ütles Ratas teisipäeva õhtul kõneluste seisu kommenteerides.

Sama kinnitas ka Tsahkna, kelle sõnul tõuseb õpetajate palk sellele tasemele loodava valitsuse eluajal ehk 2019. aastaks, kuna sama aasta aprillis on valimised.

Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu liidrid peavad kõnelusi uue koalitsiooni moodustamiseks. Teisipäeval on arutluse all haridus- ja teaduspoliitika, noortepoliitika, kultuur ja sport ning integratsiooni küsimused.

Kõnelused jätkuvad veel samal õhtul ning integratsiooni teemat seni veel arutada ei ole jõutud, ütlesid kolme erakonna esimehed lühikesel briifingul.

105
Tagid:
eesti keel, haridustöötaja, haridussüsteem, haridus, palgad, Sotsiaaldemokraatlik Erakond, IRL, Keskerakond, Margus Tsahkna, Jevgeni Ossinovski, Jüri Ratas, Eesti
Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega