Moldova Sotsialistliku Partei liider Igor Dodon kuulutas oma võitu presidendivalimistel

VF saab Dodoni võiduga Moldova presidendivalimistel endale uue liitlase

39
(Uuendatud 15:46 14.11.2016)
Venemaal reageeriti heakskiiduga sotsialist Igor Dodoni võidule Moldova presidendivalimistel ning eeldatakse nüüd Moskva ja Chișinău tihedamat koostööd majandusküsimustes, julgeoleku-, kultuuri- ja muudes valdkondades. Ühtlasi võib Dodoni valimine presidendiks parlamendisaadikute arvates kaasa aidata olukorra lahendamisele Transnistrias.

TALLINN, 14. november — Sputnik. Pärast 99,23% valimissedelite kokkulugemist juhib Moldova presidendivalimiste teises voorus 52,98%-ga sotsialistide partei esimees, teatab Moldova Sputnik. Dodoni vastaskandidaadiks presidendivalimistel oli paremjõudude ühine kandidaat, erakonna Tegevus ja Solidaarsus juht Maia Sandu.

„Juba võib täie kindlusega öelda, et me oleme need presidendivalimised võitnud. Käimas on veel hääletamine teisel pool ookeani, kuid juba praegu oleme me saanud hääli üle 50% pluss üks. Inimesed hääletasid riigi tuleviku nimel, kodanikud olid veendunud, et Moldova jaoks on see olemas," lausus Dodon ööl vastu 14. novembrit toimunud briifingul.

Dodon kutsus kodanikke sõltumata valimiste tulemustest rahu säilitama. Ta tänas kõiki kodanikke, kes on tema poolt oma hääle andnud.

„Ma mõistan suurepäraselt seda vastutust, mis mul tänasest päevast alates lasub. Luban, et minust saab kõigi meie riigi kodanike president. Tahan pöörduda oma poliitilise oponendi poole, õnnitleda teda hea valimistulemuse ja väärika valimiskampaania puhul, kuid kutsun teda üles rahumeelsusele. Me ei vaja ühiskonnas vihkamist," ütles Dodon. 

Ta kinnitas, et võtab kõigi nende arvesse nende soove ja kuulab ära kõik, kes hääletasid Maia Sandu poolt. "Olen valmis juba hommepäev kohtuma ja otsustama, kuidas edasi tegutseda. Meil ei ole tarvis lõhenenud ühiskonda. Kõik me oleme ühe ja sama riigi kodanikud," sõnas Dodon kokkuvõtteks.

Sotsialistde liider kavatseb taastada strateegilise partnerluse Venemaaga, anda Moldova toodangule tagasi pääs Venemaa turule ja seada normaalsele järjele energiaalane koostöö. Sandu programm oli suunatud suhete tugevdamisele Rumeenia ja Ukrainaga ning strateegilise partnerluse rajamisele USA-ga. Samas pooldab temagi „normaalseid ja konfliktideta" suhteid Venemaa Föderatsiooniga.

Dodon ütles esmaspäeval, et teeb esimese välisvisiidi Venemaale. "Nagu olen varemgi öelnud, teen oma esimese välisvisiidi Moskvasse. Me peame töötama ja taastama strateegilise partnerluse Venemaaga," ütles pühapäevastel presidendivalimistel võitnud sotsialistide kandidaat, vahendas BNS.

Dodon kutsus vastaskandidaat Maia Sandut tunnustama valimistulemust ja alustama koostööd "riigi hüvanguks". "Valimiskampaania on läbi. Me peame sellest olukorrast välja tulema ja pöörama uue lehekülje riigi ajaloos. Paljud inimesed tulid just selleks valima ja hääletasid meie poolt," sõnas ta.

Võimalus vabaneda juhtimisest väljastpoolt

Moldova on Igor Dodoni valimisvõiduga riigi presidendivalimistel saanud võimaluse vabaneda juhtimisest väljastpoolt ja asuda taas sõltumatu arengu teele, leiab Riigiduuma asespiiker, Vene Föderatsiooni Kommunistliku partei duumasaadik Ivan Melnikov.

„Täna võime Moldova kodanikele õnne soovida. Seitse aastat pärast „värvilist revolutsiooni" on vabariik saanud hiilgava võimaluse selleks, et vabaneda välispidisest suunatusest ja pöörduda tagasi sõltumatu arengu teele," tsiteerib Melnikovi RIA Novosti. „Asjaolu, et Moldova presidendiks oleks võinud saada Maailmapanga Rumeenia passiga röötaja Washingtonist räägib iseendast, millisesse kohutavasse kriisi selle riigi suveräänsus ja rahvuslikud huvid sattusid," lisas ta.

Parlamendisaadiku sõnade kohaselt loodetakse Riigiduumas, et Dodoni valimisega muutub Moldova hääl uuesti kuuldavaks, sealhulgas endise Nõukogude Liidu vabariike ühendavates küsimustes.

Uut riigipead valisid ka välismaal, sealhulgas Eestis elavad Moldova kodanikud

Võimalused Transnistria probleemi lahendamiseks

Sotsialist Igor Dodoni võit Moldova riigipea valimistel avab uued võimalused Transnistria olukorra lahendamiseks, teatas Föderatsiooninõukogu kaitsekomitee esimehe esimene asetäitja Franz Klintsevitš.

„Moldova presidendivalimised kordasid, mõistagi miniatuuris, teatud hetkedel hiljutisi USA presidendivalimisi. Nii ühel kui teisel juhul tõi venevastane retoorika kaasa risti vastupidiseid tagajärgi kui need, millele lootsid selle initsiaatorid," rõhutas Klintsevitš. Ta usub, et „sotsialistide juhi Igor Dodoni võit avab uued võimalused olukorra lahendamiseks Transnistrias".

Hääletuskast, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Saadiku sõnul on selge, et see ei toimu kohe homme ja vastav stsenaarium ei ole veel täpselt piiritletud. „Sündmuste arengut mõjutab hulk kõige erinevamaid tegureid ja mitte viimases järjekorras — üleeuroopaline poliitiline õhkkond ning Venemaa ja Moldova omavaheliste suhete tase," märkis parlamendisaadik. „Kuid vähemasti ei paista sündmuste säärase arengu tõenäosus enam sugugi ebareaalne," ütles Klintsevitš kokkuvõtvalt. 

Transnistria, mille elanikkonnast 60% moodustavad venelased ja ukrainlased, saavutas lahkulöömise Moldova koosseisust veel enne NSVL-i lagunemist, kartes, et rahvusluse lainel liitub Moldova Rumeeniaga. 1992. aastal, pärast Moldova võimude ebaõnnestunud katset probleemi jõuga lahendada, sai Transnistriast faktiliselt Chișinău kontrollile allumatu territoorium.

Vene Föderatsioon saab uued liitlased Euroopas

Moldova ja Bulgaaria valimistulemused annavad tunnistust sellest, et Venemaale tekivad Ida-Euroopas uued liitlased, kirjutab Wall Street Journal.

Bulgaarias on 59,35%-ga võitmas sotsialistide partei BSP juht, algatuskomitee poolt esitatud kindral Rumen Radev. Tema seisab Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonide tühistamise eest, samuti kui Dodon plaanib arendada suhteid Moskvaga.

„Ma parandan tugeval määral Moldova ja Venemaa vahelisi suhteid. Need suhted on meie riigi elanikele väga olulised," tsiteerib ajaleht Dodoni poolt valimiste eel toimetusele saadetud kirja. Nagu väljaanne kirjutab, annavad mõlema riigi valimistulemused „tunnistust üha suurenevatest tsemendimõradest Euroopa Liidus, kes on aidanud Kesk- ja Ida-Euroopat pärast NSVL-i lagunemist ümber kujundada".

39
Tagid:
liitlased, presidendivalimised, Igor Dodon, Transnistria, Bulgaaria, Moldova, Ida-Euroopa, Venemaa
Samal teemal
Moldova presidendivalimistel tuleb teine voor