Eesti endine peaminister Taavi Rõivas

Kuhu poiss kadus?

110
(Uuendatud 12:15 14.11.2016)
Mihhail Šeinkman
Mis alguses tundus nooruslik, jäigi roheliseks. Mitte nooruse mõttes aga selle tusatuju tähenduses, mille ta Eestimaale peale ajas. Oli peaminister rohkem kui kaks aastat aga meelde ei jäänud millegagi. Tahtis endale venevastase maksimalismiga nime teha aga keda sa sellega "Euroopades" ikka üllatad.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Erinevalt enamusest Lääne poliitikutest ei ole Eesti peaministril täna oma arvamust USA uuest presidendist vaja muuta. Kui see tal muidugi üldse enda oma oli. Ta peaks muretsema rohkem omaenda, kui inimkonna saatuse pärast. Ameerika valmimistulemused ei puutu siin üldse asjasse. Kuigi ajaloolises perspektiivis võiks öelda, et Taavi Rõivas on esimene Euroopa liider, kes lahkus ametikohalt pärast Donald Trumpi valmisvõitu. Vaevalt, et selle üle uhke saab olla, kasvõi juba sellepärast, et ei lahkunud ta ju ise.

Kaks ja pool aastat püüdis Rõivas tõestada ja lõpuks veeniski ära, et Rõivas ei kukkunud hästi välja. Ta löödi välja. Pakuti talle küll, et hakaku ise astuma, mingu omal soovil. Aga sellist soovi ta endas ei leidnud. Ilmaasjata. Ja siis avaldaski parlament talle umbusaldust. Momendivalik, et hetkega taevasse lennanud enesehinnangut mitte piirata, oli väga õnnestunud. Just sel ajal, kui muu maailma tähelepanu oli hoopis mujal. Oleks ta lulli löönud, oleks pinlik olnud, kui Eestis toimuvat kirgedemöllu tähele poleks pandud. See aga oli vaatamata kohalikule mastaabile tõesti dramaatiline.

Katkes selle riigi ajaloos kõige pikem ühe partei valitsemisaeg. Olgugi, et mitte kõik need 11 aastat polnud see absoluutne. Kuid reformikatel jätkus alati jõudu, et "väiksemaid partnereid" koalitsiooni ajada ja sealt edasi nendega enam mitte arvestada. Aga seekord läks viltu. Nende viie fraktsiooni hulgas, kes peaministrile ust näitasid, olid kaks koalitsioonierakonda: sotsiaal-demokraadid ja rahvusradikaalid "Isamaa ja Res Publica liidust". Kontroll-lasu pähe tegid nii haldusreform kui ka aktsiiside tõstmine, kuid eelkõige reformikate üleolev suhtumine ja komme teistest tseremoonitsemiseta üle sõita.

Rõivas, muidugi teadis seda kõike, kuid lootis viimase hetkeni, et nad jõuvada kokkuleppele, nagu alati. Kuid kõik oli selge juba kaks kuud varem, presidendivalimiste ajal. Toona visatigi reformierakonna presidendikandidaat Siim Kallasele kelk alla sellepärast, et tema kandidatuuri oli esitanud Taavi Rõivas. Kuigi sellise kandidaadiga, nagu jalgpallurid ütlevad, kui pall tühja väravasse ei lähe, mööda lüüa oli palju raskem. Tulemuseks oli segadus järgmises valimisvoorus ja Euroopa Liidust Eesti presidendiks saadetud Kersti Kaljulaid, keda isegi parlamendis kõik ei tundnud, kuid kõik toetasid. Ja sellist, kuidagi väga nõukaaegset toetusavaldust ei antud Rõivasele samuti andeks.

Just sellist kurba lõppmängu valitsusparteile nägi ette Rõivase eelkäija — Euroopa peaministrite valitsemiskestuse rekordimees Andrus Ansip. 2014. aastal läks ta ootamatult erru, kusjuures kõikidele tundus, et ei lahkunud, vaid suisa põgenes. Nagu see kutsar "Tuhkatriinus", kui kell südaöötundi lõi. Ta sai aru, et järgmistel parlamendivalimistel saab ta kuldtõlla asemel vastu kurki. Siis tundus, et noore Rõivasega läks täppi ja leiti jokker, 35-aastane värske veri. Kui midagi nihu läheb, on hea öelda, et on alles noor, küll õpib. Temast räägitakse veel praegugi: tore poiss oli ju. Kuigi üha rohkem laiutatakse käsi, kuhu poiss kadus?

Mis alguses tundus nooruslik, jäigi roheliseks. Mitte tema nooruse mõttes aga selle tusatuju tähenduses, mille ta Eestimaale peale ajas. Nüüd läks lobisemiseks. Üle kahe aasta oli peaminister aga meelde ei jäänud ta millegagi. Tahtis endale venevastase maksimalismiga nime teha aga keda sa sellega "Euroopades" ikka üllatad. Seda enam nüüd, kui tõenäoliselt kujuneb hoopis muu trend. Võimalik, et just sellepärast jagata Tallinnas seekord, vastupidiselt eestlastest räägitavatele anekdootidele, hoobilt ära, et sellise Rõivaga sakstekambrisse ei pääse. Tegelikult pole veel kaugeltki kindel, et ta sinna ka ilma temata pääseb. Nagu vabariigi ajalooline kogemus näitab, tema koht peaministrite vahetumisest ei muutu.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

110
Tagid:
tulemus, umbusaldus, Reformierakond, Taavi Rõivas, Eesti
Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)