Moldova presidendivalimiste teine voor

Bulgaaria ja Moldova valisid sõpruse Venemaaga

51
(Uuendatud 10:04 14.11.2016)
Bulgaaria presidendivalimiste otsustava vooru võitis pühapäeval kindral Rumen Radev, selgus lävepakuküsitluste tulemustest.

TALLINN, 14. november — Sputnik. Radev, keda toetasid opositsioonis olevad sotsialistid, kogus 58 protsenti häältest ja tema vastane, võimupartei Euroopa-meelne kandidaat parlamendi spiiker Tsetska Tsatševa 35 protsenti, vahendas BNS.

Bulgaaria peaminister Bojko Borisov teatas pühapäeval otsusest tagasi astuda pärast võimupartei kandidaadi kaotust presidendivalimiste otsustavas voorus.

Hääletuskast, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Ma esitan homme või ülehomme tagasiastumisavalduse. Tulemused näitavad selgelt, et valitsuskoalitsioonil ei ole enam enamust," ütles paremtsentristlik peaminister pühapäeva õhtul ajakirjanikele.

Arvamusküsitluste põhjal pidi parlamendispiiker Tsatševa 30 protsendiga häältest esimese vooru 21 kandidaadi hulgas võitjaks tulema.

President on Bulgaarias suuresti tseremoniaalne, kuid traditsiooniliselt auväärne tegelane, kes kriisi korral võib panna ametisse tehnokraatide valitsuse.

Moldova Sotsialistliku Partei liider Igor Dodon kuulutas ööl vastu esmaspäeva korraldatud pressikonverentsil oma võitu presidendivalimistel. 

"Kõik on juba aru saanud, et meie võitsime. Need on esialgsed andmed, mitteametlikud. Hääletamine jätkub veel USA-s ja Kanadas, kuid vahe on piisavalt suur, et rääkida meie võidust," ütles Dodon oma partei peakorteris ajakirjanikele.

Eestis elavad moldaavlased
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ta tänas kõiki, kes andsid hääle riigi tuleviku hüvanguks.

"Ma saan aru, et ei saa olema lihtne. Minust saab kõigi president — vasak- ja parempoolsete, kõigi, kes tahavad Euroopa Liitu, ja nende, kes tahavad olla Venemaa kõrval," lubas Dodon.

Ta õnnitles ka oma vastaskandidaati Maia Sandut "hea, väärika tulemuse" saavutamise eest.

Dodoni sõnul ei soovi ta ühiskonnas vihkamist ja tahab leevendada hirme.

"Teen ettepaneku kohtuda juba homme, arutada, mida edasi teeme, et säilitada riigis stabiilsus," ütles sotsialistide liider.

Kui loetud oli 98 protsenti häältest, oli Dodon kogunud 54,64 protsenti häältest ja Sandu 45,38 protsenti.

Esmakordselt kuueteistkümne aasta jooksul toimusid Moldova Vabariigis presidendi otsevalimised. Uut riigipead valisid ka välismaal, sealhulgas Eestis elavad Moldova kodanikud.

51
Tagid:
võimutulek, presidendivalimised, president, Bojko Borisov, Tsetska Tsatševa, Rumen Radev, Igor Dodon, Bulgaaria, Moldova
Samal teemal
Moldova presidendivalimistel tuleb teine voor