Illustratiivne foto

Ametiühingud tegid uuele koalitsioonile kaheksa ettepanekut

16
(Uuendatud 20:26 11.11.2016)
Eesti Ametiühingute Keskliidu (EAKL) esimees Peep Peterson edastas reedel uut koalitsiooni loova kolme erakonna esimeestele ametiühingute poolt kaheksa ettepanekut, millega võiks tulevase koalitsioonilepingu koostamisel arvestada.

TALLINN, 11. november — Sputnik. Keskerakonna esimehele Jüri Ratasele, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehele Jevgeni Ossinovskile ning Isamaa ja Res Publica Liidu esimehele Margus Tsahknale tehtud pöördumises kutsub EAKL taastama regulaarseid kolmepoolseid läbirääkmisi tööturu osapooltega, tõstma maksuvaba tulu, muutma töölepingu seadust ning käivitama tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustust.

Samuti soovivad ametiühingud mittetulundusühingutele, sealhulgas ametiühingutele ja erakondadele makstavate liikmemaksude pealt maksuvabastuse taastamist, töötuskindlustushüvitise saajate ringi laiendamist, pensionireformi kokku leppimiseks tööandjate ja ametiühingutega läbirääkimiste käivitamist ning Eesti tervishoiusüsteemi reformimist.

EAKL soovib regulaarsete kolmepoolsete läbirääkimiste käivitamist ametiühingute, tööandjate ja valitsuse vahel tööturgu puudutavate probleemide lahendamiseks ja tulupoliitiliste kokkulepete sõlmimiseks, öeldakse pöördumises.

Erinevalt Soome ja paljude teise Euroopa riikide tavadest pole Eestis juurdunud tava tööturu osapooltel regulaarselt tööturul toimuvat arutada ja vajalikke muudatusi kokku leppida. Samas võiks ühine panus tagada nii majanduse kiirema kasvu kui kokkuleppe jätkusuutlikumas miinimumpalgas, põhjendavad ametiühingud.

Ametiühingud teevad ettepaneku tõsta regulaarselt maksuvaba tulu määra ja hoida seda umbes 66 protsendi tasemel miinimumpalgast ning põhjendavad seda hinnanguga, et maksude tasumise peakoormus on langenud järjest enam mediaanpalga eest töötavale inimesele.

EAKL kutsub avama uusi läbirääkimisi valitsuse, ametiühingute ja tööandjate vahel eesmärgiga täiendada ja tasakaalustada turvalise paindlikkuse skeemi tööturul ja sätestada reaalsed sanktsioonid seaduse rikkujatele.

Ametiühingute väitel on 2009. aasta juulis jõustunud töölepinguseadus sattunud kriitika alla korraga tööandjate ja töötajate poolelt. Töötajad soovivad tõsta õiguskindlust, sealhulgas töötajate esindajate tugevamat kaitset, tööandjad paindlikumat tööajasüsteemi.

Ametiühingud kutsuvad käivitama Eestis tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustuse süsteemi, mis lähtub iga tööandja tegevuse reaalsest riskiastmest ja motiveerib läbi investeeringute neid tegureid vähendama. Järjest enam kohtame töötajaid, kes tervise tõttu ei suuda töötada pensionieani. Enamus Euroopa riike on lisaks tööinspektsioonide tõhusale tööle rakendanud kindlustuspõhist motivatsioonisüsteemi tööandjatele, märkib EAKL.

Soovi taastada maksuvabastus mittetulundusühingutele, sealhulgas ametiühingutele ja erakondadele makstavate liikmemaksude pealt põhjendavad ametiühingud inimeste madala osalusega vabaühenduste tegevuses. Toimivad mittetulundusühingud saavad tihti oma peamise tulu mitte laiapõhjaliselt liikmeskonnalt liikmemaksu näol, vaid erinevatest projektidest, märgib EAKL

Ametiühingud sooovivad ka töötuskindlustushüvitise saajate ringi laiendamist kokkuleppel töölt lahkujate võrra, suurendada töötuskindlustushüvitise suurust 60 protsendini senisest töötasust esimesel sajal päeval, hiljem 50 protsendini ja riiklikku töötutoetuse tõstmist. Lisaks soovitame töötada välja vabatahtliku töötuskindlustuse skeemi juhatuse liikmetele, märgib EAKL.

Töötukassa andmetel saavad töötuskindlustushüvitist vaid kolmandik nende klientidest, teine kolmandik saab imeväikest riiklikku töötutoetust ja kolmandik ei saa midagi. Hindame, et kahe kolmandiku töötajate puhul ei ole täidetud põhiseaduse nõue tagada abi töötuse korral, märgivad ametiühingud oma pöördumises.

Ettepanekut käivitada läbirääkimised tööandjate ja ametiühingutega pensionireformi kokkuleppe sõlmimiseks põhjendavad ametiühingud sooviga pensionisammaste süsteem korralikult tööle saada.

Pensionisammaste käivitamine kümne aasta eest lõi liitujates lootuse, et kogumisskeemides osalejate pensionipõli saab olema helgem kui tänastel vanaduspensionäridel. Selle lootuse realiseerimiseks tuleb ellu viia terve rida muudatusi, millega eelmine valitsus ka algust tegi. Läbi tuleb mõelda eri- ja soodustingimustel vanaduspensioni saajate väljumisskeemid, tugi pensionieelse töötuse vältimiseks ning soodustused tööandjamaksete suurendamiseks kolmandasse sambasse, selgitab EAKL.

Ametiühingud kutsuvad ka tõstma oluliselt tervishoiusüsteemi rahastamist ja viima samal ajal läbi süsteemi reform tervikliku patsiendikäsitluse ja ennetustegevuse hoogustamise vaimus. Peame õigeks haiguspäevade varast ja paindlikku hüvitamist, et tagada haigete õige ravi võimalikult varases faasis, rõhutab EAKL.

Vananeva ühiskonna tingimustes on keeruline tulla toime tervishoiusüsteemiga, mis on tugevasti alarahastatud, patsiendile keerukas ja liigselt orienteeritud üksikute raviprotseduuride tootmisele ning sotsiaalkaitsesüsteemidega piisavalt seostamata. Samuti toimub meditsiiniline sekkumine sageli haiguse hilises faasis, kui ravi on kallim ja täieliku paranemise lootus väiksem, märgivad ametiühingud.

Oma pöördumises avaldab EAKL toetust sotsiaalmaksu miinimumpiiri kaotamisele, Eesti kaubalaevastiku taastamisemeetmete rakendamisele ning vanemahüvitise reformile, mis muudab süsteemi selgemaks ja paindlikumaks ning motiveerib vanemapuhkuse võtmist isade poolt.

Keskerakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond ning Isamaa ja Res Publica Liit alustasid kolmapäeval pärast reformierakondlasest peaministri Taavi Rõivase umbusaldamist kõnelusi uue valitsuse moodustamiseks.

16
Tagid:
ettepanek, koalitsioon, EAKL, Peep Peterson, Margus Tsahkna, Jevgeni Ossinovski, Jüri Ratas, Eesti
Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Samal teemal
Uus võimalik koalitsioon: Ratas hakkab suitsetama
Poliitikud ja ärimehed uue võimuliidu moodustamisest
Lehed loodavad võimuvahetusest värskendust