Проверка готовой продукции.

Tööandjad uuele valitsusele: võtmekoht on võõrtööjõu sissetoomine

16
(Uuendatud 19:59 11.11.2016)
Neljapäeva õhtul uuele võimaliku valitsusliidule oma ettepanekud esitanud Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsari sõnul peaks uus koalitsioon tegelema vähem maksumuudatustega ja seadma prioriteediks võõrtööjõu sissetoomise.

TALLINN, 11. november — Sputnik. Tamsar rääkis BNS-ile, et kuna Eesti majanduse kõige suurem probleem on töötajaskonna vähenemine, tegi ta kohtumisel võimalike valitsuserakondade ettepaneku tuua julgemalt kvalifitseeritud välistööjõudu sisse. "Igal aastal jääb tööjõuturult puudu umbes 6000 inimest ja parimal juhul kolmandiku suudame pakkuda oma sisemistest ressurssidest," sõnas Tamsar.

Tamsar tõi välja, et Eesti tööjõuturg kahaneb järgmise 25 aasta jooksul umbes viiendiku võrra ja see tähendab üha kasvavat koormat nende jaoks, kes töötavad. "Seega on oskustöötajate sissetoomine ülimalt oluline teema ja ma loodan, et uus valitsus sellega tegeleb. See on võtmeküsimus, kuid seni pole poliitikud julgenud nende teemadega tegeleda," märkis ta.

Tööandjate keskliidu juht soovitas uuel loodaval koalitsioonil põhimõttelised maksumuudatused kõrvale jätta. "Seda pole lihtsalt mõistlik teha. Uus valitsus tuleb väga kiiresti kokku ja alati on selliste kiirete otsustega oht teha rohkem halba kui head, eriti maksuküsimustes," ütles Tamsar.

Samas tasuks tema sõnul mõned seni tehtud maksuvead ära parandada. Näitena tõi ta välja aktsiisitõusud ja majutusasutuste käibemaksu, mis tuleks tagasi pöörata. Lisaks soovitavad tööandjad kaotada kõik erisoodustusmaksud, mis tulevad tööandja poolt töötaja heaks tehtud tervisekulutustelt. Samuti pidas Tamsar oluliseks nii haldus- kui ka riigireformiga edasiliikumist.

Ühe olulise punktina tõid tööandjad neljapäeva õhtul toimunud kohtumisel välja ka selle, et uus valitsus peaks tõsiselt mõtlema, kuidas Eesti jätkab pärast Euroopa Liidu toetuste lõppemist. "Tuleks mõelda väljumisstrateegia peale. Meie sõltuvus eurorahadest on väga suur ja me peaks sellega tõsisemalt tegelema."

Tamsar ütles kokkuvõtvalt, et uus valitsus peaks majanduskasvust prioriteedi tegema, kuna ühiskonna vajadused kasvavad ja see raha saab tulla ainult ettevõtlusest ja majandusest. "Armastatakse arutada seda, et kuhu eelarvest raha läheb. Küsimus on selles, et kust tuleb raha eelarvesse. See on prioriteet," rääkis ta.

16
Tagid:
võõrtööjõud, tööjõupuudus, Eesti Tööandjate Keskliit, Toomas Tamsar, Eesti
Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)