Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid

Kaljulaid loodab Euroopa Liidu ühtsuse püsimist

24
(Uuendatud 19:56 11.11.2016)
President Kersti Kaljulaid avaldas reedel Berliinis Saksamaa välispoliitiku ühingu liikmetele peetud ettekandes lootust, et Euroopa Liidu ühtsus jääb püsima hoolimata praegustest kriisidest.

TALLINN, 11. november — Sputnik. President Kersti Kaljulaid arutas reedel Berliinis oma kohtumisel Saksa presidendi Joachim Gauckiga kahe riigi vaheliste suhete, Euroopa Liidu tuleviku ning Euroopa julgeolekuolukorra üle.

"Euroopa on vaatamata viimaste aastate kriisidele ja konfliktidele suutnud jääda olulistes välispoliitilistes ja julgeolekualastes teemades ühtseks," ütles Kaljulaid oma ettekandes. "Loodan, et Euroopa Liit suudab edaspidigi jääda üksmeelseks siis, kui ohus on põhiväärtused," rõhutas riigipea.

Kaljulaid nentis, et aastate jooksul on ikka olnud neid, kes ennustavad Euroopa Liidu lõppu ja Ühendkuningriigi referendum kahtlemata hoogustas selliseid arvamusi. "Euroopa Liidu liikmesriigid võivad üksteisega mitte nõustuda, kuid nad on harva tülis. Saan seda kinnitada, olles ise töötanud Euroopa Liidu institutsioonis 12 aastat," lisas president Kaljulaid Berliinis. 

Eesti riigipea hinnangul on julgeolek hetkel Euroopa kõige olulisem väljakutse. "Euroopat tuleb vaadata ühtsena ja me saame tagada julgeoleku ainult siis, kui me ei lähene lahendusele üksikute riikide või regioonide põhiselt. See puudutab ka energiajulgeolekut ja transporti. Me peame looma füüsilisi ühendusi Euroopa eri piirkondade vahel," lisas Kaljulaid oma pressiteenistuse teatel.

President Kaljulaid ütles kohtumisel Saksamaa välispoliitika ekspertidega, et Venemaa on vaatamata majanduslikele raskustele arvestatav sõjaline jõud. Ta rõhutas, et Venemaa rünnak NATO ehk maailma võimsaima poliitilis-sõjalise alliansi vastu ei ole tõenäoline. Küll aga peab Euroopa president Kaljulaidi hinnangul olema väga tähelepanelik ja tegema poliitilised otsused reaalsest olukorrast lähtuvalt. "Dialoog Venemaaga on oluline, kuid ainult sellele lootmine pole tulemuslik," lisas ta.

Eesti riigipea märkis ka Leedus tutvumisvisiidil viibides, et Euroopa julgeoleku tagamine on keskne väljakutse nii Venemaa agressiivse käitumise kui kasvava terrorismiohu tõttu.

Berliinis president Kaljulaid meenutas, et NATO eesmärk on rahu säilitamine. "Meie suurim eesmärk on konfliktide ärahoidmine, mitte nende esile kutsumine. Tuleb panustada heidutusse. See on pikk protsess, mis ei lõpe üleöö," ütles riigipea, kelle sõnul on samavõrra oluline riiklike kaitsekulutuste tõstmine.

24
Tagid:
ettekanne, visiit, julgeolek, Kersti Kaljulaid, Berliin, Saksamaa, Eesti
Samal teemal
Kaljulaid: majandussuhetes Poolaga on suur potentsiaal
Kersti Kaljulaid teeb tutvumusvisiidi Leetu
Kaljulaid: Eestil ja Lätil on ühine nägemus regiooni tulevikust