Keskerakonna aseesimees Kadri Simson

Simson: valitsuses olles tuleb enda programmist osaliselt loobuda

19
(Uuendatud 17:00 11.11.2016)
Keskerakonna aseesimehe Kadri Simsoni sõnul mõistab Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) ning Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga (SDE) valitsuskõnelusi pidav Keskerakond, et liidus olles tuleb enda programmist osaliselt loobuda.

TALLINN, 11. november — Sputnik. "Uue valitsuse platvormi osas tugineme oma valimisplatvormile ja erakonna programmile," ütles Simson BNS-ile. "Samas teame eelmistest valitsuses oldud kogemustest, et koalitsioonivalitsuses ei saa ükski erakond oma programmi sajaprotsendiliselt ellu viia."

Vastates BNS-i küsimusele, millal Keskerakond valitsuspartnerite osas otsuse langetab ja millest see sõltub, ütles Simson, et erakond on pidanud nõu nii juhatuse kui fraktsiooni tasandil ja mõlemas jäi kõlama ainult üks seisukoht — eelistatud on uus valitsusliit ilma Reformierakonnata.

Keskerakonna teine aseesimees Jaanus Karilaid ütles, et Reformierakond on endiselt huvitatud koalitsioonist Keskerakonnaga.

"Tänagi [neljapäeval] helistas mulle üks riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige ja küsis, kas meil on teema SDE ja IRL-iga lukus. Reformierakond kibeleb väga ja paneks igal juhul leivad meiega ühte kappi. Aga ütlesin talle, et teil tuleb esmalt parteiline sisekaemus ja puhastustuli läbida. Kuni te vigadest ei õpi ja oma esimeest Taavi Rõivast näiteks Hanno Pevkuri või Kristen Michali vastu välja ei vaheta, pole meil teiega asja. Nagu ma temast aru sain, mõtleb Reformierakond esimehe vahetamise peale," rääkis Karilaid.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni juhtfiguurid kohtusid neljapäeval 30 Eestis resideeruva suursaadiku ning saatkondade asejuhtidega selgitamaks diplomaatidele, et Keskerakonna valitsusse tõusmine ei tähenda muutust Eesti senises välis- ja julgeolekupoliitikas või Venemaa mõjusfääri langemist.

Kadri Simsoni sõnul on lubamatu, et peaminister Taavi Rõivas on otsustanud valitsuse langedes minna hirmutamise teed ning püüab igas avalduses rääkida, kuidas Eestit ootab justkui õudne lõpp, kui Reformierakonda valitsusse tagasi ei lasta.

„Keskerakonna tõusmine valitsusse ei muuda Eesti julgeoleku- ning välispoliitikat. Asjaolu, et peaminister veel ka ametist lahkudes räägib julgeolekuohust ning kõiki vasakpoolsusega hirmutada püüab, on minu hinnangul lubamatu ja absurdne," sõnas Simson.

Tema sõnul ei tohi välismeedias ja partnerite seas levitada ekslikku informatsiooni, nagu liiguks Eesti eemale senistest kaitse- ja välispoliitilistest põhimõtetest. "See kahjustab meie mainet ning usalduse taastamine võtab aega. Kutsun üles ametist lahkuvat peaministrit riigimehelikult käituma. On aeg mõista, et Reformierakond ei võrdu Eesti riigiga," kommenteeris Simson Taavi Rõivase senist käitumist.

Simson lisas: „Taavi Rõivas on võtnud kasutusele „põletatud maa" taktika, kuid seesugune käitumine ja selge kibestumine kahjustab Eesti riigi huve. Umbusaldatud peaministril tuleb leppida tänase olukorraga. Eesti vajab uut valitsust, kellel oleks värskeid ideid ja kes oleks koostöövõimalused. Olen kindel, et peagi algavate konsultatsioonide käigus leitakse Eestile parim uus valitsus."

19
Tagid:
vasakpoolsed erakonnad, koalitsioon, välispoliitika, Keskerakond, Reformierakond, Kadri Simson, Taavi Rõivas, Eesti
Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Samal teemal
Keskerakond rahustas diplomaate