USA president Barack Obama

Mida võiks Obamalt kuni Trumpi tulekuni oodata

35
(Uuendatud 14:27 11.11.2016)
Donald Trumpi valimine USA järgmiseks presidendiks on saanud maailma liialdamata esisündmuseks.

TALLINN, 11. november — Sputnik. Juhtivad meediaväljaanded ja analüütikud ennustavad üksteise võidu, mida uuelt Valge maja peremehelt oodata on, kas Ameerika Ühendriigid ja rahvusvaheline kogukond astuvad määramatuse ajajärku, kas senised liidud hakkavad lagunema ja tekkima uued ja mida see kõik maailma majandusele kaasa tuua võib, kirjutas RIA Novosti.

Selliste diskussioonide käigus kipub mõnikord meelest minema, et 20. jaanuaril toimuva Trumpi ametissevannutamise tseremooniani jääva kahe kuu jooksul on USA president ikka veel Barack Obama. RIA Novosti analüüsis, mida võib praeguselt Ameerika liidrilt tema võimuvolituste lõppemiseni oodata.

Obama on pettunud

USA presidendivalimistel 8. novembril kogus Trump enamuse valijameestest (viimaste andmete kohaselt 290 vastaskandidaadi 232 vastu), mis vastavalt Ameerika valimissüsteemile tagab talle võidu (võiduks oli vaja saada 270 valijameest 538-st). Samal ajal demokraatide kandidaadi Hillary Clintoni poolt hääletas enamus, absoluutarvudes peaaegu 60 miljonit valijat, Trumpi poolt aga vähem kui 59,7 miljonit.

Demokraadid, muide, ei hakanud valimistulemusi vaidlustama. Nii Obama, kui ka Clinton ise tunnistasid valimiskaotust. Seejuures ei varjatud muidugi oma pettumust.

"On kurb, kui su meeskond kaotab, kuid see on demokraatia aluspõhimõte. See on raske. Keegi võib arvata, et see on samm tagasi, kuid kunagi osutub see sammuks edasi. Me ei ole demokraadid ega vabariiklased, me oleme eelkõige ameeriklased, me oleme patrioodid," ütles Obama pärast valmistulemuste väljakuulutamist.

Ta märkis, et lähiajal kavatseb ta kohuda Trumpiga ja arutada võimu üleandmist.
"Pole saladus, et mul on USA vastvalitud presidendiga olulisis lahkarvamusi. Meenutagem, et kaheksa aasta eest oli mul ka president George Bushiga erimeelsusi, kuid Bushi meeskond tegutses võimu tõrgeteta üle andes professionaalselt ja meie teeme samuti," rõhutas Obama.

Kas oleks võimalik Trumpil elu raskeks teha?

Praeguse Ameerika liidri sõnul teeb ta kõik endastoleneva, et tagada Trumpile edukas presidendiaeg. Eksperdid leiavad, et isegi, kui Obama tahaks järeltulija "elu raskeks teha", siis vaevalt, et see õnnestuks.

"Ta (Obama — toim.) ei saa Trumpile midagi teha. Obama on praegu niiöelda tiivast lastud vares, tal on jäänud veel vaid paar kuud Valges majas istuda. Selle ajaga ei ole praegu ametis oleval presidendil, mitte niivõrd põhiseaduse ega teiste seaduste, vaid ameerika koorekihi kirjutamata reeglite kohaselt enam lubatud mingeid olulisi otsuseid langetada, mis võiksid järeltulija elu raskeks muuta. See pole lihtsalt kombeks. Seepärast istubki Obama kuni 20. jaanuarini 2017 lihtsalt oma ametiaja lõpuni," rääkis agentuurile RIA Novosti Venemaa TA USA ja Kanada uuringute instituudi sõjalis-poliitilise keskuse juht Vladimir Batjuk.

Välis- ja kaitsepoliitika nõukogu presiidiumi esimees Fjodor Lukjanov avaldas omakorda arvamust, et arvestades Trumpi ettearvamatust on tema kaarte segamini ajada väga keeruline.

"Tegelikult on järeletulija elu raskeks teha tõepoolest väga raske. Ta on nii ebastandardne poliitik ja vaevalt, et ta ise ka teab, mida ta tegema hakkab või teha tahab. Mida Obama ka ei teeks, ei läheks see oluliselt lahku sellest, mida oleks teinud Trump. Ma ei usu et ta (Obama) hakkaks meelega tema elu raskeks tegema. Milleks?" märkis ekspert.

Tema arvates võib Omama üritada mingil viisil kinnistada oma pärandit mingis konkreetsemas küsimuses, näiteks realiseerida oma õigust kellelegi armu anda. "Ma ei tea, kas Obamal on selleks mingeid kandidatuure või annab ta armu Hillary Clintonile, et teda vastutusele ei võetaks. Seda võib ta tõesti teha. Teisest küljest aga on Obama presidendiks olemine üldiselt lõppemas katastroofiga, sest jämedalt öeldes kaotas mitte ainul Hillary. See kogu demokraatliku partei fiasko on osalt ka tema presidendiks oleku tulemus," toonitas Lukjanov.

"Mitte keegi ei hakka temaga tegemist tegema"

Eksperdi sõnul ei tasu Obamalt 20 jaanuarini oodata ka meeldejäävaid välispoliitilisi algatusi. Paljuski sellepärast, et temasse suhtutakse, kui "tiivast lastud varesesse" ka rahvusvahelises kogukonnas. See käib ka võimaliku tegevuse kohta Venemaa suunal.

"Kõik, mis puutub Venemaasse, on praegu kasutu. Keegi ei hakka temaga tegemist tegema. Mis mõte oleks Venemaal asju ajada Obamaga, temaga ei tule nagunii midagi välja ja pealegi läheb ta ära. Probleem on selles, et tal ei ole ka midagi pooleli. Kõik on juba olnud," arvab Lukjanov.

"Obamalt võib veel midagi (tegevust Venemaa suunas — toim.) tulla, kuigi ma väga kahtlen, et see mingit vastukaja leiaks. Ta ei saa ju midagi teha üksi, ei Süürias ega Ukrainas, tal tuleb selleks ka teisi kaasata, kuid keegi temaga enam kaasa minna ei taha," lisas ta.

Töökorras võivad jätkuda mõned USA tegevused Lähis-Idas. "Mosulit rünnatakse ja seda loomulikult jätkatakse. Kindlasti oleks tal (Obamal — toim.) vaja vähemalt see lõpule viia," märkis Lukjanov.

Batjuk leiab samuti, et suuri välispoliitilisi algatusi hoitakse kuni USA uue administratsiooni moodustamiseni tagasi.

"Võibolla üritab Moskva seda pausi ära kasutada, et omapoolseid algatusi esitada, kuid ilmselt eelistab Moskva oodata ja vaadata, mis saab Trumpi välispoliitikameeskonna formeerimisest. Praegu on olukord ülimalt määramatu," ütles ta.

Olukorra teravnemist Lähis-Idas ei oota spetsialist samuti. "Mis puutub Süüriasse ja Iraaki, siis Mosuli piiramise kampaania jääb venima, samuti jätkub arusaamatu olukord Raqqaga. Tuleb välja, et Raqqa vallutamise vastu on mitte üksnes terrorirühmitus Islamiriik (VF-s keelatud — toim.), vaid ka Türgi. On selge, et Ida-Aleppo piiramine jätkub. See kõik tähendab, et kuni Trumpi välispoliitilise meeskonna selgumiseni vaevalt, et ta mingeid olulisi samme tegema hakkab," lisas Batjuk.

35
Tagid:
president, Valge Maja, Barack Obama, Donald Trump, USA