Keskerakonna esimees Jüri Rattas ja aseesimees Kadri Simson

Poliitikud ja ärimehed uue võimuliidu moodustamisest

72
(Uuendatud 15:53 08.11.2016)
Peaminister Taavi Rõivase juhitav Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja IRL-i koalitsioon on lagunenud ning sotsid ja IRL plaanivad uue valitsuse moodustada Keskerakonnaga, mille esimeheks sai laupäeval Jüri Ratas.

TALLINN, 8. november — Sputnik. Keskerakonna aseesimehe Kadri Simsoni hinnangul ei ole reformierakondlasest siseministri Hanno Pevkuri retoorika, milles ta peab võimalikku vasakpoolset valitsust riigile ohtlikuks, tõsiseltvõetav ning näitab lihtsalt Reformierakonna paanikat, vahendas BNS.

"Väide, et vasakpoolne valitsus on kuidagi Eestile ohtlik, on muidugi absurdne," ütles Simson. "Olen kindel, et Eesti vajab senisest enam inimestest hoolivat valitsust, kellel on värsked ideed ning tahe koos Eestit edendada. Reformierakond on olnud võimu juures viimased 17 aastat ning vastutab otseselt tänase seisaku eest. Nad on muutunud riigiparteiks, kes ei kujuta alternatiivseid lahendusi enam ette. Nende ainsaks võtteks ongi jäänud hirmutamine, mis enam tõsiseltvõetav ei ole."

"Oleks huvitav näha, kas minister Pevkur ütleks ka Eesti lähedastele partneritele, et nende vasakpoolse maailmavaatega valitsused on neile ohuks? Pigem pean ma ohtlikuks seda, kui kaldutakse erinevatesse äärmustesse või kui üks partei peab end riigist suuremaks. Ohtlik on ka võimu külge klammerdumine, olgugi et ideid enam pakkuda ei ole," lausus ta.

"Loodan, et reformierakondlased lõpetavad tarbetu hirmutamise ning lepivad tänase olukorraga. Usun, et uute vaadetega valitsus suudab murda mitmeid müüte ning viia Eestit edasi," lõpetas Simson.

Reformierakonna aseesimehe Kaja Kallase sõnul tuleb praeguse valitsuse lagunemise põhjusi küsida sotsiaaldemokraatidelt ja IRL-ilt ning uut võimalikku valitsuskoalitsiooni saab hakata hindama nende programmi selgumise järel.

Lehed loodavad võimuvahetusest värskendust
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Küsimus [lagunemise põhjustest] jääbki täna selgusetuks, aga eks siis kuuleb, kui need, kes seda algatavad, saavad seletada, et miks või kust. Ma arvan, et see ei ole küsimus mitte Reformierakonnale, vaid pigem sotsidele ja IRL-ile. Et mis need põhilised etteheited on ja mida siis see uus koalitsioon saab nende arvates teha, mida siiani ei saanud," ütles Euroopa Parlamendi saadik Kallas.

"Selge on see, et need jamad võib-olla hakkasid tõepoolest presidendivalimistega. Aga ma arvan, et seda on veel vara täna analüüsida. Ja võib-olla pole praegu õige aeg süüdlast otsida, vaid vaadata, mis edasi saab," rääkis Kallas.

Kommenteerides võimalikku uut koalitsiooni, mille moodustaksid Keskerakond, sotsid ning Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) jäi Kallas äraootavale positsioonile. "Kõigepealt peaks vaatama, mis on see programm. Mis on need asjad, mida see uus valitsus soovib Eestiga teha, mida muuta ja kuhu suunas. Sellisel juhul saaks seda hakata sisuliselt kommenteerima," rääkis Kallas.

"Ma arvan, et kõik Eesti erakonnad on demokraatlikud erakonnad ja eks kõigil peab olema võimalus. Ma arvan, et see on ikkagi sisu, mida peaks vaatama," lisas Kallas.

Endine pankur ja Pocopay omanik ning tegevjuht Indrek Neivelt ütles võimalikku uut vasakpoolset valitsust kommenteerides, et muutused on olulised, kuid peaminister ei juhi ettevõtjate firmasid ja nende elu jätkub endistviisi.

Küsimuse peale, kuidas võiks vasakpööre Eesti ettevõtluskeskkonda mõjutada, vastas Neivelt, et igasugune muutus on positiivne, kui seda ei toimu liiga tihti ega liiga harva.

"Samas mina arvan seda, et peaminister ei tule minu asemel firmat juhtima. President Ilves tegi küll suure töö ära, kuid ettevõtteid juhivad ikkagi ettevõtjad," ütles ta BNS-ile.
Neivelt lisas, et Eestis on poliitika üle tähtsustatud ja kemplused võimu ümber on pigem meedia poolt üles puhutud. "Ettevõtjate elu jätkub endistviisi, tuleb palju tööd teha," rääkis ta.

Peaminister Taavi Rõivase juhitav Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja IRL-i koalitsioon on lagunenud ning sotsid ja IRL plaanivad uue valitsuse moodustada Keskerakonnaga, mille esimeheks sai laupäeval Jüri Ratas.

Sotsiaaldemokraatlik erakond ja IRL tegid esmaspäeval ettepaneku peaminister Taavi Rõivase tagasikutsumiseks, et alustada koalitsiooni moodustamiseks kõnelusi Keskerakonnaga.

Rõivas teatas teisipäeval, et ta ei kavatse ise tagasi astuda ning soovib oma oma seisukohtade kaitseks võitlusse asuda.

72
Tagid:
valitsus, kriis, Sotsiaaldemokraatlik Erakond, IRL, Keskerakond, Reformierakond, Indrek Neivelt, Kadri Simson, Jüri Ratas, Kaja Kallas, Eesti
Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Samal teemal
Ratas on järgmine Eesti peaminister, Savisaar - erakonnale häälte koguja
Vaadake, teie hobused põlevad!
Ossinovski näeb uue peaministrina Keskerakonna juhti Jüri Ratast
SDE ja IRL tegid peaminister Taavi Rõivasele ettepaneku tagasi astuda
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega