Aksel Aizkalns - noormees, keda briti sõdur nina sisse lõi Riia McDonald´sis

Rusikatega pärast kaklust: kuidas Läti patrioodist tehti „Kremli käsi“

280
Teisipäeval McDonald´si külastaja ja purjus briti sõduri vahel toimunud kaklus omandab uusi detaile.

Vladimir Dorofejev, Läti Sputnik

Briti ajaleht The Telegraph tuli eile lagedale šokeeriva uudisega, et rühm briti sõjaväelasi sattus tänavakaklusse ja kisti seeläbi väidetavalt venemeelse provokatsiooni osaliseks. Väljaanne kinnitab, et vahejuhtumi salvestas professionaalne võttegrupp, kes sõna otseses mõttes ootas, et keegi kellelegi kallale läheks.

Kui kaklus lõppes, jälgis britte saatev läti ohvitser, kuidas võttegrupp suundub meediaettevõttesse, kes on tuntud oma venemeelsete sümpaatiate poolest, kirjutab The Telegraph.

Ei sõdurite ega nende saatja ega venemeelse mediakanali nime ei nimetatud. Sputnik selgitas välja mõningad selle loo üksikasjad.

Kuidas vene keelt mitteoskavast lätlasest sai „vene provokaator"

Noormehe nimi, kellel briti sõdur nina sisse lõi, on Aksel Aizkalns. Ta töötab Kaļķu tänava õigusbüroos. Kahtlustada seda bürood sidemetes Venemaaga on raskevõitu — nende kodulehel pole isegi vene keelt. Aga siin, nagu öeldakse, võib kõike juhtuda, keegi pole kaitstud. Ehkki üldiselt eelistavad venelased suhelda vene keeles.

Akslit ennast on samuti raske kahtlustada poolehoius Venemaale, tema profiil Facebookis seda igatahes küll kuidagi ei reeda. Nagu ütles Sputnikule Aksli isa, on noormees kordades vastuvõtlikum angloameerika kultuurile ja vene keelt eriti hästi ei oska.

Meenutame vahejuhtumi sisu, nagu seda esitab teine pool — Aksli töökaaslased ajakirjast Kasjauns. Aksel seisis McDonald´si kassajärjekorras, kui tema juurde astus briti sõjaväelane ja ütles, et tal on 10 sekundit siit minema kaduda. Seepeale luges valjusti kümneni ja lõi rusikahoobiga noormehel nina puruks. Töökaaslased tõttasid Akslile appi, teda rünnanud britiga liitusid samuti sõbrad — "demokraatia kaitsjad". 

Otsustades selle põhjal, et massikaklust ei toimunud, tulid appitõtanud pigem kaklust lahutama kui et selles osalema. Kuigi, muidugi, kes teab, millega kõik oleks lõppenud, kui poleks alustatud videossevõtmist.

Muuhulgas viimasest. Me võtaksime suurima heameelega vastu professionaalse võttebrigaadi poolt salvestatud videokaadrid toimunust. Kuid ainsaks videoks, mida me seni oleme näinud, on salvestus vestlusest politseiga sealsamas Kasjaunsis. Salvestatud, nagu vormindusest näha, mobiiltelefoniga.

Pada sõimab katelt

Teisest küljest on võimalik, et brittidele infot jaganud (tegelikult pole kindel, kas nii oli) läti sõjaväelane mainis Venemaa suhtes sõbralikku meediaettevõtet ettevõttele, kus töötab peksasaanud noormehe isa Edmunds Aizkalns. Tema aga töötab raadiojaama Kurzemes Radio programmidirektorina.

Pole raske märgata, et see on kohalik isamaaline raadio. Saateid edastatakse eranditult läti keeles sellele poolele Lätist, kus venelasi on üldse vähe ja rahvuslikul pinnal vastasseisu minimaalselt. Edmundsi Facebooki-lehel hakkab kohe silma, et see on ülepea poliitilistest sündmustest ja avaldustest distantseerunud.

„Ma usun, et lätlased ei tohiks saada relvaks ei lääne- ega ka moskvameelse propaganda käes," väitis Sputnikule Edmunds Aizkalns. „Oma saadetes väldin ma teadlikult poliitilisi uudiseid, seda enam sedavõrd segaseid uudiseid nagu need, mis puudutavad Ukrainat ja Süüriat. Hoopis teine asi on — Kurzeme uudised, kus kõik on nähtaval ja valet on lihtne kindlaks teha."

Edmunds osales tulihingeliselt selle olukorra lahendamises, kuhu tema poeg oli sattunud. Briti meedias ilmunud artiklit nähes võttis Aizkalns ühendust oma tuttava ameerika ajakirjanikuga, kes aitas valgustada asju isa ja poeg Aizkalnsite vaatenurgast ja niiviisi valele vastu seista.

Ei isa ega poeg Aizkalns ei vastanud, kuidas nad „vene provokaatoreid" ette kujutavad. Tõsi, nii ühe kui teise suhtlusring on eranditult lätikeelne. Tahaks uskuda, et keegi neist ei osutu rahvalikke kuulujuttude ohvriks.

Toimetuse seisukoht ei pruugi kokku langeda autori seisukohaga.

280
Tagid:
kaklus, süüdistus, NATO, Aksel Aizkalns, Läti, Riia