Saksamaa majandusuuringute instituudi endine president, majandusteadlane ja raamatu „Must juuni: Brexit, põgenikelaine, euro kokkuvarisemine  – kuidas saaksime Euroopa taaskäivitada“ autor Hans-Werner Sinn

Ekspert: aeg järele mõelda: kas me valisime üldse õige kursi?

87
(Uuendatud 20:20 28.10.2016)
Euroopal tasub Brexitist õppust võtta ja mõelda sellele, EL-i valitud kurss on ikka õige, kuna Suurbritannia referendum näitas ära, et Euroopal tuleks muutuda, ütles intervjuus Sputnikule analüütik ja raamatu „Must juuni“ autor Hans-Werner Sinn.

TALLINN, 28. oktoober — Sputnik. Brexit tõi kaasa uued ohud, loodi eeldused teistsuguse Euroopa tekkeks, rääkis Saksamaa majandusuuringute instituudi endine president, majandusteadlane ja raamatu „Must juuni: Brexit, põgenikelaine, euro kokkuvarisemine — kuidas saaksime Euroopa taaskäivitada" autor Hans-Werner Sinn Saksamaa Sputnikule antud intervjuus.

„Brittide jaoks ei olnud see hea otsus, kuna toob kaasa esmajoones majanduslikke raskusi. Samaviisi arvan ma ka Kreeka puhul — et kreeklaste jaoks oleks parem eurotsoonist väljumise järel oma valuuta devalveerida ja saada taas konkurentsivõimeliseks," väitis Sinn.

Tema sõnul oleks Suurbritannia jaoks eelistatum olnud EL-ist pehmeloomulise lahkumise variant, kuid Suurbritannia kardab massilist sisserändu, mis on selle maa jaoks juba ammune mure.

„Mida lähemale britid EL-ile jäävad, seda parem. Kuid nad loobuvad oma vaba liikumise põhimõttest, nad kardavad migratsiooni. Mõni võib seda nimetada foobiaks, kuid minu meelest on see ebaõiglane. 50-60-ndatel aastatel elas Suurbritannia juba läbi massilise sisserände kunagi Rahvasteliitu kuulunud riikidest. Ja kui nüüd ilmusid Suurbritannia ukse alla uued migrandid, hakkasid häirekellad inimeste peades kõlisema," ütles ekspert intervjuus Sputnikule.

„Kui EL-i riikide ministritel ei õnnestu omal maal olukorda konkreetsete ettepanekute kujul lahendada…, siis korraldavad nad kohtumise Brüsselis ja moodustavad seal ministrite nõukogu — meil on ju olemas keskkonnaministrite nõukogu, rahandusküsimustega tegelevate ministrite nõukogu jne. Selles nõukogus võtavad nad vastu direktiivi, mis seejärel läheb arutamisele liikmesriikide parlamentides. Ja see on juba demokraatia jaoks palju tõsisem probleem, kuna niiviisi pööratakse demokraatia ise pea peale," nendib agentuuri vestluspartner.

„Niisiis, Euroopa Liidus on, mida reformida. Ma leian, et Brexit tuleb EL-i reformimise eesmärgil ära kasutada," märkis ta. Küsimuste seas, mida EL-i elukorralduses tuleb kindlasti muuta, on massiline sisseränne arenenud sotsiaalkindlustussüsteemiga riikidesse ja euro ümberkorraldamine koos võimalusega ühisvaluutast loobuda või mitte loobuda, aga ka sellega, kui palju otsustusi tuleb anda Brüsseli pädevusse — ja praegu on selleks kõige sobivam aeg, märgib Sinn.

„Mina ei asuks liikumisvabadust ja inimeste vaba liikumist piirama, nagu britid seda teevad, vaid ma piiraks ligipääsu riigi sotsiaalsetele hüvedele, liikumisvabaduse osas aga jätaks asjad samaviisi, nagu on. Kuid igal juhul on olemas probleem, mida britid on tunnistanud ja millest nad nüüd täie õigusega on hakanud rääkima. Omal ajal ei suutnud peaminister Cameron oma nõudmisi EL-i raames läbi suruda, ja seegi tõukas tagant Suurbritannia lahkumist EL-ist," lausus Sinn.

Ekspert leiab, et migratsiooniteema on otseselt seotud euro katastroofi teemaga, mida ühtse üleeuroopalise valuuta suhtes kriitiliselt meelestatud radikaalsed poliitilised liikumised ja parteid EL-is ülal hoiavad.

„Aafrikas elab 1,1 miljardit inimest. See tekitab tõsise rändesurve," meenutas Sinn, „pagulaspoliitika valdkonnas on meil hädasti vaja üleeuroopalisi seadusi. Me peame toetama inimesi, kes tõesti poliitilist varjupaika taotlevad, nende jaoks peab EL uksed lahti tegema. Kuid ei saa lubada, et inimesed sõidavad esmalt kohale ja elavad siis aastaid oma varjupaigataotlusele vastust oodates. Kõigepealt tuleb välja selgitada, kas konkreetsel inimesel on üldse õigust varjupaika paluda ja alles seejärel võib ta sellesse riiki sõita."

Samas leiab Sinn, et „Euroopa kestab tulevikuski edasi," kuid „meid on veel võimalik päästa".

„Aga on tulnud aeg järele mõelda: kas me valisime üldse õige kursi? On ta ju paljuski vildakas. Suurbritannia lahkumine EL-i koosseisust on ju — läbihääletatud umbusaldusavaldus EL-i senise kursi suhtes. Euroopa Liidul oleks tasunud kriitikat kuulda võtta ja muutuda, kuivõrd Saksamaa huvid on paljude asjade suhtes märksa lähemal brittide kui prantslaste huvidele. Kui võtta näiteks kasvõi vabakaubandus ja riigi roll," ütles ekspert.

„Euroopa peab sõjakoledustest õppust võtma ja toetama integreerumisele suunatud protsesse. Kusjuures see kehtib ka endise Nõukogude Liidu ja selle kohta, mis temast järele on jäänud. Me kõik peame üksteise kõrvale kuidagiviisi elama mahtuma. Ja see integratsioon võib olla sama tihedas seoses poliitilise integratsiooniga, nagu seda näeme EL- lääneeuroopalikes riikides. Aga selleks võib olla ka lihtsalt rahumeelne koostöö, mida me peame püüdma koos Venemaa ja teiste riikidega üles ehitada," lausus majandusteadlane kokkuvõtteks.

87
Tagid:
Brexit, Hans-Werner Sinn, Suurbritannia, Euroopa, EL, Venemaa