Vene Föderatsiooni Julgeolekunõukogu sekretär Nikolai Patrušev

Patruševi visiit Serbiasse ajendas variatsioone KGB kõikenägeva silma teemal

32
(Uuendatud 12:41 28.10.2016)
Lõpule jõudis Vene Föderatsiooni Julgeolekunõukogu sekretäri Nikolai Patruševi visiit Serbiasse, mille käigus arutati riigi juhtkonnaga aktuaalseid küsimusi seoses välispoliitilise ja piirkondlikku julgeolekuga ning vastastikust koostööd võitluses terrorismi ja äärmusliikumistega.

TALLINN, 28. oktoober — Sputnik. Ühtlasi nenditi, et Venemaa on valmis abistama Serbiat tema sõjaliste kaitsesüsteemide moderniseerimisel ja osutama jätkuvat poliitilist toetust territoriaalse terviklikkuse säilitamiseks. Kommenteerides Serbia Sputniku kokkuvõtet läbirääkimiste tulemustest, märkis Nikolai Patrušev, et Venemaa ja Serbia seisavad silmitsi sarnaste ohtudega.

"Meie pool tegi ettepaneku kirjutada alla memorandumile koostöö kohta Serbia siseministeeriumiga. Tegemist ei ole juriidiliselt siduva dokumendiga, vaid tähendab lihtsalt, et me hakkame nii Venemaal kui Serbias regulaarselt kohtuma ja meile murettegevates küsimustes aru pidama," teatas Patrušev Sputnikule.

Tema sõnade kohaselt areneb olukord maailmas dünaamiliselt, rahvusvaheline olukord muutub pidevalt, tekivad uued ohud. „Meil tuleb teineteist teavitada sellest, kuidas me neid ohte tõlgendame ja kuidas neile vastu seista. Endastmõistetavalt võtsime meie arvesse informatsiooni Balkani riikides toimuvatest sündmustest ja ühtlasi jagasime teavet meie piirkonnas ilmnevatest ohtudest ja väljakutsetest," märkis Patrušev.

Mainitud memorandum, nagu ka visiidi toimumise fakt ise, põhjustas Serbia läänemeelsetes ringkondades ammutuntud variatsioone KGB kõikenägeva silma ja „külma sõja" teemadel.

„Tugevneb Serbiale avaldatav surve, et ta kooskõlastaks oma julgeolekupoliitika Euroopa Liiduga, ja see surve aina kasvab," väitis Sputnikule Serbia Vabariigi endine saadik Valgevenes ning spetsialist SRÜ riikide küsimustes Srecko Djukic.

Ta toonitas, et samal ajal peab Serbia välja kujundama maksimaalselt autonoomse välispoliitika. „Kuivõrd Serbia ei ole Euroopa Liidu ega ka sõjaliste liitude liige, on tema huvides säilitada seda õigust iseseisvaks koostööks teiste riikide eriteenistustega," teatas Djukic, lisades, et sedalaadi memorandumis ei ole midagi ebatavalist.

„Memorandum on harilik dokument kavatsuste kohta vahetada vastastikku teavet küsimustes, mis puudutavad mõlema riigi jaoks ühiseid huvisid. Ja ma ei nimetaks seda dokumenti millekski eriliseks. Siin ei ole midagi tavatut, vaid vastupidi, kõik on täiesti tavapärane," märkis Djukic.

Ta lisas, et me elame turbulentsuse ajastul ning seetõttu on eriteenistuste rahvusvahelise koostöö aspekt väga oluline. „Me oleme neis küsimustes alati nii Lääne kui Idaga tulemuslikku koostööd teinud ning see on tulnud meile ainult kasuks," nentis Djukic.

Patruševi ettepanek on Djukici sõnul täiesti vastuvõetav, aga, lisas ta, Läänele see vaevalt küll meeldib. Muuhulgas on Serbial kuni Euroopa Liitu astumiseni täielik õigus „autonoomsetele" seisukohtadeale, sealhulgas ka valikuks, kellega julgeoleku valdkonnas koostööd teha.

32
Tagid:
Vene Föderatsiooni Julgeolekunõukogu, Srecko Djukic, Nikolai Patrušev, Serbia