Venemaa Föderatsiooni välisministeerium

Venemaa välisministeerium: paljudes riikides kasvab surve venelastele

85
(Uuendatud 10:38 28.10.2016)
Paljud riigivalitsused, eriti Ukraina ja Baltimaad on tugevdanud survet vene kogukonnale, teatas Venemaa asevälisminister Grigori Karassin intervjuus ajalehele Izvestija.

TALLINN, 28. oktoober — Sputnik. „Viimasel ajal on märgata, et mõnede riikide valitsused ja äärmuslased on tugevdanud survet meie kaasmaalastele ilmse eesmärgiga nende õigusi piirata. Enamikus riikides püüavad vene kogukonnad diskrimineerimisele, solvangutele ja vahel ka avalikule halvustamisele vastu seista. Puhuti tuleb neil ka kohtu kaudu, hohalikule seadusandlusele tuginedes oma õigusi kaitsta," vahendas RIA Novosti Karassini sõnu, viidates artiklile ajalehes Izvestija.

Krassin märkis, et Moskva jälgib tähelepanelikult, mil määral kaasmaalaste õigused on tagatud — see küsimus tõstatatakse vajaduse korral nii kahepoolsete läbirääkimiste käigus kui ka mainekate rahvusvaheliste organisatsioonide tasandil.

„Paljudest riikidest saabuvad signaalid näitavad, et olukord on selles valdkonnas keeruline. Loomulikult hoiab enamik riike Venemaaga häid suhteid. Kuid ookeani tagant algatatud russofoobne propaganda ei saa jätta välismaal elavate venelaste meeleolule ja argielule mõju avaldamata," lisas diplomaat.

Tema sõnul on olukord kõige pingelisem Ukrainas ja Balti riikides. Sedavõrd, teatas asevälisminister, et venekeelsed sildid ning venekeelse ajakirjanduse leviku tõkestamine kujutab endast „nende rahvusvaheliste kohustuste kõige jämedamat rikkumist, mille Ukraina on ÜRO, Euroopa Nõukogu ja OSCE raames endale võtnud."

Vastates küsimusele Balti riikide poolt Moskva aadressil esitatud süüdistustest „viienda kolonni" poputamisest nentis Karassin, et „vale „viienda kolonni" kohta on kõige ehtsam Balti riikide poliitikute ja eriteenistuste väljamõeldis".

„Kõik see tekitab meis sügavat ärevust," lisas Karassin.

"Meis äratavad sügavat hämmeldust rünnakud Transnistrias elavatele vene sõjaväelastele. Vene väekontingent täidab seal kahekordset kohustust — valvata ja kaitsta Nõukogude Liidu päevist jäänud laskemoonaladusid Kolbasna asulas ning osaleda ühistes rahuvalvejõududes. Mandaat osaleda rahuvalveoperatsioonides seostub selgesti meie püsiva kohalolekuga selles piirkonnas, mis väljendub poliitilistes kokkulepetes seoses Transnistria konflikti reguleerimisega," rõhutas Karassin.

85
Tagid:
diskrimineerimine, Venemaa välisministeerium, Grigori Karassin, maailm, Balti riigid, Venemaa