Itaalia Sputniku sõltumatu ajakirjanik Giulietto Chiesa

Lääne peavoolumeedia matused

183
(Uuendatud 16:03 26.10.2016)
Me oleme lääne peavoolumeedia matustel. Russofoobsed rünnakud on nüüdseks võtnud juba sedavõrd ogara kuju, et saavutavad risti vastupidise efekti. Viha asemel tekitavad nad hoopis uudishimu. Ja põlguse asemel – imetlust.

Giulietto Chiesa, Itaalia Sputniku sõltumatu ajakirjanik

Ja kuivõrd see kõik põhineb oma valdavas enamuses katsetel diskrediteerida Vladimir Putini isikut, siis tuleb välja, et Venemaa riigipea populaarsuse kasv rahvusvahelisel areenil transformeerub lääne ajakirjanduse autodafeeks, hirmsaks lüüasaamiseks.

Lääne seirekeskused täheldavad avaliku arvamuse muutumisi jälgides suure rahulolematuse ja ärevuse tunnusmärke. Tuhandete lääne propagandistide nähtamatud väed ei paista enam olevat suutelised tootma piisavas koguses toksiine Euroopa avaliku arvamuse mürgitamiseks. Info, mis saabub „vaenlase poolelt", näib tekitavat üha enam usaldust.

Hoolimata sellest, et Putinit nimetatakse avalikult mõrtsukaks (ja saagu siin korratud tema ohvrite nimekiri: Politkovskaja, Litvinenko, Nemtsov, Malaisia Boeingu katastroofi ohvrid, Aleppo pommitamise ohvrid jne.), korruptandiks (tema väidetavate kontode pärast maksuparadiisi-pankades); agressiivseks vallutajaks (Ukraina „okupeerimise" ja Krimmi „annekteerimise" pärast), potentsiaalseks agressoriks (et kavatseb allutada endale Balti riigid), selgub, et lääne lehelugejad ja televaatajad, Euroopa tavakodanikud, nn inimesed tänavalt tunnevad tema suhtes pigem imetlust kui põlastust.

Näiteks saab aina enamatele inimestele üha ilmsemaks, et Venemaast on saanud otsustav tegur niinimetatud Islamiriigi hävitamisel Iraagis ja Süürias. See tähendab, et Venemaa on võitluses rahvusvahelise terrorismiga Euroopat aidanud. Järelikult — Putin on sõber, mitte vaenlane. Putini „palgamõrvarid" on küll endiselt lugejate-vaatajate mõtetes, kuid paljude jaoks (ja nende arv kasvab) on need muutunud meedia väljamõeldisteks, mis ei ole mingitegi tõenditega kinnitust leidnud ega taha kuidagi tegelikkusega sobituda.

Muinasjutt Venemaa püsivast agressioonist Baltikumis ja Poolas mõjub ainult osaliselt isegi nende riikide kodanikele, kuid miljonitele eurooplastele näib see jutt naeruväärselt jõuetu. Venemaa-vastaseid sanktsioone ei ihalda Euroopas keegi, ja paljud ei suuda endale põhjendada, miks on Euroopa riigijuhid võtnud vastu otsuse, mis on vastuolus nende endi majanduslike huvidega.

Ühesõnaga, tõsiasjad lükkavad eelarvamused ümber. Ja siis ei jää üle midagi muud, kui suurendada propaganda-annuseid, kasvõi USA asepresidendi Joe Bideni jälitusmaaniani, kus ta süüdistas Venemaa televisiooni koguni selles, et too üritab ja võib „sisuliselt sekkuda" USA presidendivalimiste tulemustesse.

See oli juba löök oma väravasse, mis näitab, et Ameerika Ühendriigid on osutunud Venemaa-poolse tehnoloogilise agressiooni ohvriks. Selle süüdistuse tõsiseltvõetavus on nullilähedane (seda enam, et kõik teavad, et süüdistus pärineb riigilt, kes leiutas kümnete riikide puhul „lillelised revolutsioonid").

Kõik sotsiaalvõrgustikud on ameeriklaste omad, kõik nad töötavad Lääne heaks, kuid nüüd levitavad needki vastakat infot. Eksisteerib RT. Ja Euroopas on veel sõltumatuid ajusid. Nii et tegelikult on info- ja kommunikatsioonialaste monopolide ajastu lõppenud. Ning peavoolumeedia laseb käiku uue ründeliini: „tõkestada Kremli propaganda" arvestusega, et meie propaganda korralikult ei toimi. Seetõttu tuleb esmajoones võimendada teesi, mille kohaselt kõik, mis tuleb „teiselt poolt", kujutab endast propagandat.

Teine punkt: keelata vaenulike kanalite tegevus, tekitades neile tehnilisi, poliitilisi, administratiivseid, juriidilisi ja politseilisi probleeme; vahistades vaenulikke ajakirjanikke (või neid tappes, nagu on juhtunud Ukrainas); sulgedes RT pangaarved Suurbritannias, lõpetades raadio- ja telesaadete edastamise seal, kus Kremli ketserlus eetrisse jõuab.

Me oleme tunnistajaks tsensuuri sisseseadmisele Läänes, kes seni oma sõnavabaduse ja arvamuste paljususega uhkeldas. Osapooled on kohad vahetanud. Ideedevaheline võistlus, isegi väga karm, kuid erinevuste mõistmiseks vajalik mõtete konkurents on asendunud keeldudega. Läänes hakkab tegutsema orwellik „Tõeministeerium" ja kui keegi selle hõlma alla ei kuulu, tuleb ta peatada, hävitada, eemaldada.

Nimelt selles seisnevadki matused, mida me näeme ja milles osaleme. Nende põhimõtete matused, mis kunagi muutsid Lääne tugevaks ja mis nüüd tunduvad talle iganenud ja kasutuskõlbmatud.

Toimetuse seisukoht ei pruugi kokku langeda autori seisukohaga.

183
Tagid:
rusofoobia, peavoolumeedia, Vladimir Putin, maailm, Venemaa
Teema:
Meedialahingud (290)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega