Läti sõjaväelane

NATO väekontingent ei ole veel Lätisse kohale jõudnud. Aga suur õnnetus on juba toimunud

146
(Uuendatud 19:15 24.10.2016)
Meie Läti sõjaväelased paluvad teisi NATO-väelasi jumalakeeli: õpetage meile, kui oskate, kuidas seda, mida me teilt ostsime, töökorda lülitada. Sest loomupärase uudishimu ei anna asu, aga enesealalhoiuinstinkt on seni seiskunud. Nemad aga vastavad omaviisi.

Pjotr Malajev, Läti Sputniku raadio

Olgem ausad: kohustusi ei armasta eriti keegi, isegi mitte sõjaväekohuslased, ajateenijad. Ja kui kohustust tööl käia ja seal midagi teha talume me enam-vähem kannatlikult (olenevalt palgast ja kollektiivist), siis kohustused, mida tuleb täita vabal ajal, nõuavad märksa rohkem jõupingutusi. Kui need puudutavad kõige lähedasemaid (isakohustusi, poja- ja… olgu või mehekohuseid), siis ei ole need veel niiväga hullud.

Kõige enam jõudu nõuavad piinarikkad pidusündmuste puhused külaskäigud sugulaste ja tuttavate poole, millest meil on juba täiesti kõrini. Keha tõrgub vastu, aju mässab, meenutades kooliaegseid katseid pääseda vihatud kontrolltööst. Tihtilugu tekivad säärastel puhkudel edasilükkamatud laupäevaõhtused asjatoimetused või leiutatakse ootamatult ilmnenud ja raskesti kontrollitav raskekujulisi haigestumisi.

Meie siin Baltikumis sarnaneme oma patriootlikes rõõmudes oma armee kasvava võimsuse ning arusaamatute, kuid suure hävitusjõuga relvaostude üle mõnikord teismelistega, kes ootamatult on leidnud pööningult vanaisa vintpüssi. Adrenaliin võtab võimust, peopesad higistavad, silmitsed sihtmärki — ja peadpööritav fantaasia pühib omaaegsed hirmud sedamaid minema. Iseäranis rõõmustame iga ookeanitaguse sõduri üle. Nad on nagu kogenumad karatevennad — tõsine argument oma hoovi peal ja meie karistamatuse garant.

Ja selles omamoodi eufoorilises meeletuses on täiesti unustatud mõelda sellele, kuidas need natolased ise sellesse suhtuvad, et me neid endi juurde elama kutsume. Ei, muidugi, nemad on sõjaväekohuslased, kuid kohustusi ei armasta keegi. Nemad ju ei kuulu juhtkonda ega ütle, et „mina, söör, tahan minna Baltikumi, seal on lahe". Pigem ikka rivistab juhtkond nad üles, valib välja kõige rõõsamaid ja ütleb, et teie, seltsimehed sõdurid, sõidate Lätisse, kõike head teile. Et oma suurepärase teenistusega tõestada ustavust inimkonna humanistlikele ideaalidele. Kaasteenijad itsitavad pihku, „õnneseen" tõttab gloobuse manu ja siis meeleheitlikult internetti uurima.

Seejärel aga satub veel suuremasse ahastusse. Anname sõna Läti kaitseministrile Raimonds Bergmanisele: „Kokkuvõttes on praeguseks ajaks kujunenud olukord, kus ühelgi sõjaväebaasil ei ole olemas spordibaasi. See on katastroof." Minister teatas, et NATO-liitlased, kes hiljuti käisid suurema hulgana riigis tutvumisvisiidil, tõstatasid kõige sagedamini just küsimuse spordibaasidest.

Vaat nii. Pole veel kohale jõudnud, aga juba on häda käes. Kutsusid, näe, alkoholivabale üritusele, sest onu Petja oli nõnda lubanud. Aga siin võib muidugi ka meie omi mõista. Sai ju kuidagiviisi seniajani ka ilma spordibaasideta hakkama, need ei tulnud kellelegi mõttessegi. Milleks sõjaväelastele sport? Sõjaväebaasis ei tohi mitte miski kalduda kõrvale määrustikust ja tõsisest keskendatusest. Misasja, kas need ookeanitagused tulevad siia pingpongi mängima?

Aga kes hakkab pritsima ähvardusi jultunud Kremli kiskjatele? Kuidagi nagu kerglasevõitu. Valepidi mõtlete. Mis korvpalliplatsid, mis golfiväljakud? Meil on ümberringi kaitsekraavid, paks mets ja selles peituvad tugipunktid. Õpetage parem, kui ise oskate, kuidas seda töökorda lülitada, mida meie ministeerium teie omalt kokku ostis, muidu ei anna huvi ja loomupärane uudishimu meile asu, aga enesealalhoiuinstinkt on seni seiskunud.

Teisest küljest on meil kui peremeestel külaliste ees samuti kohustusi. Needsamad, mida keegi ei armasta. Aga kui meil kord juba on kohustused NATO ees, siis — neid tuleb täita. Mida õieti ei tahaks, nii et see on suur õnnetus. Las parem teevad sporti.

Toimetuse seisukoht ei pruugi kokku langeda autori seisukohaga.

146
Tagid:
sõjavägi, sõjaväebaas, sõjaväemasin, NATO, sõdur, Läti